Geri Dön
Dini BilgilerEvde teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

Evde teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

Şifa Ayı Ramazan geldi. Biz de salgın zamanında en çok merak edilen, ilk teravih namazı ne zaman, evde teravih namazı nasıl kılınır ve teravih namazı kaç rekattır?" sorularını Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç'e sorduk. Müftü Musa Bilgiç, sorularımızı yanıtladı.

11 ayın sultanı Ramazan geldi, hoş geldi. Biz de Müslümanlık için en önemli ay olan Ramazan ayında, salgın nedeniyle evlere kapanmamız neticesinde teravih namazı ile ilgili en merak edilen sorulara yanıt aradık. Diyanet İşleri Başkalığı tarafından salgın nedeniyle teravih namazı bu ay boyunca camilerde değil, evlerde kılınacak. Peki evde teravih namazını nasıl kılacağız? Tüm sorularımızı Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç'e sorduk, en detaylı yanıtları kendisinden aldık.

 

Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç, sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

 

"Ramazan ayının gündüzü de kıymetli, gecesi de kıymetli. Peygamberimiz, Ramazan ayının hem gündüzlerini hem de gecelerini Allah'a güvenerek, inanarak, tam bir teslimiyetle değerlendirenlerin günahlarının affedileceğinin müjdesini veriyor.

 

Ramazan ayının gündüzlerini değerlendirmenin en güzel yolu oruç tutmaktır. Gecelerini değerlendirmenin en güzel yolu ise teravih namazı kılmaktır. "

 

Teravih namazı nedir?

 

"Teravih namazı sünnet olan bir namazdır. Hz. Muhammed'in ömrü boyunca Ramazan gecelerinde yatsı namazından sonra kıldığı, ihya ettiği bir namazdır ve sünnettir.

 

Yatsı namazından sonra teravih namazında müezzinin okuduğu duanın meali şudur:

 

"Ey Rabbimiz, biz biliyoruz ki bu ay Kur'an ayıdır.  Biz de bu ayda inen Kur'an'ın tüm ayetlerine tüm öğretilerine gönülden iman ettik ve inanıyoruz. Ve biz bu Kur'an'ı bize getiren sevgili peygamberimizi o kadar çok seviyoruz ki o Ramazan gecelerini teravih namazını kılmak suretiyle değerlendiriyordu; biz de onun izinden gittiğimizi, ona tabi olduğumuzu beyan etmek istiyoruz. Teravih sünnetini kılmak suretiyle o Resul'e tabi oluyoruz yarabbi. Böylece bizi senin birliğine, senin kudretine ve senin tüm peygamberlerine iman eden, inanan müminlerle, meleklerle beraber bizi de buna şahitlerden yaz yarabbi. Bizim bu durumumuza şahit ol yarabbi."

 

Böylece Ramazan gecesi ibadetimize hem melekleri hem peygamberleri hem tüm inanaları hem de başta rabbimizi bu işe şahit tutmuş oluyoruz."

 

Teravih namazı kaç rekattır?

 

"Teravih namazı 20 rekat kılınır. Euzü Besmele çekilerek teravih namazına niyet edilir. “Niyet ettim Allah'ım senin rızan için teravih namazını kılmaya.” denilerek başlanır. 

 

İstenirse ikişer ikişer, istenirse dörder dörder olmak üzere, aralarda salavatlar getirilerek kılınan bir namazdır. "

 

Teravih namazında hangi sureler okunur?

 

"Herkes bireysel manada kıldığında ezberinde olan sureler hangisiyse onlarla kılabilir. Halkımız genellikle kısa sureleri daha çok bilmektedir. Her bir rekatta Kur'an-ı Kerim'in ilk suresi olan Fatiha'dan sonra bir sure okumak suretiyle, böylece, bütünüyle yatsı namazı ile beraber takriben 35-40 dakikada kılınabilir.

 

Teravih namazı yatsı namazından sonra imsak vaktine kadar kılınabilir."

 

İlk teravih namazı ne zaman kılınacak?

 

Ramazan ayının başlangıcı olarak bilinen teravih namazı 12 Nisan Pazartesi günü kılınacak. Vatandaşlar 13 Nisan Salı günü ilk oruçlarını tutacak.

 

Pandemi nedeniyle evde teravih namazı nasıl kılınır?

 

"2021 yılında pandeminin artması ve yoğunluğu nedeniyle teravih namazı camilerde kılınmayacaktır. Peki camilerimizde kılınamıyor diye teravih kılamayacak mıyız? Hayır, evlerimizde bireysel olarak veya aile olarak teravih namazımızı kılabiliriz. Tabii ki dinimizce büyük bir sevabı olan teravih namazı sünnet bir namaz olduğu için gerek iki rekat iki rekat, gerekse dört rekat dört rekat olmak üzere ortalama yarım saatlik sürede kılınabilir.

 

Teravih namazı Hz. Muhammed'e uyduğumuzu, saygımızı ifade etmek için ramazan gecelerimizi en güzel şekilde değerlendirebileceğimiz bir namazdır. "

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler