POV nedir? POV neyin kısaltmasıdır?

Z kuşağının hayatımıza kattığı birçok kelime, deyim bulunmakta. Kendilerini daha kolay ifade etmek için seçtikleri bu kelimeler de sosyal medya aracılığıyla hayatımıza giriyor. Onlardan birisi de sıklıkla karşımıza çıkan POV. Bizler de POV'a Molatik olduk ve araştırma ihtiyacı duyduk. POV nedir? POV neyin kısaltmasıdır?

POV nedir? POV neyin kısaltmasıdır?

POV nedir?

 

POV kelimesi aslında bir çekim tekniğinin adı.

POV tekniğini, diğer çekim tekniklerden ayıran en önemli özellik, mizansenin kahramanın gözünden kurulmuş olmasıdır. Kadrajdaki tüm görseller kahramanın gözünden göründüğü için en gerçekçi çekim tekniklerinden biri olarak kabul edilmektedir.  

POV, bizzat kahramanın gözünden çekim yapmak anlamına gelen bir terimdir. Örneğin bir sinema filminde, olaylar ana karakterin gözünden anlatılıyorsa o film POV tekniğiyle çekilmiş kabul edilir.

Karakter, sağ tarafına döndüğünde kamera da sağ tarafa döner. Pan ve tilt gibi kamera hareketleri karakterin her hareketiyle uyumludur.

POV neyin kısaltmasıdır?

 

 POV, Point of View kelimesinin kısaltmasıdır. Point of View ise, bakış açısı anlamına gelir.

POV tekniği ile çekim yapmak nedir?

 Pov tekniği ile çekim yapmak, tüm olayları ana karakterin bakış açısıyla seyirciye sunmak demektir. Enter The Void filminin tamamı bu teknik ile çekilmiştir.

Sosyal medyada POV ne demektir?

Sosyal medyada gördüğümüz POV'un anlamı da çekim tekniği ile bağıntılı. 'Kendi bakış açımdan', 'Benim tarafımdan görülen açıyla' gibi anlamlar taşımaktadır.

Bu makaleye ifade bırak