Geri Dön

Umutlu başlangıç

Umutlu başlangıç


Turizmde kara yılı geride bıraktık. Yeni hedef dokuz milyon turist ve 10 milyar dolar gelir


       Geçen sezonda özellikle Abdullah Öcalan krizi nedeniyle kan ağlayan turizm sektörü, bu sezona umutla giriyor. Bir turistten çok sayıda kişinin ekmek yediğini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, “Geçmiş dönemlerde yaşadığımız olumsuzlukları aşmak için, yeni sezonu yeni bir fırsat olarak görmeliyiz" dedi. Ulusoy şöyle devam etti:
       “Turizmden bizimle beraber 38 sektör para kazanıyor. Bir turist Türkiye’ye gelmek için tura para ödüyor. Havalanına geliyor ve uçağa biniyor. Uçağa para veriyor. Havalanından iner inmez bagajcıya ücret ödüyor. Sonra otele gitmek için taksiye ve otobüse biniyor. Otelde yiyip içiyor. Mutfakta kullanılan yiyecek ve içeceklerden çatal bıçak, peçete satanlar para kazanıyor. Eğlence merkezlerindeki gece kulübüne gidiyor. Orada harcama yapıyor. Alışveriş yapmak için çarşı pazara çıkıyor. Hastalanınca doktora gidiyor. Eczaneden ilaç alıyor. Meyveci, yumurtacı, halk pazarcısı, elbise satanı, karpostalcısından tutun da dilencisine kadar herkes bu turistlerden ekmek yiyor."

Bu yıl umutluyuz

       Başaran Ulusoy’un bu yılki beklentisi, sezon boyunca “10 milyar dolar" döviz girdisi. Geçen sezonu yüzde 45’lik bir kayıpla kapattıklarını hatırlatan Ulusoy sözlerine şöyle devam etti:
       “Bütün sektörler gibi bizim de kayıplarımız oldu. Türkiye’nin turizmden elde ettiği gelirden seyahat acentaları sadece yüzde 5’lik bir kazanç elde etti. Bu sezon Türkiye’ye 10 milyar dolar döviz geleceğini ümit ediyoruz. Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları ve Türkiye’nin yeni logosuyla bu sene turizmde bir patlama yaşayacağımıza inanıyoruz. Hedeflerimizi on yıllık alana yayarak daha fazla turist sayısıyla turizm pazarında Türkiye’nin de yeri olduğunu göstereceğiz" diye konuştu.

Oteller etkilendi

       Alınan ekonomik tedbirler ve tanıtım kampanyalarının da etkisiyle, Turizm Bakanlığı ise turizmden bu yıl yedi milyar dolar gelir bekliyor. Turizm Bakanlığı’na göre, geçen senelere oranla bu sezon turist sayısında büyük bir artış olacak. Avrupa Birliği ve komşularla olan ilişkilerin yumuşaması nedeniyle, bu sezon dokuz milyon insanın Türkiye’yi seçmesi bekleniyor.
       Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Sinan Babila, 1999 yılında turizmde yaşanan sıkıntıların, otellerde personeli işten çıkarma veya otellerin kapanmasına kadar uzandığını söyledi. Babila’ya göre bu yıl otellerin para kazanması söz konusu değil. Konuya, Başaran Ulusoy’un tersine karamsar yaklaşan Sinan Babila şunları söyledi:
       “Kayıp yüzde 30’du. Buna normal artışı yapamadığımızı da ilave edersek yüzde 45’lere kadar dayandı. Konaklama sektörü kazandığı paranın bir kısmını tesis yenilemeye ayırdığı için, biz otelciler olarak yeniden yapılanmayı gerçekleştiremedik. 2000 yılında doluluk oranı yüksek olsa bile fiyatlar düştüğü için, bu sezon da sektör para kazanamayacak. Bakanlığın yaptığı tanıtım da ancak gelecek seneler için ümit veriyor."

Satışlar artacak

       1999’u “kara yıl" ilan eden Kapalı Çarşı esnafı 2000 yılına ilişkin beklentilerinin gerçekleşeceğine de inanmıyor. Esnaf genel olarak, “Geçen yıl yaşanan kriz bizleri oldukça kötü etkiledi. Türkiye’ye artık çok az turist geliyor. Biz de yerli müşteriye yöneliyoruz. Ancak vatandaşlar da beklediğimiz düzeyde alışveriş yapmıyor" diye konuştu. Sultanahmet’teki restoran, cafe ve bar işletmecileri ile hediyelik eşya satıcıları da geçen sezonun iyi geçmediğini söyledi. Ancak Sultanahmet esnafı, piyasanın bugünlerde canlandığını, bunun sezon açısından umut verici bir gelişme olduğunu belirtti.
       Geçen yılın kesatlığından yakınan kilim ve halı dükkanı sahibi Aydoğan Demir, “Bu yıl, özellikle de son on gündür Sultanahmet’te bir canlanma var. Gerçi bu canlanmayı satışlarda pek göremiyoruz, ama Ağustos’tan sonra patlama bekliyoruz" dedi. Restoran işletmecisi Erson Çaldıran da 1999’u son on yılın en kötü sezonu olarak niteledi. Hediyelik eşya satıcısı Mustafa Aka ise daha iyimser bir değerlendirme yaptı: “Acentaların işleri nisan ve mayıs ayında açılıyor. Umarım satışlar iyi olur."

Tarihe geçen büyük yıkım

 • Turizm gelirleri, 1999 yılının 11 aylık döneminde yüzde 28.3 oranında düşerek 4 milyar 968 milyon dolara geriledi.
 • 1998 yılının aynı döneminde gelir 6 milyar 938 milyon dolardı. Bu düşüş, turist sayısındaki gerilemeden kaynaklandı.
 • 1999’da ziyaretçi girişi, 1998’e göre yüzde 23.2 düştü ve 7 milyon 483 bin turistte kaldı.

  Kimler ekmek yiyor

       
 • Turistin Türkiye’ye getirilebilmesi için yapılan tanıtım kampanyalarında matbaa, bilgisayar ve reklamcılık sektörleri oldukça büyük paralar kazanıyorlar.
 • Broşürlerden, ilanlardan ya da reklam filmlerinden Türkiye’yi tanıyarak gelmeye karar verenler turizm acentalarına başvuruyor. Acentalar doğrudan turistten para kazanan ilk sektör oluyor.
 • Uçak ya da başka bir araçla Türkiye’ye gelen turist sayesinde ulaşım sektörü de para kazanıyor. Bu sektör içinde gemi, otobüs, tren ve uçak taşımacılığı yer alıyor.
 • Turisti havalimanında karşılayan bagajcılar yüklü bahşişler alıyor.
 • Turisti otele kadar götüren taksiciler, bu uzun mesafe yolcularından evlerine ekmek götürüyorlar.
 • Otele ulaşan turist, kaldığı sürece otele para bırakıyor, otel görevlileri bahşişler sayesinde geçinebilecek duruma kavuşuyor.
 • Her sabah, öğle ve akşam acıkan turist, oteldeki restoranda ya da diğer lokantalarda yemek yiyor.
 • Az parası olan turist ise simit, hamburger, kokoreç, midye tava, tost yiyor yanında ayran ya da kola içiyor.
 • Turist hamburger yerken üzerine ketçap, mayonez dökülüyor ve kuru temizlemeciler, çamaşırhaneler turistten gelir elde ediyor.
 • Turist hava değişiminden de olsa hastalanıyor. Hastaneye gidip doktora muayene oluyor. Sağlık sektörüne para bırakıyor.
 • İlaç alıyor, eczacılar para kazanıyor.
 • Turist gündüz alışveriş yapıyor. Hediyelik eşya, deri, halı, kilim satan esnaf para kazanıyor. Bu esnafların mallarını sattığı sektörlerin de turizm sezonunda gelirleri artıyor.
 • Gündüz alışverişten yorulan turist, gece eğlenmeye gidiyor. Sinemalar, barlar, pavyonlar turistin bırakacağı dövizi dört gözle bekliyor.
 • Turistin tükettiği içki ve sigaralar sayesinde Tekel’in yanı sıra, çok sayıda büyüklü küçüklü şarap fabrikası kazanç elde ediyor.
 • Tavernadaki eğlenceler sırasında tabak ve bardaklar kırılıyor. Cam ve porselen sanayi turist sayesinde kazancını artırıyor.
 • Turistin yemek yediği çatal, bıçak, kaşık sayesinde paslanmaz çelik sanayi, kullandığı havlu, nevresim, iç çamaşırı sayesinde de bu işle ilgili sektörlerin kazançları artıyor.
 • Arabasıyla Türkiye’ye gelen turist sayesinde tamirciler, yıkamacılar, otoparkçılar para kazanıyor.
 • Turist araba, motorsiklet ya da karavan kiralıyor. Kiralama şirketleri turistler sayesinde ciddi paralar elde ediyorlar.
 • Büyük kentlerde birkaç gün kaldıktan sonra tatil beldelerine giden turistler, motellere, pansiyonlara, kır lokantalarına, kahvelere para bırakıyorlar.
 • Kendi ülkelerine yerel yiyeceklerden götürmek isteyen turistler, köylü pazarlarına bile ciddi miktarlarda döviz bırakıyorlar.
 • Dilenciler yazın turistik yörelerde yoğunlaşıyorlar. Dilencilerin kazancı özellikle turizm sezonunda artıyor.
 • Turistlerin bankacılık işlemlerinden finans sektörü gelir elde ederken, sokakta karnı acıkan turistin aldığı ekmek arası peynirden, manavdan aldığı domatesten bile bu ülke insanı para kazanıyor.
 • Turistin güvenliğini sağlamak için koruma görevlileri çalıştırılıyor. Güvenlik şirketleri turizm sezonunda gelirlerini artırıyor.

 • Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
  Astroloji
  KOÇ
  BOĞA
  İKİZLER
  YENGEÇ
  ASLAN
  BAŞAK
  TERAZİ
  AKREP
  YAY
  OĞLAK
  SAKA (KOVA)
  BALIK
  Bugün

  Yeni başlangıçlar yapmak için hevesli olacağınız bir gündesiniz. Kişisel hassasiyetinizin olduğu konularda kendinizi sınırlandırılmış hissedebilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken zamanlar var. Bilemediğiniz konularla ilgili çözülme yaşayabilirsiniz. Bedeninize ait konulara dikkat etmelisiniz, gündelik kazalar olabilir.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıp yaşayabilirsiniz. Bu sizi kabullenme içine sokabilir. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. İçsel süreçler yaşayabilirsiniz. Uğraştığınız işlerle ilgili tamamlanma gerçekleşebilir. Olası kazalara karşı dikkatli olmanız gereken zamanlar var. Sosyal konulara yönelmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Gelecek beklentilerinizin ön plana çıktığı bir gündesiniz. Sosyal konular gündeminizi oluşturabilir. İş hayatınızda alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. Bitirmeniz gereken uğraşlarınızda sıkışma olabilir. Bilemediğiniz konular yüzünden kayıplar yaşayabilirsiniz. İletişimden kaynaklı zorlanmalar olabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  İş hayatınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Hedeflerinize ulaşmak için tamamlanma içine girebilirsiniz. Üstlerinizle ilişkilerinizde özenli davranmanızda fayda var. İş yerinde olabilecek kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Bilemediğiniz konularla ilgili kontrol kaybı yaşamamaya özen gösterin. İçsel süreçler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Yeni ufuklara açılmak için heyecan duyduğunuz bir gündesiniz. Yolculuklara çıkmak için planlar yapabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kaynaklı programlardaki aksamalar biraz sizi rahatsız edebilir. Kabullenme içine girebilirsiniz. Gündelik kazalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Ortaklı para konuları gündeminizi etkileyebilir. Korku ve endişe duyduğunuz konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı yaşadığınız süreçlerde kabullenme içine girebilirsiniz. Parasal konularla ilgili yapılanmaya gitmek isteyebilirsiniz. Bu durum duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşturabilir.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Eşinizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Karşınızdaki kişiyle denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı uğraştıran durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bugün yapacağınız anlaşma ve sözleşmelere özen göstermenizde fayda var. Gün içinde olası kazalara karşı dikkatli olun.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerinizi tamamlama yönünde hızlı adımlar atabilirsiniz. Bazı konularda yaşayacağınız sıkışmalar keyfinizi kaçırabilir. Elinizde olmayan nedenlerden ötürü kazalara maruz kalabilirsiniz. Kabullenme içine girip, sakin kalmakta fayda var.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Kendinizi ifade etmekten keyif alacağınız bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerde yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Güzel şeyler için harcama yapmaktan çekinmeyeceğiniz zamanlar var. Gün içinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıplarda yaşayabilirsiniz. Çocuklarla zaman geçirmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Ev içindeki kazalara dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Elinizde olmayan nedenlerden ailevi konular içinde kalabilirsiniz. Gizli düşmanlar edineceğiniz zamanlar olabilir. Korkularınız gün yüzüne çıkabilir.  Babanıza ait konuları ihmal etmemeye özen gösterin. İç sesinizi dinleyerek birçok konunun üstesinden gelebilirsiniz.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Yakın çevrenizdeki olaylar gündeminizi etkileyebilir. Çalışma hayatınızda yoğun ve hareketli bir gün sizi bekliyor. Küçük kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı yorucu koşullar altına girebilirsiniz. Kabullenme içine gireceğiniz koşullar oluşabilir. İşle ilgili sıkışmalar moralinizi bozabilir.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Bugün

  Bugün harcamalarınızla ilgili yeni planlamalara gidebilirsiniz. Uğraştığınız işlerde kişisel yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Gün içinde başkalarından alacağınız destekler sizi keyiflendirecektir. İş hayatınızda elinizde olmayan nedenlerle sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

  Devamını Oku
  Hafta Hafta Gebelik

  Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

  Günün Yazıları

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber