Rus fenomen Marina Balmasheva neden ortalığı karıştırdı?

Rusların Instagram fenomeni Marina Balmasheva, tam anlamıyla ortalığı karıştırmış. Peki ne yapmış? Eski kocasının oğluyla ilişki yaşadığını hatta hamile kaldığını duyurmuş. Bu fenomenleri kışkırtan, onların daha da sınırları zorlamasına sebep olan 'biz'im davranışlarımız olabilir mi?

Rus fenomen Marina Balmasheva neden ortalığı karıştırdı?

Bizimkiler bir tık daha iyi sanki...

Fenomen olmak değil fenomen kalmak büyük bir başarı bu devirde artık. En ufak bir hareketinizle yeri göğü inletebilir, gelen tepkilerden sonra büyük bir lince uğrayabilirsiniz. Bizim Türk fenomenler eleştiriliyor ancak yine de bizimkiler gene iyi. Sınırları aşan, mesela Kerimcan Durmaz gibi büyük bir krize yol açan fenomenler yine duracakları noktaları hesap edebiliyorlar. En azından bir süreliğine gözden uzak kalmayı akıl edebiliyorlar.

 

 

Rezalet, değil mi?

Şimdi size Rusya'dan bir Instagram fenomeninin yaptıklarını özetleyeyim. Görelim aradaki farkı. Rusya'da yaşayan 35 yaşındaki Instagram fenomeni Marina Balmasheva'nın, eski kocasının oğlu ile ilişki yaşadığı ortaya çıkmış. Yani eski üvey oğlu ile ilişki yaşayan anne pozisyonundaymış Marina Hanım. Daha fenası da var. Marina Balmasheva son olarak üvey oğlundan hamile olduğunu duyurmuş! Fenomen rezaletinde Marina Balmasheva gibi olmak... Nirvana bence budur.

 

 

Hata 'biz'de olabilir mi?

35 yaşındaki bir kadının 20 yaşında bir erkekle cinsel ilişki yaşaması ve hatta hamile olmasında bir sakınca yok. İkisi de reşit. Aralarında yaş farkı olabilir. Bunda hiçbir problem yok. Ama işin içine aile kavramı girdiğinde işler değişiyor. Kabullenmek imkânsız. Benim aklıma takılan soru şu daha çok: Neden fenomenler bu kadar uçlarda geziniyor? Fenomen olmanın ön koşulu şoke eden, kışkırtan hareketler yapmak mı? Yoksa bu hareketlerin devamını talep eden bizler miyiz gizliden gizliye? Hatayı biraz da 'biz'de aramak gerekiyor. Biz izliyoruz onlar da devamını getiriyor aslında. Kayıtsız kalamıyoruz skandallara, değil mi? Belki de onları çılgınlaştıran bizleriz, hiç bunu Kenan Doğulu'nun şarkısındaki gibi sorduk mu kendimize?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak