Geri Dön
DualarCelcelutiye Duası Nedir? Celcelutiye Duası Dinlemenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Okunur?

Celcelutiye Duası Nedir? Celcelutiye Duası Dinlemenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Okunur?

Celcelutiye, Müslümanların Allah (CC)'a niyaz ettikleri en önemli dualardan biridir. İçinde İsm-i Azam bulunduğu için makbul dualardan biridir. Hazreti Cebrail (as) tarafından Peygamber Efendimize indirilmiştir. Hz. Ali (ra) tarafından kaside haline getirilmiştir. Celcelutiye duasının önemini öğrenip, günlük hayatınızda bolca okuyabilirsiniz. Celcelutiye duasının ne olduğunu, faziletini, faydalarını derledik.

Celcelutiye Duası Nedir? Celcelutiye Duası Dinlemenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Okunur?

Celcelutiye duası, Süryanice "Bedi" anlamına geliyor. Allah'ın en büyük ismi olan İsm-i Azam bu duanın içine gizlenmiştir. Sürekli okuyan kişinin dünya ve ahiret işlerinin kolaylaşacağı, bereket bulacağı müjdelenmiştir.


Öneri:
Ayetel Kürsi

 Celcelutiye Duası Nedir?

 Celcelutiye, Cebrail (as) tarafından Hz. Muhammed (SAV)'e indirilen bir duadır. İçinde Allah'ın en büyük ismi olan İsm-i Azam gizli olduğu için büyük faziletleri bulunuyor. Dua, Hz. Ali (ra) tarafından, cifir ilmine göre birçok tarih düşerek, Arapça, Süryanice dillerinde kaside haline getirilmiştir.

 Celculiteyi bir isimler hazinesi olarak kabul edilir. Büyük faziletleri bulunan, tesirli bir duadır. Cebrail (as), Peygamber Efendimize bu duayı bir hediye olarak getiriyor. "Yüce Rabbin, sana selamın en mükerremini sana tahsis buyuruyor. Bu hediyenin içinde İsm-i Azam bulunuyor" müjdesini veriyor.

 Celculutiye kasidesinin değil duanın zımni vahiy olduğu kabul edilir. Kuran'da geçmemektedir. Duanın açıklaması Peygamber Efendimize bırakılmıştır. Hz. Ali, duayı kaside haline getirmiştir.

  Celcelutiye Duası Dinlemenin Faydaları Nelerdir?

 Celcelutiye duasının içinde Allah'ın (CC) isimleri saklı olduğu için bol bol okumakta fayda vardır. İslam alimleri, ulema ve Kuran-ı Kerim, Allah'a (CC) dua ederken, bol bol Allah'ın yüce sıfatlarının kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

 Celcelutiye duasını Arapça okumak daha faziletlidir. Fakat dinleyerek de sevap kazanır, faydasını görürsünüz.

 - Ruhi sıkıntılardan kurtulursunuz.

 - Nedensiz manevi sıkıntılarınız son bulur.

 - Evinize, işyerinize bolluk-bereket gelir.

 - Bela ve musibetlerden korunursunuz.

 - Korkularınızdan emin olursunuz.

 - Murat ve niyazlarınıza kısa sürede kavuşursunuz.

 Celcelutiye Duası Nasıl Okunur?

 - Kuraklıktan kurtulmak için 31 defa okumalısınız.

 - Yangın ve ateş korkunuz bulunuyorsa 7 defa okuyup, ateşe üflüyorsunuz.

 - Denizdeyken fırtınaya yakalandığınızda kurtulmak için 31 defa okuyorsunuz.

 - Hastalığa yakalandıysanız şifa bulmak için; kullanılmamış porselen bir kaseye vefki yazıyorsunuz. Su koyup, yemekten önce içiyorsunuz.

 - Duayı üzerinde taşıyan hamileler kolay doğum yaparlar.