Geri Dön

Sezaryen sonrası normal doğum yapılır mı?

Son yıllarda sezaryen sonrası normal doğum isteyen gebelerin sayısı artmaktadır. Peki, sezaryen sonrası normal doğum yapılır mı?

Sezaryen sonrası normal doğum yapılır mı?

Sosyal medya üzerinden birbirlerine destek olmakta ve sezaryen sonrası normal doğum yaptırmayı kabul eden hekimlere ulaşabilmekteler.

Gebeler neden sezaryen sonrası normal doğum istiyorlar?

Gebeler sezaryenle doğumda yaşadıkları fiziksel ve ruhsal problemler nedeniyle tekrar sezaryen olmak istemiyorlar. Sezaryenin doğum sayısını sınırlandırır ve geçirilen her sezaryen anne ve gebelik için birtakım riskleri beraberinde getirir. Sezaryen olan anneler daha çok emzirme problemi yaşayabilir.Sezaryen sonrası anneler rahat hareket edemediği için bir süre birilerinin yardımına ihtiyaç duyabilirler.Bebeklerinin bakımı için yardıma ihtiyaçları olur.

Sezaryen olan annelerin bir kısmı ilk doğumda normal doğumu çok istemelerine rağmen doktorları tarafından bir takım sebepler sunularak sezaryene alındığını ve aldatıldığını düşünüyor.

Sezaryen doğumunun istemediğimiz sonuçları nelerdir?

Bütün dünyada ve özellikle ülkemizde yıllar geçtikçe sezaryen oranları artmıştır. Ülkemiz için bu oran % 50 le re ulaşmıştır. Sezaryen oranlarıyla birlikte anne ve bebek için bir takım risklerde artmıştır. Geçirilen sezaryen sayısı arttıkça bebeğin eşinin rahim içinde yerleşme problemlerine bağlı doğum sonrası kanama riski artar.Karın içinde birtakım yapışıklıklar ameliyat bölgesinde ve kasıkta uzun süreli ağrı yapabilir.Yapışıklıklara bağlı tüpler yeterli fonksiyon göremeyebilir ve tekrar gebe kalmada problem olabilir.

Sezaryenle doğumlar çoğunlukla günün den önce planlı yapılır.Bebek doğmaya hazır olmayabilir, doğum sonrası solunum problemleri, emme problemleri yaşayabilir.Bebeğin doğum kanalından geçerken sindirim sistemine aldığı faydalı mikropların bebeğin sindirimine faydalı olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor.Sezaryen bebekleri bu faydalı mikropları yeterince alamadıkları için sindirim problemleri ve alerjik hastalıklara daha yatkın olabiliyorlar.

Doğumun normal mi sezaryen mi olması gerektiğine nasıl karar verilir?

Farklı iki doktor aynı gebe için farklı karar verebilir.Doktorun inançları, tecrübeleri, korkuları gebesini yönlendirmekte etkilidir.Aynı özellikteki iki gebe kendi doğumları için farklı karar verebilir.Gebelerin tercihlerini çevresinden duyduğu doğum hikayeleri, duydukları, gördükleri ve hatta kendi doğum şeklinden etkilenir.

Normal doğum ve sezaryen sonrası normal doğum istemeyen bir gebe için sezaryen olmak doğru bir karardır.

Risklerini ve avantajlarını bilen bir gebe de ssvd ile doğum yapmak isteyen bir gebe de sezaryen sonrası normal doğum şansını kullanabilmelidir.Sezaryen sonrası normal doğum isteyen gebelerin %70 -% 80 ‘i vajinal doğum yapabilmektedir.Gebelerin bilinçli karar vermeleri için eğitimli olmaları ve doğumlarına sahip çıkmaları gereklidir.

Sezaryen sonrası normal doğum başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Sezaryen sonrası normal doğum yapmak isteyen gebe bu konuda ne kadar istekliyse normal doğum şansı o kadar fazladır. Gebelik öncesi eğitim alan risklerini ve avantajlarını bilen, risklerini düşünüp korkmayan bir gebe daha kolay doğurabilir. Gebelik takibi sırasında doktor, ebe, gebe ve ailesi arasında kurulan karşılıklı güven duygusu doğum başarısını arttırır.Gebenin doğum ekibine güvenmesi yanında doktor ve ebenin de gebe ve ailesine güvenmesi gereklidir.

Komplikasyon olduğunda gebe ve ailesinin doktorun karşısında değil yanında destek olacağından emin olması doğumda olabilecek komplikasyonları da azaltır.Doğum enerji ortamıdır.Karşılıklı iletilen olumlu ve olumsuz enerjiler doğum sürecinin gidişatını etkiler.Bir doğumun olumlu veya olumsuz enerjisi gebenin diğer doğumlarını da etkiler.

Daha önceki doğumu travmatik geçen bir gebenin bu travması temizlenirse sonraki doğumu daha iyi geçer.Bu durum doktor ve sağlık personeli için de geçerlidir.Dr ve personel daha önceki doğumlarda yaşadıkları olumsuzlukların etkisinde ise defansif tıp uygular ve tekrar aynı sorunları yaşamamak adına acele sezaryen kararı verebilir.

Doğum ekibinin tecrübesi

Doğum ekibi ne kadar çok sezaryen sonrası normal doğum yaptırmışsa doğru karar verebilme ve sezaryen sonrası normal doğum yaptırma olasılığı artar. Biz ekip olarak 1 yıl içinde 60 civarında sezaryen sonrası normal doğum yaptırdık ve yaklaşık %80 oranında vajinal doğum oranına ulaştık. Doğum sayımız arttıkça sezaryen sonrası normal doğuma inancımız da artıyor.

Sezaryen sonrası normal doğum kimler yapamaz?

Daha öncesinde rahimle ilgili ameliyat geçirenler ( myom, septum çıkarılması vb) de rahim yırtılma riski biraz daha fazladır. Bebeğin eşinin (plasenta) doğum kanalına yakın olması doğum başladığında kanamaya sebep olur.Annenin normal doğuma engel olacak tıbbi rahatsızlıklarının olması (kalp hastalıkları, geçirilmiş kalça operasyonları) durumunda vajinal doğum önerilmez.Bebeği rahim içinde duruş anomalilerin de normal doğum risklidir.

Bebeğin iri olması da normal doğuma engel olabilir.Bebeğin ultrason ile ölçülen kilosu her zaman doğru sonuç vermez.İri bir bebek annenin vücut yapısı uygun olduğu için kolaylıkla doğabilir.İri bebeklerde doğum başladıktan sonra ilerleyişine göre karar vermek daha doğrudur.

Sezaryen sonrası normal doğumun riskleri

Sezaryen sonrası normal doğum sırasında eski kesi yerinde %1 oranında yırtılma olabilir.Bu durumda gebe acil sezaryene alınmalıdır.Sezaryen sonrası normal doğum yapılan hastanelerde acil sezaryen ekibi hazır olmalı, doğumhaneden ameliyathaneye geçiş hızlı olmalıdır.Sezaryen sırasında ve sonrasında yıllar içinde de birçok komplikasyon görülebilmektedir.

Sezaryen sonrası normal doğum isteyen gebeler önce kendinize güvenin.Sezaryen sonrası normal doğum tecrübesi olan doğum ekibi ile bu şansınızı kullanabilirsiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Belgin Harzadın

Sezaryen sonrası normal doğum yapılır mı

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Ev hayatınız ile ilgili değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Evde olası kazalara karşı temkinli olmanızda fayda var. Sabah saatlerinde ilişkiler daha akıcı. Keyifli olaylar yaşayabilirsiniz. Güven aradığınız durumlar oluşabilir, iç sesinizi dinleyerek doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Babanızla ilgili konular gündeme gelebilir, ihmal etmemeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizle ilgili dalgalanmalar gündeminizi etkileyebilir. İş hayatınızda iletişim içinde olacağınız hareketli bir gündesiniz. Kulağınıza dedikodular gelebilir. Ticari konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Sabah saatlerinde size keyif veren şeyler için harcama yapabilirsiniz. Akşama doğru biraz gerginlik artabilir, dikkatli olun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler olabilir. Hesaplarınızı gözden geçirip, yeni bir parasal yapılanma içine girebilirsiniz. Sabah saatlerinde akıcı temalar söz konusu. İlişkiler içinde rahat zamanlar var. İş hayatınızda başkalarından alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. Akşam saatlerinde ise kendinizi tedirgin hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak için yaratıcılığınızı kullanmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz şeyler gündeminizi etkileyebilir. Beslenmenize özen göstermeniz gereken zamanlar olabilir. Sabah saatlerinde güzel şeyler için harcama yapabilirsiniz. Ailenizle keyifli zamanlar geçirmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Elinizde olmayan nedenlerle başınıza gelecek olaylar gündeminizi etkileyebilir. Yaşayacağınız kayıpların ardından, içsel süreçlerin içine girebilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Sabah saatlerinde ilişkilerinizle ilgili konular daha fazla gündeminizi etkileyebilir. Harcamalarınıza özen göstermenizde fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sosyal gruplarınızdaki konularınız gündeminizi etkileyebilir. Geleceğinizle ile ilgili beklentileriniz hakkında farklı konular gündeme gelebilir. İş hayatınızda başkalarından destek alabileceğiniz zamanlar var. Sabah saatlerinde kendinizi keyifli ve şanslı hissedebilirsiniz.  Akşama doğru yapacağınız planlarda değişiklikler olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatlerinde işleriniz daha akıcı şekilde ilerleyebilir. Hedeflediğiniz konular hakkında işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Üstlerinizle ilgili konuları gündeme gelebilir. Akşam saatlerinde kendinizi tedirgin hissedebilirsiniz. İlgilendiğiniz konular yorucu hale gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Akademik konularla ilgilenmeniz gereken zamanlar olabilir. Sabah saatlerinde ailenizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Akıcı enerjiler sayesinde tüm gün işlerinizin kolayca ilerleyebilir. Sevdikleriniz için alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Yaptığınız planlarda erteleme olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Duygusal yönden bağlayıcı koşullar gündeminizi oluşturabilir. Ortaklı para konularına karşı daha hassas olmanız gereken zamanlar olabilir. Bugün ertelediğiniz banka işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Gün içinde işlerinizi bitirmeye çalışmalısınız. Akşam saatlerinde ilişkilerde sıkışmalar yaşanabilir. Kendinizi tedirgin ve yorgun hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatlerinde ilişkiler açısından daha rahat temalar söz konusu. Genel olarak şanslı bir gündesiniz. İlişkilerde denge ve uyum arayışında olabilirsiniz. Anlaşmalar içinde olabilirsiniz. Akşama doğru gerginlikler artabilir. Baskı altında karar vermeye çalıştığınızı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatında birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İşinizle ilgili sorumluluklarınızda değişiklikler yaşayabilirsiniz. Başkalarından destek alacağınız zamanlarda olabilir. Sağlığınıza özen göstermenizde fayda var. Akşam saatlerin de yaptığınız planlarda değişikliler olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade ederken yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz bir gündesiniz. Sabah saatlerinde ilişkiler konusunda şanslısınız. Keyif aldığınız konular için harcama yapabilirsiniz. İçsel uyumunuzun tam olduğunu hissedeceksiniz. Risk almaya açık zamanlar var. Keyif aldığınız yerlerde olmak isteyeceksiniz. Akşam saatleri daha yorucu geçebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber