Saçlar neden beyazlar?

Yaş ilerledikçe insanların sıklıkla karşılaştığı durumlardan birisi de saç beyazlaması. Tabii bazı insanların genç yaşta beyazlayanları da var. Peki, hiç düşündünüz mü saçlar neden beyazlar? Hayır, bir tane beyaz saç kopardığımız için değil tabii ki. Biz merak ettik ve 'saçlar neden beyazlar' durumuna Molatik olduk.

Saçlar neden beyazlar?

Saçlar neden beyazlar?

Saçlar neden beyazlar?
Saçların beyazlamasında bazı etkenler var. Şimdiden söyleyelim o etkenlerden birisi 'tek beyaz saçı çekme' değil. Sağlık, genetik ya da belirli sebeplere yüzünden insanların saçları beyazlıyor. İşte saç beyazlamaya neden olan şeyler.

Yaşlanma

Yaşlanma
Yaşlanma ile görülen doğal sürecin bir etkisi de saçlara olur. İnsan bedeni yaşlandıkça saçlarda ve sakallarda ağarma görülür. Bunun nedeni ise, saçların renginden sorumlu olan pigmentin zamanla melanin üretim kapasitesinin azalmasıdır. Melanin üretim kapasitesi ve melanin miktarındaki azalma da saçlarda beyazlamaya neden olur.

Genetik faktörler

Genetik faktörler
Genetik faktörler, saçların erken beyazlamasında büyük bir rol oynuyor. Özellikle aile büyüklerinde erken yaşlarda beyazlama başlamışsa sizin de saçlarınızın erken yaşlarda beyazlaşması kaçınılmaz olabilir.

Travma ve ani şok

Travma ve ani şok
Kişinin hiç beklemediği bir anda aldığı üzüntülü haberler ve yaşayacağı ani duygusal çöküntü de saçta ani beyazlamalara neden olabilir. Hatta her ne kadar çok sık rastlanmasa da bir gece aniden saç beyazlamasına rastlamak mümkündür.

Çevresel faktörler

Çevresel faktörler
Şampuan, klimalar veya çevresel nedenlerle kimyasala maruz kalmak gibi etkilerde saç beyazlamasına neden olabilir.

Tiroit rahatsızlıkları

Tiroit rahatsızlıkları
Saç folikülünde önemli bir role sahip olan iki hormon olan T3 ve T4’ün, saçtaki melanin sentezini aşırı şekilde uyarması da saç beyazlamasına etki edebilir.

 
Bu makaleye ifade bırak