Geri Dön

Sinerjik besinler neler?

Birlikte tüketildiğinde çok daha faydalı olacak besinleri tanıyor muyuz?

Sinerjik besinler neler?

Son zamanlarda çok sık duyulan “besin sinerjisi”, “gıdaları tüketirken eşleştirerek, en faydalı hale gelmesini sağlamak” anlamına geliyor. Uzmanlar bu konuda çalışmalarına hızla devam ediyor.

Söz gelişi, özellikle prostat kanserine karşı çok faydalı olduğu bilinen domates ve brokoli, birlikte tüketildiğinde kanserle savaşan enzimleri güçleniyor.

Domatesin içinde bulunan likopen ile brokolinin içindeki enzimlerle birleşince prostat kanseri üzerinde ciddi etkiler yaptığı kanıtlanmıştır.

Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş konuyla ilgili örnekleri şu şekilde sıralıyor:

- Kırmızı Et ve Brokoli: Kırmızı ette bulunan demir molekülünün, ince bağırsakta emilimini yani vücuda alınan miktarını artırmak için; az bir haşlama suyunda, suyu iyice çektirilerek pişirilmiş brokoli ile beraber servis yapılırsa,brokolide bulunan C vitamini demir ile birlikte sinerjik etkiye girer ve demirin emilimini artırır. Kansızlık sorunu çeken kişiler için ideal bir öğün seçeneğidir.

- Maydanoz ve Semizotu:C vitamininden zengin bu ikili, iyice yıkanıp yoğurtla soslanıp ya da çiğ salata şeklinde tüketilirse, özellikle hanımların selülit sorunlarına etkili bir çözüm olur.

- Vişne ve Yulaf:Bu iki besinin bir arada tüketilmesinin, kan şekerini düşürücü ve dengeleyici etkisi vardır. Yulaf çözünebilen lif içeriğiyle, vişnenin meyve şekerinin daha yavaş salınmasını sağlayarak kan şekerini dengeler.

- Kahve ve Bitter Çikolata: Hanımlar müjde! Kahvenin antioksidan etkisi, çikolatanın mutluluğu ve enerjisi ile birleşince metabolizmayı hızlandırıcı, yağları yakıcı etkisini ortaya çıkarır. Günde 2 fincan Türk kahvesi içilmesi önerilir.

- Domates ve Zeytinyağı: Domateste bulunan likopen maddesi, antioksidan özellikli ve kanserle savaşan bir moleküldür. Ayrıca domateste A vitamini vardır bu vitamin yağda eriyen özelliktedir. Bunun için zeytinyağı içinde çözünür ve vücutta kullanılabilir hale gelir. Sonuçta birlikte tüketildiğinde daha güçlü bir etkiye sahiptir.

- Barbunya Pilaki ve Limon Suyu: Bu birliktelik müthiş bir besin kombinasyonudur. Bakliyat grubundan olan barbunya, bol lifli, bitkisel protein içeren bir kurubaklagildir ve içeriğinde bulunan demirin emilimi düşüktür. Bol C vitamini içeren limon suyu ile beraber tüketildiğinde demir emilimi artar.

- Balık ve Sarımsak: Balık yağı kolesterolü düşürür. Sarımsak ise kalp sağlığını korur. İkisi bir araya gelince,enfeksiyonlara karşı dirençli bir etki oluşturur.

- Siyah Üzüm ve Yaban Mersini: Bu iki antioksidan meyve bir araya gelince, ayrı ayrı tüketilmesinden daha fazla güçlü bir antioksidan oluşmasına sebep olur. Kanser hücreleri ile savaşıp, cilde iyi gelen ikili, kişinin kendisini daha enerjik ve tazelenmiş hissetmesine yardımcı olur.

- Fındık, Fıstık, Badem ve Az Yağlı Anne Keki: Fındık ve fıstık bizim için çok değerli olan doymamış yağ asitleri içerir. Bu değerli yağlar kötü kolesterolü düşürür. Bu lezzetli ikili karbonhidratların emilimini azaltır ve kan şekerini düşürüp dengeyi sağlar.

- Yulaf, Kepek ve Kendi Şekeriyle Yapılmış Ev Reçeli:Özellikle tatlı krizine engel olamayan yada özel günlerde tatlı isteğini gidermek isteyen hanımlara güzel bir tüyo. Bu ikili kolesterolü düşürerek tatlı isteğini bastıran sağlıklı bir seçenektir.

- Ispanak ve Yeşilbiber: Ispanakta bulunan demir molekülü, bilindiği gibi hemoglobinin yapısına katılan çok önemli bir maddedir ve eksikliğinde kansızlık gelişir. Yeşilbiber ile beraber tüketildiğinde ise, ince bağırsakta emilimi artarak vücutta daha yararlı hale gelir.

- Biftek ve Havuç: Havuç A vitamini açısından zengin bir sebzedir ve bir proteinle beraber tüketildiğinde emilimi daha yüksek miktarlara çıktığı için faydası da artar.

- Yeşil çay ve Taze Limon: Yeşil çay antioksidan bir bitki çayıdır ve C vitamini içeren taze limon ile beraber tüketildiğinde antioksidan gücü 13 kat fazlalaşır.

- Portakal Suyu ve Yulaf Ezmesi: Her ikisi de kalp krizini önlemeye ve damar tıkanıklığını gidermeye yardımcı olurken, bir arada tüketildiğinde bu etki iki katına çıkar.

- Sert Kabuklu Yemişler ve Kurutulmuş Meyveler: Protein açısından güçlü olan yiyecekler, birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler.

-Elma ve Kırmızı Şarap: Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu flavonoidler içeren elma ve kırmızı şarap, birlikte tüketildiğinde kanın pıhtılaşmasını önleyip, kalp –damar sistemini korumaya yardımcı olur.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Sabah saatlerinde daha ciddi konulara yönelebilirsiniz. Kişisel hassasiyetiniz olan durumları daha iyi değerlendirmenizde fayda var. Gizli kalmış koşullardan etkilenebilirsiniz. Öğleden sora imaj değişikliği için uygun zamanlar var. İkili ilişkileriniz önem kazanabilir. Akşam saatlerinde tepkilerinize dikkat etmelisiniz. Sabırlı olmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde çalışma ortamınızda hareketlilik olabilir. Karar almak için uygun saatler içindesiniz. Öğleden sonra bilemediğiniz nedenlerden dolayı işlerinizde aksamalar olabilir. Kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. İçinize dönüp, bazı şeyleri kabullenebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konuları olgunlaştırma isteği içinde olabilirsinizDevamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde çatışma ve kopmalar olabilir. İletişimde olduğunuz çalışma arkadaşlarınıza karşı dikkatli savunma yapmanızda fayda var. Sorumlu olduğunuz işler için karar vermeniz gerekebilir. Bazı konularda farkındalık içinde olabilirsiniz. Akşam saatlerinde karmaşık düşünceler zihninizi yorabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde iş hayatınızla ilgili konular daha fazla gündeme gelebilir. Bazı işlerinizi yapılandırmak durumunda kalabilirsiniz. İlişkilerinizdeki acele verilmiş kararlara dikkat etmenizde fayda var. Üstlerinize kendinizi daha fazla göstermek isteyebilirsiniz. Akşam saatleri yeni şeyler öğrenmek için uygun zamanlar olmayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yabancılarla ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde yeni kararlar alabilirsiniz. Bazı konular üzerinde daha fazla mesai harcamanız gerekebilir. Kendi fikirlerinizi ateşli bir şekilde savunacağınız zamanlar var. Akşam saatlerinde birlikte olduğunuz kişiyle sürtüşme olabilir. Kazalara karşı dikkatli olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde endişe duyduğunuz konularla uğraşabilirsiniz. Ortaklı konularda acele karar vermemeye çalışın. İlişkileriniz sizin için kendinizi görmeniz açısından bir fark yaratabilir. Uğraştığınız işlerinizde farkındalık yaratabilecek sonuçlar çıkarabilirsiniz.  Akşam saatlerinde koşullar daha yorucu olabilir. Düşüncelerinizi rahat bırakın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Gün içinde sorumlu olduğunuz işlerde karar vermeniz gereken durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde olgunlaşma ve tamamlanma söz konusu olabilir. Kendinizi güvende hissetmek isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde yanlış anlaşılmalara karşı dikkatli olun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde çalışma hayatınızda bazı konularda daha fazla farkındalık içinde olabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde dikkatli olmanız gereken zamanlar var. İdrak ettiğiniz konular hakkında yeni kararlar vermeniz gerekebilir. Sorumlu olduğunuz işleri tamamlamak isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde kafanızı karıştıran konulardan uzak kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaratıcılığınızı hobilerinize yoğunlaştırmak isteyebilirsiniz. Sevdiğiniz insanlarla birlikte olmak size iyi gelecektir. İkili ilişkilerinizde beklemediğiniz tepkiler sizin bir konuda farkındalığınızı arttırabilir. Keyif aldığınız şeyler için harcama yapabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerinizde daha rahat risk alabileceğiniz bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailevi konular gündeminizi meşgul edebilir. Geçmişte kalan bazı insanlarla uğraşmanız gerekebilir. Sakin kalmanızda fayda var. Sabah saatlerinde almanız gereken kararlarda acele etmeyin. Gün içinde güçlü durmanız sizin lehinize olacaktır. Akşam saatlerinde yaşanabilecek ufak ev kazalarına karşı dikkatli olun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yoğun bir gündeminiz olabilir. Sorumlu olduğunuz konularda daha fazla yazışma ve konuşma yapabilirsiniz. Ticari konularda dikkatli olmanızda fayda var. Gün içinde yakın çevrenizdeki değişikliklerden etkilenebilirsiniz. Çalışma ortamınızda iletişimden kaynaklanan sıkıntılar yaşanabilir. Sakin olmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeteneklerinizi sorumlu olduğunuz konularda göstermek isteyebilirsiniz. İşlerinizi olgunlaştırmak için elinizden geleni yapmaya hazırsınız. Maddi konularla ilgili gelişmeler yaşanabilir. Çalışma hayatınızda başkalarından alacağınız desteklerle daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Akşam saatlerinde iletişimden kaynaklı aksaklıklara dikkat edin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet