Ruhsal hastalıklarını cesurca açıklayan 10 ünlü

Bazen bazı sorunları yaşadığımızı kendimize bile itiraf edemiyoruz; kaldı ki topluluk önünde söylemek çok güç! Böyle bir durum ünlüler için daha da zor olsa gerek... Onları genellikle hiçbir dertleri tasaları yokmuş gibi mutlu mesut poz verirken görüyoruz ama işin aslı başka. Bazı ünlüler ruhsal hastalıklarla mücadele ediyor; hatta nasıl mücadele ettiklerini söyleme cesaretini de gösteriyor. Bu cesareti gösteren ünlülere gelin hep birlikte Molatik olalım...

Ruhsal hastalıklarını cesurca açıklayan 10 ünlü

1- Nurseli İdiz

1- Nurseli İdiz

Nurseli Ediz bipolar ruhsal bozukluk hastalığına yakalandığını söyleyen cesur isimlerden biri. Bu ruhsal bozukluk, pozitif enerji patlamaları, depresyon, güçsüzlük ve motivasyon kaybı ile tanımlanıyor. Nurseli İdiz, "Bende bipolar var. Bu hastalığı alkolizim ile karıştırıyorlar, beni yıllarca alkolik ilan ettiler oysa ki ben bu hastalığın pençesindeyim" demişti. Stephen Fry, Catherine Zeta-Jones, Mel Gibson, Britney Spears ve Sinead O’Connor gibi isimler de bu hastalıktan muzdarip.

2- Yeşim Salkım

2- Yeşim Salkım

Yeşim Salkım konuk olduğu bir programda ağır bir depresyon geçirdiğini ve 7 sene tedavi gördüğününü söylemişti: "Depresyondaydım. Doğruyu göremiyordum. Ailem beni uyardı ama aile uyarınca pek inanmıyoruz. O dönemi yaşanmamış sayıyorum. Yok edebilsem, hayatımın son 7 senesini bir çırpıda atmak isterim. Her şeye şu andaki aklımla, tecrübemle duygularımla yeniden başlamak isterim.

3- J.K. Rowling

 3- J.K. Rowling

J.K. Rowling de depresyondan muzdarip olmuş isimlerden biri. Harry Potter serisinin ünlü yazarı ilk kocasından boşandıktan sonra boşlukta kaldığını, depresyon yaşadığını ve intihara meyilli olduğunu itiraf etmiş. Küçük kızı ve doktoru tarafından kendisine zarar vermekten son anda kurtarıldığını zaten biliyorduk. 
 

4- David Beckham

4- David Beckham

David Beckham bir otel odasına girdiğinde, eşyaları doğru yerde görene kadar rahatlayamıyor. Çünkü 'obsesif kompülsif bozukluk' olarak bilinen OKB'den muzdarip.  Bu hastalık, kişinin bir şeyi tekrar tekrar kontrol etme ve tekrar tekrar belirli rutinler gerçekleştirme ihtiyacı duymasına sebep oluyor. David, “Her şey düz bir çizgide olması gerekiyor” diyor. Evindeki her şey, buzdolabındaki yemek dahil olmak üzere bir sıraya da yerleştirilmiş. 

5- Onur Büyüktopçu

5- Onur Büyüktopçu

Onur Büyüktopçu panik ataktan muzdarip bir isim. Panik atak sırasında kişi açıklanamayan, büyük endişe ve korku hissediyor. Bu duygulara genellikle ateş, kusma, aşırı terleme ve baygınlık hissi de eşlik ediyor. Onur Büyüktopçu da panik atak sorunu yaşıyormuş ama atlatmayı başarmış. Sezen Aksu da bu hastalıktan muzdarip isimlerden biri.
 

6- Emma Stone

6-  Emma Stone

La-La-Land filminin yıldızı Emma Stone da, 7 yaşından beri panik atak hastası. Terapi gören Emma Stone, bu sayede panik ataklarıyla başa çıkabiliyor. Çocukların zihinsel bozukluklarla başa çıkmalarına yardım eden bir kuruluş olan Child Mind Institute ile de işbirliği yapıyor.

7- Ryan Reynolds

7- Ryan Reynolds

Ryan Reynolds otoriter bir baba tarafından yetiştirilmiş ve haliyle çocukluğundan beri kaygı bozukluğu yaşıyor. Sinirlilik, titreme, hızlı kalp atışları ve baş dönmesi ile birlikte genel olarak açıklanamayan bir endişe hissi veriyor bu. Oyuncunun endişesi,  oynadığı ve ürettiği bir film olan Deadpool'u çektikten sonra zirveye ulaşmış. Hayranlarını hayal kırıklığına uğratmaktan öyle korkmuş ki, günlerce uyuyamamış. 

8- Michael Phelps

8- Michael Phelps

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, bilgiyi konsantre etme ve tutma yetersizliği, kendini kontrol edememe ve dürtüsellik... Amerikalı olimpiyat şampiyonu ve yüzücü Michael Phelps'e, 9 yaşındayken DEHB tanısı kondu.

Öğretmenlerinden biri, Phelp'in bu hastalık yüzünden hayatta asla başarılı olamayacağını söyledi. Phelps ise, hastalığıyla başa çıkmak için birkaç yıl ilaç kullandı. Ancak annesi Debbie onu yüzmeye teşvik edince, semptomlarıyla başa çıkmak daha kolay oldu.

9- Demi Lovato

9- Demi Lovato

Şarkıcı, Demi Lovato, 6 yıllık sevgilisinden ayrılınca bulimia (yeme bozukluğu) hastalığına yakalandı. Bulimia, yemekten sonra kusmanın tetiklenmesi ve kişinin kilosu hakkında abartılı bir endişe duyması anlamına geliyor. Demi hastalığı ile başa çıkmayı başardı ve hatta diğer insanlara bulimia gibi zor bir sorunun çözülebileceğini göstermek için bir belgesel çekti. Bugün hala iyileşme aşamasında. Şimdilerde kilosunu sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle kontrol ediyor.

10- Justin Timberlake

10- Justin Timberlake

Yakışıklılığı ve sesiyle herkesi büyüleyen Timberlake bir röportajında dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk hastası olduğunu söylemişti.
 

Bu makaleye ifade bırak