Rüya Ersavcı müzik dünyasına geri mi dönüyor?

90’larda ‘İstemiyorum Baba’ şarkısıyla ün kazanan daha sonra aile hayatını seçip müzik dünyasına uzun bir ara veren Rüya Ersavcı, yeni çıkardığı ‘Peri Masalı’ şarkısıyla, müzik dünyasına geri mi dönüyor?

Rüya Ersavcı müzik dünyasına geri mi dönüyor?

‘İstemiyorum Baba’ ile tanındı

‘İstemiyorum Baba’ ile tanındı

Moda, müzik dünyası ve eğlence sektörü ile hep özlenen ve hatıralarda yer eden yıllar 90’lı yıllar... Bu yıllara damga vuran isimlerden biri ise Rüya Ersavcı. ‘İstemiyorum Baba’ şarkısı ile hafızalara kazınan, yer yer eleştirilen, o dönemde çocuk ve gençlerin ilgisini çekmeyi başaran bir isim.

‘Turkish Delight’la gelen 3'üncülük

‘Turkish Delight’la gelen 3'üncülük

‘Hep Sıfır’ isimli solo albümüyle istediği çıkışı yakalayamayan Rüya Ersavcı, 1991'de ‘Grup Turkish Delight’ ile birlikte ‘Turkish Delight’ şarkısını seslendirerek Eurovision elemelerinde 3'üncülük elde ederek en iyi derecesini yapmış, daha sonrasında Türkiye müzik piyasasında tanınmış bir sanatçı haline gelmişti.

Sakin bir hayatı seçti

Sakin bir hayatı seçti

Gerek çocuk programları, gerekse sunuculuk olsun 90’larda sıklıkla karşılaştığımız bir isimdi Rüya Ersavcı. Tabii daha sonraları daha sakin bir hayatı seçene kadar… Çok uzun bir süre Rüya Ersavcı’yı ekranlarda göremedik.

‘Peri Masalı’nı çıkardı

‘Peri Masalı’nı çıkardı

Uzun bir ara verdiği müzik piyasasına ise geçtiğimiz yıl çıkardığı ‘İki Kelime’ adlı şarkıyla tekrardan giriş yaptı. Bir aşk acısını anlatan ‘İki Kelime’ adlı şarkısından sonra, ‘Peri Masalı’nı müzik piyasasına sürdü Rüya Ersavcı.

‘İki Kelime’ şarkısının tam tersine; sevgilisini terk eden, atarlı ve kendine güvenen bir kadını anlatan ‘Peri Masalı’ şarkısının sözleri Erol Özdamar’a, şarkının müziği ve aranjesi Altay Ekren’e ait.

Rekabete hazır mı?

Rekabete hazır mı?

Peki, bunca yıl sonra Rüya Ersavcı neden müzik piyasasına giriş yaptı? Orası merak konusu. Ersavcı, bunca ara verdikten sonra şimdiki müzik piyasasını kavrayıp rekabet edebilecek düzeye gelebilir mi? Merakla bekliyoruz. Gerçi eski şarkılarına nazaran müzik tarzının değiştiği oldukça aşikâr.

Değişiklikle zamanı yakalayabilmiş mi?

Değişiklikle zamanı yakalayabilmiş mi?

Tarzına getirmiş olduğu değişiklik ile zamanı yakalayabilmiş mi? Ondan çok emin değilim. Eğer müziğe ticari bir amaçla bakıyorsa patlama yapması zor gibi gözüküyor. Çünkü gerek sözler gerek ritim olsun ‘zamane müzik kültürü’nden biraz uzak gibi.

Ya nostalji ya da…

Ya nostalji ya da…

Gerçekten patlama yapıp tutmak istiyorsa, bence ya nostalji ile devam etmeli ya da çağa ayak uyduracak, modern altyapısı olan melodiler, ritim ve sözler bulmalı diye düşünüyorum. Çünkü şu an nostalji olan her şey çok fazla tutuyor.

Nostalji daha etkili

Nostalji daha etkili

Hele ki yıllar öncesinden müziği bırakıp tekrardan piyasaya giriş yapan biriyse eğer nostaljik müzik daha da etkili olacaktır diye düşünüyorum. Nostaljiyi bir nebze olsa çağa uydurmak şartıyla tabii. Çünkü açık söylemek gerekirse Rüya Ersavcı’nın geri dönüş yaptığı müzik tarzı bana pek hitap etmedi. Gerek ritim gerekse sözler sanki biraz fazla 90'lar gibi geldi bana.

Z kuşağını da etkilemeli

Z kuşağını da etkilemeli

Bu sebeple daha farklı şeyler denemeli daha çok üretmeli Rüya Ersavcı. Piyasayı yakalamak, patlama yapmak istiyorsa tabii ki. Eğer yaptığı müzikte ticari bir amaç güdüyorsa, özellikle Z kuşağını da etkilemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü biliyorsunuz ki artık müzik piyasası da sosyal medya üzerinden dönüyor.

Tarzını biraz değiştirmeli

Tarzını biraz değiştirmeli

Bundan ötürü Rüya Ersavcı, eğer ki müzik piyasasına tutunmak istiyorsa tarzını acilen U dönüşü yapıp değiştirmeli diye düşünüyorum şahsımca. Bunlar benim nacizane fikirlerim. 90'larda çağı yakalayan Rüya Ersavcı bakalım bundan sonraki müzik kariyerine nasıl devam edecek? Merakla bekliyorum.
 

senolfazilet@hotmail.com

twitter.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak