Rapunzel sendromu nedir?

Saç ve kıl yeme hastalığı olan trikofajinin sebep olduğu rapunzel sendromu nedir ve neden olur? Rapunzel sendromu nasıl tedavi ve ameliyat edilir? Rapunzel sendromu belirtileri nelerdir?

Rapunzel sendromu nedir?

Rapunzel sendromu saç ve kıl yeme hastalığı olan trikofaji kaynaklı bir bağırsak rahatsızlığıdır. Adını Grimm Kardeşler olarak bilinen Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm'i yazdığı uzun saçlı Rapunzel karakterinden alır. Peki Rapunzel sendromunun belirtileri ve tedavisi nedir?

 

Rapunzel Sendromu nedir ve belirtileri nelerdir?

Saç ve kıl yeme hastalığı olan trikofaji nedeniyle ortaya çıkan rapunzel sendromunda bağırsaklar ve kolon zarar görür. Psikolojik bir sorun olan devamlı saç çekme ve yolma hastalığı trikotilomani ile ilişkilidir. Rapunzel sendromunun belirtileri ise şöyle:

 

Rapunzel sendromu belirtileri

  • Midede biriken saç ve kıl yığınının bağırsaklara ve kolona dolanması
  • Bağırsakta yaşanan tıkanmalar
  • Trikotilomani
  • Psikiyatrik bozukluklar

 

Rapunzel sendromu tedavisi

Rapunzel sendromu görüldüğü andan itibaren en kısa sürede cerrahi müdahale yapılması ve mide, bağırsak, kolon etrafındaki saç, kıl yığınlarının alınması gerekir.

Bir diğer yöntem olarak saç ve kıl yumakları kimyasalla çözülüp lazer aracılığıyla ufak parçalara ayrılır ve ağızdan mideye doğru uzatılan bir tüp yardımıyla çıkartılır. Fakat bu yöntem cerrahi müdahale kadar kesin ve başarı sonuçlar vermez. Saç ve kıl yumaklarının eksiksiz temizlenebilmesinin en kesin çözümü ameliyattır.

Rapunzel sendromuna sebep olan trikofaji ve trikotilomani hastalıklarının temelli çözümü için ise psikolojik yardım almak gerekir. Özellikle trikotilomani tekrarlı saç yeme hastalığı olarak bilinir ve tekrarlayabilir.

 

Bu makaleye ifade bırak