Reha Özcan, Hollywood yıldızıyla ne konuşmuş olabilir?

Ünlü sanatçı Reha Özcan, Hollywood yıldızları Angelina Jolie ve Jeremy Irons ile ilgili anılarını anlatmış. Bunun yanında Erdal Tosun ile ilgili yaşadıkları bir olayı da dile getiren Reha Özcan’ın bilmediğimiz yönlerini de keşfetmiş olduk…

Reha Özcan, Hollywood yıldızıyla ne konuşmuş olabilir?

Para kazanmak için yapılan bir iş değil

Para kazanmak için yapılan bir iş değil

Onların dönemi aslında bu dönemden oldukça farklıymış. Sadece 'Devlet Tiyatrosu' ve birkaç tane de özel tiyatro varmış. Yani bu dönemdeki gibi para kazanmak için yapılan bir iş değilmiş oyunculuk.

Popülerlik bizi aldatırsa çok kötü olur

Popülerlik bizi aldatırsa çok kötü olur

"Zaten popülerlik bizi aldatırsa çok kötü olur" diyor Reha Özcan. Bir bakıma günümüzün sorununa da değinmiş oluyor. Çünkü yaşama amacını unutan ve sadece bilinmek arzusu ile tatmin olan birçok kişi, aslında popülerliğin aldatmacasını yaşıyor.

Okumanın, yazmanın, çizmenin yani bir şekliyle üretmenin tam da zamanı

Okumanın, yazmanın, çizmenin yani bir şekliyle üretmenin tam da zamanı

Bugünlerde üretmek için hepimiz bir şeyler düşünüyoruz. Fakat bir süre sonra geri duruyoruz bu düşünceden. Aslında okumanın, yazmanın, çizmenin yani bir şekliyle üretmenin tam da zamanı. Reha Özcan da "Hayatta kalma mücadelesi kadar insanın hayatta yaşama sevincini elinde tutacak şeylere de ihtiyaç var ve sanat bu anlamda çok değerlidir" diye açıklıyor bu durumu.

Birçok kişi çalıştırmış...

Birçok kişi çalıştırmış...

Reha Özcan’ı konservatuar sınavına bildiğimiz, tanıdığımız birçok sanatçı çalıştırmış. Mustafa Avkıran, Taner Birsel, Uğur Polat, Ali Düşenkalkar, Özgür Erkekli, Nişan Şirinyan, Musa Uzunlar gibi isimlerle sınava hazırlanmış Özcan.

Nankörlük var ortada...

Nankörlük var ortada...

Sanatla ilgilenen ve üreten kişi aslında belli noktalarda dışarıda kalıyor. Bunu istemese de kaliteli bir yalnızlık ile karşılaşıyor. Müşfik Kenter, son zamanlarında 25 liraya oyun oynarken tiyatroya 30-40 kişi gelirmiş. O zamanlar Cem Yılmaz ise, tek kişilik gösterisini 250 liraya aylar boyunca kapalı gişe oynarmış. Reha Özcan, bu durumu, "Ortada nankörlük var" diye eleştiriyor.

Yine de oynamaya devam etmiş...

Yine de oynamaya devam etmiş...

Erdal Tosun ile olan anıları ise beni çok şaşırttı. Bir oyunda Erdal Tosun’un ayağına çivi batmış ve Erdal Tosun, 3,5 saat oyunu oynamaya devam etmiş. Sonrasında ise 3 gün yere basamamış. Düşünebiliyor musunuz? Ayağınıza çivi giriyor ve siz oyuna kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Erdal Tosun’un bu performansıyla tiyatronun ciddi bir iş olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

'Çok iyi anlardı, çok iyi araştırırdı, çok okurdu, çok seyrederdi...'

'Çok iyi anlardı, çok iyi araştırırdı, çok okurdu, çok seyrederdi...'

Erdal Tosun ile ilgili "Çok iyi anlardı, çok iyi araştırırdı, çok okurdu, çok seyrederdi. Çok enderdir öyle insanlar hayatta. Benim için çok değerliydi onunla oynamak" diyen Reha Özcan sayesinde çok erken kaybettiğimiz Erdal Tosun’a da buradan selam göndermiş olalım. Seneler evvel, okulumuza konuk geldiğinde Turgut Uyar’ın ‘Geyikli Gece’ şiirinden bahsederken o heyecanını hala daha hatırlıyorum. Değil mi ki bir sanatçı, öldükten sonra da sanatçıdır.

Angelina Jolie ile yan odalarda kalmışlar

Angelina Jolie ile yan odalarda kalmışlar

Bir festivalde Angelina Jolie ile yan odada kalmış Reha Özcan. Sanatçılara yuvarlak bir masa ayrılmış kahvaltı için. Özcan, duşunu almış, erkenden inmiş aşağıya. Heyecanını anlıyorum tabii ki. Fakat dünyaca ünlü yıldızlar, o saatte ne arasın orada. Doğal olarak tek başına kalmış masada. Daha sonra ise yanına bir sanatçı gelmiş...

Dünyaca ünlü sanatçı ile sohbet...

Dünyaca ünlü sanatçı ile sohbet...

O sanatçı ile bir süre sanat üzerine, Avrasya üzerine, İstanbul üzerine konuşmuşlar. Fakat karşısındaki sanatçıyı çıkaramamış Özcan. Sonra yanlarına gelen arkadaşı söylemiş kim olduğunu: Oscar ödüllü dünyaca ünlü sanatçı Jeremy Irons...


Dünyaca ünlü yıldızla memleketinden, memleketinin sanatçılarından ve daha birçok konu üzerinden sohbet ediyorsun ve kim olduğunu çıkaramıyorsun. Fakat kim olduğunu anladığın andan sonrası çok kötü bir his değil mi arkadaşlar? Düşünsenize, farkında olmadan hayran olduğun biri ile konuşuyorsun ve o gittikten sonra anlıyorsun kim olduğunu. Ben böyle bir şey yaşasaydım, günlerce kafamın içinde beynimi yer dururdum doğrusu...

İyi ki ülkemizde böyle sanatçılar var...

İyi ki ülkemizde böyle sanatçılar var...

Reha Özcan’ın ne kadar farklı biri olduğunu zaten biliyorduk. Bunca zamandır birçok projenin içinde olan bir sanatçı. Fakat bu anıları açıkçası beni çok şaşırttı. Ne güzel ki ülkemizde böyle sanatçılar var ve onların anılarını dinleme fırsatına sahibiz.

twitter.com/deniz_tasdelen
instagram.com/deniz.i.tasdelen
deniz.tasdelen@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak