Geri Dön

Yıkanmak orucu bozar mı? Oruçluyken duş almak orucu bozar mı? Diyanet cevapladı

Oruç tutan vatandaşlar Ramazan ayının ilk gününden bazı soruların yanıtlarını öğrenmek için harekete geçti. Yıkanmak orucu bozar mı? Oruçluyken duş almak orucu bozar mı? soruları merak edilmeye başladı. Bu soruların yanıtlarını öğrenerek ona göre davranmak isteyen vatandaşlar için Diyanet İşleri başkanlığı'nın açıklamasına haberimizde yer verdik. Yıkanmak orucu bozar mı? Oruçluyken duş almak orucu bozar mı? sorularının yanıtları...

Yıkanmak orucu bozar mı? Oruçluyken duş almak orucu bozar mı? Diyanet cevapladı

Müslüman vatandaşların merak içerisinde araştırdığı oruç ile ilgili soruları her yıl olduğu gibi bu yıl da merak konusu oldu. Peki Duş almak orucu bozar mı? Oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı yanıtladı...

DUŞ ALMAK ORUCU BOZAR MI?

Ağız ve burnundan su girip de sindirim organına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması, orucuna zarar vermez. Nitekim Hz. Âişe ve Ümmü Seleme, Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir (Buhârî, Savm, 25). Bu itibarla, ağız ve burundan mideye su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabilir (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220).

Ağda veya epilasyon yaptırmak oruca engel olur mu?

Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz.

Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 187,194-195).

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber