Salam, sucuk ve sosis tüketmek kanser riski oluşturur mu?

Ezhel'in 'Şehrimin Tadı' şarkısıyla hayatımıza bir kez de yüksek perdeden dahil olan sosis ve salam için uzmanlar uyarıyor... Salam, sucuk ve sosis gibi işlenmiş et ürünlerini fazla tüketmek kanser riski oluşturur mu?

Salam, sucuk ve sosis tüketmek kanser riski oluşturur mu?

Evet lezzetliler ama...

Sucuk, sosis ve salam, birçoğumuz için kahvaltının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Evet, lezzetliler. Evet, onlara alışınca vazgeçmesi çok zor oluyor. Bir de üzerine Ezhel'in 'Şehrimin Tadı' şarkısının gücü eklenince, bilhassa sosis ve salam "Yeme de yanında yat" etkisi yaratıyor. Gelin görün ki uzmanlar da bu işlenmiş et ürünleri için ciddi bir şekilde uyarıyor.

 

 

"Günlük 70 gramın üzerinde tüketenler..."

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Balcı, halk arasında 'bağırsak florası' olarak da bilinen 'bağırsak mikrobiyotası' için önemli bilgiler aktarmış. Yapılan araştırmalar sonucu günlük 70 gramın üzerinde kırmızı et tüketiminin bağırsak kanserine karşı riski artırdığına dikkat çeken Balcı, "Özellikle de işlenmiş et ürünleri, sosis, sucuk ve salan gibi ürünleri fazla tüketmemek gerekiyor" demiş.

 

 

Uyarıları dikkate almak gerek

Yani bu ne demek? Salam, sucuk ve sosis tüketiminde aşırıya kaçmak, kanser riskini artıran sebepler olarak sıralanabilir. Kanser türleri arasında bağırsak kanserinin yaygın olduğunu da hatırlarsak uzmanların bu uyarılarını dikkate almamız gerekiyor. Evet, ne yazık ki yediğimiz birçok besin o kadar da faydalı değil. Bilinçlenmek önemli. Ve daha da önemlisi, sağlığa çok da yararlı olmayan besinleri minimum tüketmemiz lazım...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak