Rapçi No. 1 nasıl bu kadar ünlü oldu?

'Hiç Işık Yok' ve 'Dünya Gül Bana' şarkılarıyla tanınan No. 1 mahlaslı Can Bozok'un ardında çok uzun bir müzik geçmişi var. Önceden sadece ufak bir kitlenin dinlediği  No.1, artık Türkiye'nin her yerinde herkes tarafından sevilerek dinleniyor. Bu işin sırrını da insan merak ediyor haliyle. Senelerdir No.1 dinleyen birisi olarak nasıl bu kadar ünlü olduğunun arka planını sizlere detaylarıyla aktarmak istiyorum...

Rapçi No. 1 nasıl bu kadar ünlü oldu?

5 okuldan kovuldu

5 okuldan kovuldu

Can Bozok, Denizli'nin Merkezefendi mahallesinde doğmuş ve müzik kariyerine burada başlamış bir isim. Hem deli dolu hem de haylaz bir kişiliği olduğu için okulla arası hiçbir zaman iyi olmadı. 5 okuldan kovulduktan sonra eğitim hayatını yarıda bırakıp çalışma hayatına erken başlayan Bozok, bir matbaada işe girdi. Burada çalışırken rap müzikle tanıştı ve bu işi kendisi de yapmak istedi.

Kariyeri mikrofon çalarak başladı

Kariyeri mikrofon çalarak başladı

Rapçi, babasının erken kaybı yüzünden maddi sıkıntılar çekmiş olmalı ki ilk kayıtlarını almak için ne kadar doğru olmasa da bir mikrofon çaldı. Bu mikrofonla da ilk albümü 'Çalıntı Mikrofon'u çıkarttı. Hatta bir şarkısında ''Salak gibi en ucuz mikrofonu çaldım'' diyerek geçmişe yönelik tepkisini dile getirdi.

Can Bozok, aynı zamanda şarkılarının altyapılarını da kendi kendine öğrendiği bir uygulama üzerinden yapıyordu.

Ufak bir ekiple işe başladı

Ufak bir ekiple işe başladı

Kariyerinin ilk yıllarında arkadaşları Morfin ve Kaos ile birlikte 258 Noise isimli bir grup kurdular.  'Alt Kat' ismini verdikleri bir stüdyoda beraber albümler çıkarttılar.

Ardından Can Bozok, yine aynı şehirde rap yapan İzah ile tanıştı. Uzun süre baki kalacak olan bu dostluk 'Street Melodeez' adı altında, rap müzik severlerin hâlâ severek dinlediği bir sürü şarkıya neden oldu.

Savaşmayı seven bir kalemi yok

Savaşmayı seven bir kalemi yok

Rap müzikte çoğu rapçi, ünlü rapçilere attıkları diss şarkıları ile popülerlik sağlar. Türkiye'de bu durum böyle en azından. Bunlara Hidra, Stalker, Enes Alper'i örnek gösterebiliriz.

No.1'in de geçmişinde diss atttığı birkaç MC (microphone control) oldu.
Ama genellikle laf sallayan tarafta değil, kendisine gelen laflara cevap veren taraftaydı. Savaşmayı seven bir kalemi yok çünkü. Başkalarıyla olan dertlerini değil de kendi dertlerini anlatmayı daha çok seviyordu.
 

Olay dolu bir geçmişi var

Olay dolu bir geçmişi var

Sagopa Kajmer'i ve eski karısı Kolera'yı hepimiz biliriz. Kolera bir şarkısında ''Kesik başlı kart sesli horoz çok Denizli'de'' demesi Denizli'deki rapper'lar arasında olay yarattı.

No.1 ve İzah bu lafı üstlerine alınarak ''Hit 'em Up Etkisi' diss şarkılarını paylaştı. Bu şarkı uzun zamandır rap dinleyen kişiler için bile tanındık gelmeyebilir. Çünkü şarkı çıktığında pek popüler değillerdi. Ama bu durum şu an rap denince akla gelen ilk iki isimden biri olan Sagopa'yla böyle gergin bir geçmişleri olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.

No.1 hakkında en çok konuşulan olay Şehinşah ile arasında yaşandı. Şu anda yakın arkadaş olan bu iki MC, mazisinde kanlı bıçaklılardı.
 

Beat kavgası

Beat kavgası

Bir gün No. 1 bir şarkı beat'i hazırladı ve düet yapmak için Şehinşah'a gönderdi. Şehinşah bu beat'i alarak kendi arkadaşıyla 'İsterik Nameler' isimli şarkısını çıkardı.

Haksızlığa uğradığını düşünen No. 1, Şehinşah'ın Hiphoplife ile bağlantılarını koparttı ve beat'ini geri istedi. Bu darbe üzerine Şehinşah, orijinal beat yerine Eminem 'Without Me' şarkısının beat'ini yolladı ve  'Vah Vahap Vah' isimli diss şarkısını paylaştı. No. 1 de ona cevap olarak Eminem'in 'Without Me' şarkısının altyapısı üzerine yazdığı 'Rapin Ajdar'ı' şarkısını yayınladı.
 

Bu müziğin doğasında atışmak var

Bu müziğin doğasında atışmak var

Peki "Bunları neden anlatıyorsun?" diyebilirsiniz. Anlatıyorum çünkü bu olanlar No. 1'in piyasadaki hem adını hem de tanınırlılığını arttırdı. Karşılıklı laf atışmalar No. 1 askerdeyken bile devam etti. Konu uzun bir süre kapanmadı.

Can Bozok'un geçmişte Red'le ve Ezhel'le de sıkıntıları olmuştu. Tabii bunlar hep geride kaldı ve herkes müziklerini yapmaya devam etti. Kendisi de bir açıklamasında karşılıklı laf atıştığı kimseyle bir sıkıntısı olmadığını ve bu sürtüşmelerin bu müziğin doğasında olduğunu söyledi.

Bir azmin hikâyesi

Bir azmin hikâyesi

No. 1 bu olaylardan sonra solo albümlerine ve single'larına devam etti. İstanbul'a taşındı ve Karaköy'de İstanbul Trip ekibini kurdu. Xir, Heja, Maestro gibi ünlü isimlerle çalışmaya başladı.Yine albüm ve çalışmalara hız kesmeden devam etti.

Bu gerçekten bir azmin öyküsü.10 küsür yıllık müzik hayatında yüzlerce şarkısı, bir sürü albümü var. Arada pes etmiş olsa da tekrardan başlayıp üretime kaldığı yerden devam etti.

Kariyerinde zirveyi gördü

Kariyerinde zirveyi gördü

Bir gün No. 1, Melek Mosso ile 2011'de yazdıkları bir şarkıyı biraz gecikmeli de olsa seslendiremeye karar verdiler. O dönemlerde de televizyonda Gazapizm rüzgarları esiyordu.

Bir dizide şarkıları kullanılan Gazapizm, oldukça popüler olmuş ve şarkıları sevilerek dinlenmeye başlanmıştı. Aralarında dönen muhabbeti tam olarak bilmiyorum ama bir gün dizide Melek Mosso'yla yaptıkları bu şarkı da kullanılınca izlenme/dinlenme rakamları birden patladı.

103 milyon kez tıklanan 'Hiç Işık Yok' şarkısı No.1'in kariyerinde en çok gördüğü tıklanmaydı.

Neden olmasın?

Neden olmasın?

Bu şarkı elbette ileride çıkaracağı şarkıları da etkilemiş oldu. 'Dünya Gül Bana' bu popülerlikten etkilenen şarkılardan birisiydi. O da 36 milyon kere tıklandı ve hâlâ daha tıklanmaya devam ediyor.
 


Eskiden bir rap şarkısı 1 milyon kere dinlenince ''Vay be'' derken bunları görmek gerçekten insanı gururlandırıyor. Kısaca bir dizi, bir insanın kariyerini bu kadar iyi yönde etkileyebilir. Bu noktaya gelmesinde elbette geçmişte yaşadıkları şeylerin de etkisi var. Tarzını güncel tutmayı ve eskiye bağlı kalmayı sevmeyen birisi. Neden Amerikan rapper'lar gibi dünyada bizi temsil etmesin? Sonuçta biz Türkiye olarak onu sonunda keşfetmişken ondan daha çok ve iyi şarkılar bekliyorum...

 

Bu makaleye ifade bırak