Renklerin ortaya çıkışı ve tarihi

Renkler birçoğumuzun vazgeçilmezi. Peki renkler hakkında neler biliyoruz? Hayatlarımızda oldukça büyük bir öneme sahip olan renklerin ortaya çıkışına ve tarihine Molatik olalım...

Renklerin ortaya çıkışı ve tarihi

Renk nedir?

Renk nedir?

Renk, ışığın gözün retinasına değişik biçimde ulaşması ile oluşan bir tür algılamadır. Tüm dalga boyları birden aynı göze ulaştığı takdirde beyaz, hiç ışık ulaşmazsa siyah olarak algılanır.

Toplumun her alanını kaplayan renk olgusunun en merak edilmesi gereken şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü zaman zaman hayatlarımıza yön veriyor, yaşam biçimimizi, psikolojimizi etkiliyor ve kişiliğimizi tanımlıyor. Her rengin temsil ettiği bir duygu, tepki var. En basiti insanlar birbirlerinin kıyafetlerinde tercih ettikleri renkler üzerinden bile analiz yapabiliyorlar. Öğrendiklerimizden sonra renk terapistliğine adım atmak için güzel bir başlangıç neden olmasın.

Tarihe bir renk doğdu

Tarihe bir renk doğdu

Peki renklerin doğuşu nasıl gerçekleşti? Hep birlikte merakımızı giderelim... İngiliz fizikçi Newton, 1670 yılında güneş ışığını elmas bir primadan geçirerek renkleri ayırt etmeyi başarmış ve böylece renk bilimi bir bilim dalı olarak kabul edilmiş.

1984 yılında renkler hakkında araştırma yapan Living Colour (canlı renkler) organizasyonunun kurucusu, Howard Sun’dır. Her insanın ruhsal özelliklerini ve hayatını temsil eden bir renk olduğunu düşünen Sun, renk analiz uzmanı eşi Dorothy Sun ile birçok araştırma yapmış. Bu çalışmalar da İngiltere’de büyük ilgi görmüş.

Renkler ilk çağlarda hayvansal yağ, toprak ve bitkiler gibi doğal yollardan elde edilirmiş. İlk renk paleti 40 bin yıl önce ilk sanatçılar tarafından 5 renk olarak ortaya çıkarıldı. Bu renkler; beyaz, siyah, kırmızı, sarı ve kahverengiydi.

Hangi rengi temsil ediyorsun?

Hangi rengi temsil ediyorsun?

Renk terapistliğine merak sardıysanız renklerin içeriği hakkında da bilgi sahibi olmalısınız elbette. O halde her rengin temsil ettiği ve toplumda uyandırdığı biçim, duygu, ruh hali özelliklerini inceleyelim.

  • Kırmızı: Bu renk ilk olarak 1400’lü yıllarda kaktüslerde bulunan koşinil böceklerinden elde edilmiş. Hatta İngiltere ordusu ceketlerini koşinil böcekleri ile boyarlarmış. En uzun dalga boyuna sahip renk olduğu söyleniyor. Kırmızı, tutkuyu ve hareketliliği temsil ediyor.

İştah açtığı bilindiğinden dolayı çoğu yemek şirketi logosunda kırmızı rengini kullanır. Hareketliliği temsil ettiğinden dolay acil durumlarda da kullanılır. Boğa gösterilerinde de kullanılan kırmızı rengi aslında uyarıcı olarak bilinse de işin aslı o değildir. Boğalar renk körüdür ve aslında koyu renk bir örtüye saldırırlar.

  • Yeşil: Bu renk bitkiler sayesinde elde edilmiş. Hatta bu rengi elde etmek için kullanılan arsenik nedeniyle birçok sanatçı sağlık sorunlarına maruz kalmış. Peki yeşil rengi bize neler anlatır?

Yeşil huzurun ve sessizliğin rengidir. Güven verir. Doğayı ve baharı çağrıştırır. Psikolojik olarak iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir.

  • Sarı: En parlak renk sarıdır. Dikkat çekicidir. Parlak olması nedeni ile gece görünen dolunay veya güneş çoğu resim sanatçısı tarafından sarı ile betimlenir. Dikkat çekici özelliğinden dolayı taksi ve uyarı levhalarında kullanılır.
Sarı zeka, incelik ve pratikliği temsil eder. Hüznü ve özlemi çok iyi tasvir eder. Sonbahar buna örnek olarak verilebilir.
  • Mavi: Bu renk ilk olarak mumyaların tabutlarına işleyen Mısırlılar tarafından kullanılmış. Madencilik ile uğraşan Mısır Uygarlığı laciverttaşı olarak bilinen lapis luzili taşını kullanarak bu rengi elde etmiş.

Mavi uyum ve sadakati simgeler. Odaklanmaya yardım eder. Stresli iş hayatı olanların özellikle bu rengi tercih etmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

  • Mor: En kısa dalga boyuna sahip renktir. Güzellik, lüks ve asaleti temsil eder. Saraylarda çokça kullanılmıştır.
Psikolojik açıdan yeşilin tersine uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için yaşamına son vermek isteyenlerin beğendiği renk olarak biliniyor.
  • Pembe: Kırmızı ve beyaz karışımından oluştuğu için canlılık, aşk ve neşeyi temsil eder.
Bence en sevilesi renktir. Pembeyi görünce içi ısınmayan var mıdır, bilemiyorum...
  • Siyah: Oldukça tartışma yaratan siyah rengi kimilerine göre olumlu kimilerine göre olumsuz olarak düşünülüyor.
Karanlığı, suçu, sırları temsil ettiği gibi sabır, güç ve bilgeliği temsil ediyor. Siyah rengi seven kişiler özgüvenli, güçlü ve kararlı kişiler olarak tanımlanabilir.

Gökkuşağı renk sıralaması nasıl olmalı?

Gökkuşağı renk sıralaması nasıl olmalı?

Hemen hemen herkesin hayran olduğu bir doğa olgusu olan gökkuşağının renk sıralaması ise şöyle olmalı;

  • Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit, menekşe

Çivit rengini merak edip araştırdığımda ise bilinçaltı dünyası arasındaki köprüyü temsil ettiğini öğrendim. Menekşe ise hayal gücünü ve ilham kaynağını temsil ediyor.


 

Bu makaleye ifade bırak