Sahra Çölü'nde meydana gelen akılalmaz olaylar

Kimine göre sonsuz bir romantik kum havuzu, kimine göre de gereksiz bir toprak parçası. Dünyanın en geniş çölü olan ve Afrika'daki 10 ülke boyunca uzanan Sahra Çölü, yaşam şartları bakımından dünyanın en zorlu yerlerinden birisi. 

Sahra Çölü'nde yıllık ortalama yağış miktarı, sizin bir duş seansında kullandığınız su miktarıyla neredeyse aynı. Sahra Çölü'nde yaşanan daha da ilginç olaylara şmyle bir yakından göz atmaya ne dersiniz?

Sahra Çölü'nde meydana gelen akılalmaz olaylar

1. İklim değişikliği süreci

1. İklim değişikliği süreci

Günümüzde Sahra Çölü son derece kurak ve yaşanması neredeyse imkansız bir yer gibi görünebilir. Fakat bir zamanlar Sahra Çölü aslında Sahra Yağmur Ormanları'ydı desek yanlış olmaz. 

Bundan yaklaşık 10500 yıl önce Sahra Çölü'nde bir nevi kimlik krizi yaşandı. Kimlik krizi derken bunu bir tür boşanma ya da maddi durumda kötüleşme gibi algılamamak lazım. Bu kriz, yeşilin sarıya dönüşü durumuydu.

Sahra Çölü, binlerce yıl boyunca yeşilin bol, suyun çok ve canlı çeşitliliğinin muazzam olduğu bir bölgeydi. Aniden bastıran muson yağmurları bir süre sonra Sahra Çölü'ndeki toprağı verimli hale getiriyor ve insanların bu bölgede tarım yapmasını sağlıyordu.

Yaklaşık 7300 ila 5500 yıl önce yağmurlar azaldı ve bölge daha kurak bir yer olmaya başladı. Daha sonraki hikayeyi zaten biliyoruz. Arkeolog David Wright, Sahra Çölü'nün insan etkisi sebebiyle çöl olduğunu düşünüyor. Ona göre yanlış tarım ve hayvancılık uygulamaları Sahra Çölü'nün ortaya çıkmasına sebep oldu.

2. Sahra Çölü'ne zaman zaman kar da yağıyor

2. Sahra Çölü'ne zaman zaman kar da yağıyor

Sıcak çöllere kar yağmaz gibi bir algı var. Fakat Sahra Çölü'ne zaman zaman kar da yağıyor. 

Aralık 2016'da Sahra Çölü'nde bulunan Cezayir kenti Ain Sefra'ya, 37 yıl aradan sonra ilk defa kar yağdı. Ain Sefra'da kar yağışını oluşturan şartlardan en önemlisi, kentin deniz seviyesinden 1078 metre yüksekte yer alması. 

Aynı şekilde yine Ain Sefra bölgesine 2017 yılında da kar yağdı. Yağan kar bu defa kardan adam yapacak kadar çoktu. Aynı bölgede adeta hat trick yapmaya yemin eden kar, 2018'de de yağdı.

Bazıları, bölgeye 3 senedir art arda yağan karın belki de yeni normal olarak görülmesi gerektiğini söylüyor.

3. Sahra Çölü'nde kaybolan maraton koşucusu idrar ve yarasa kanı içerek hayatta kaldı

Kulağa kimsenin izlemeye tenezzül dahi etmeyeceği bir filmin konusu gibi geliyor olsa da, 1994'te 6 gün süren Sables Maratonu'nda koşan 39 yaşındaki maraton sporcusu Mauro Prosperi, bir kum fırtınasına yakalandı. Ertesi gün Mauro Prosperi kaybolduğunu anladı ve boş su şisesine idrarını yapamya başladı. Sahra Çölü' nde bir cami bulan Mauro Prosperi, terk edilmiş camide yaşayan yarasaları yakaladı ve başlarını keserek kanlarını içti.

Son derece tuhaf bir hikaye gibi görünüyor olsa da Mauro Prosperi, ölüme karşı muazzam bir şekilde mücadele etti. Bir süre sonra öleceğini düşünen Mauro Prosperi, bileklerini keserek ölüm sürecini hızlandırmaya çalıştıysa da kanı, dehidrasyonu süreci sebebiyle son derece zor akıyordu.

Tekrar yürümeye başlayan Mauro Prosperi, kendi idrarını içti, yılan ve kertenkele avlayarak karnını doyurdu. Ve nihayet bir süre sonra kurtarıldı.

4. Sahra Çölü'nde bir zamanlar dinozorlar yaşıyordu

65 milyon yıl önce nesilleri tükendiği düşünülen dinozorların bazı türleri, Sahra Çölü'nü mesken etmişti. Velociraptor, Sahra Çölü'nde yaşamış en bilinen dinozor türüdür. 

Bir zamanlar tropikal bir cennet olan Sahra Çölü'nün Mısır tarafında dev otçul dinozor Mansourasaurus yaşıyordu. 

5. Sahra Çölü'nün en sevimli sakini Benekli Kedi

Kafası koparılan yarasalardan ve idrar içen maraton sporcusundan sonra biraz güzel şeyler duymak istiyorsanız işte tam da sizin için harika bir başlık!

Ekim 2017'de Fas'ın Sahra Çölü bölgesinde Benekli Kedi yaşadığı tespit edildi. Benekli Kedi nedir diye soracak olursanız, doğada görülemsi son derece zor bir tür kedi türü. 

Her ne kadar evlerimizde besleyip büyüttüğümüz kedilere benziyor olsalar da, Benekli Kediler normal kedilere nazaran biraz daha ufak tefek canlılardır. 

Benekli Kedi'nin ilginç bir diğer özelliği ise ayak izi bırakmıyor oluşu.

6. Altın hücumu

Modern zamanlarda altına hücumun başladığı yer Sahra Çölü!

Batı Afrika ülkesi Nijer'de başlayan altın altın altın söylentileri bir anda Sahra Çölü'nü altın avcıları istilasına boğdu. Fakat bu altın hikayelerinin çoğunun faso fiso olduğu ortaya çıktı.

7. Kayıtlara geçen en yüksek ısı Sahra Çölü'nde mi ölçüldü?

7. Kayıtlara geçen en yüksek ısı Sahra Çölü'nde mi ölçüldü?

Dünyanın en yüksek sıcaklığı alanında Kaliforniya ve Sahra Çölü rakebeti kimseye bırakmıyor desek yeridir. Climate Central'a göre 10 Temmuz 1913'te Kaliforniya'da yer alan Ölü Vadi'de ısı 56.6 C olarak ölçüldü. Fakat 1922 yılında Libya'nin El Aziziye kentinde 58 C ısı ölçüldü. Libya'da kırılan rekor 90 yıl boyunca değişmedi. Fakat Guinness Rekorlar Kitabı, daha sonra en yüksek ısının ölçüldüğü yeri Kaliforniya olarak duyurdu.

El Aziziye kenti Akdeniz'e son derece yakın bir konumda yer alıyor. Bu sebeple 58 derece gibi bir ısının görülme ihtimali son derece düşük. 58 derece ölçümünün yapıldığı gün El Aziziye bölgesinin etrafındaki ısı 7 derece daha azdı. Bu durumda El Aziziye'de ölçüldüğü söylenen 58 derecelik ısı kulağa pek de mantıklı gelmedi.

Oldukça sıcak bir yer olsa da Sahra Çölü, aşırı derecede sıcakların görüldüğü bir yer değil. Bölgede bugüne dek ölçülmüş en yüksek ısı 50,7 C ile Batı Sahra'ya bağlı Semara kentinde yaşandı.

8. 1120 km çapında kum fırtınası

Sahra Çölü'nde yaşanması en muhtemele hava muhalafeti kuşkusuz kum fırtınası. Görüntülerde son derece eğlenceli gibi görünen kum fırtınaları aslında gerçekte pek de yaşamak istemeyeceğiniz bir hava olayı. 

Mayıs 2011'de NASA, 1120 km çapında bir kum fırtınasını fotoğrafladı. Bu neredeyse Türkiye'nin çok büyük bir alanı büyüklüğünde dev bir fırtınaydı.

Peki kum fırtınaları neden meydana geliyor? Çöllerde zemini tutacak herhangi bir bitki kökü yoktur. Zemine baskı uygulayacak bir su kaynağı da olmayınca ve aşırı sıcak da bu koşullarla birleşince yer seviyesinde hava kararsız hale gelir. Kararsız hava çöl kumunu bir oraya bir buraya savurmaya başlar ve en sonunda dev bir kum fırtınası ortaya çıkar.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak