Geri Dön
SurelerMeryem Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali

Meryem Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali

Meryem suresinin Mekke döneminde indiğine inanılır. Surenin 58. ve 71. ayetleri ise Medine döneminde indiğine inanılmaktadır. Meryem suresi toplam 98 ayetten oluşmaktadır. Kur’an-ı Kerim’ in 19. suresi Meryem suresidir. Meryem suresi Kehf suresinden sonra, Ta- Ha suresinden önce gelmektedir. Mushaftaki sıralamaya göre on dokuzuncu, iniş sırasına göre ise kırk dördüncü suredir. Sure adını, Meryem’in oğlu olan İsa’yı nasıl dünyaya getirdiğinden bahsettiğinden dolayı Meryem suresi olarak almıştır. Meryem suresi, içerisinde tilavet secdesi bulunan surelerin de arasındadır.

Meryem Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali

Meryem suresinde Hz. Meryem’in bir mucize gerçekleşmesi sonucu hamile kalmasından ve çocuğunu dünyaya getirmesinden bahsedilir. Hz. İsa’nın dünyaya gelmesinde babasız olması Yahudiler arasında yankılara neden olmuştur. Surede Hz. İsa’nın daha beşikteyken konuşması gibi mucizevi olaylardan bahsedilir. Öğütler ve uyarılarla birlikte Hz. Zekeriya, Hz. İbrahim ve Hz. Musa kıssaları yer alır. Yüce Allah’ın kudretinden ve Allah’tan ümit kesilmemesi gerektiğinden söz edilmektedir. Meryem suresinde tevhid inancının doğruluğundan Allah’a ve peygamberlere inanmaktan ve peygamberliğin gerçek olduğundan bahsedilmektedir.

Meryem Suresi Türkçe Okunuşu

Meryem Suresi'ni okumak için tıklayınız.

Meryem Suresi Konusu

Sûre genel olarak tevhid inancının doğruluğunu ve peygamberlik müessesesinin gerçekliğini ispatlamayı hedeflemektedir. Bu cümleden olarak sûrede yahudilerin Hz. Meryem ve oğlu Hz. Îsâ hakkındaki iftiralarının reddedilmesi, Zekeriyyâ aleyhisselâma –ihtiyar olmasına rağmen– oğlu Yahyâ’nın verilmesi, Hz. Meryem’in –Allah’ın bir mûcizesi olarak– Hz. Îsâ’yı babasız dünyaya getirmesi, Hz. İbrâhim, Hz. Mûsâ, Hz. Hârûn ve diğer bazı peygamberlerin hak dine davet yolunda harcadıkları çaba dile getirilmektedir.

Meryem Suresi Tefsiri

Bazı sûrelerin başında bulunan bu harflere “hurûf-i mukattaa” adı verilmektedir (bilgi için bk. Bakara 2/1).

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler