'Save Ralph' bize ne anlattı?

Makyaj ürünleri ile ilgili çekilen ve son günlere damgasını vuran ‘Save Ralph’ filmi bir anda sosyal medyada olay oldu. Anlattıkları, mesajlarıyla oldukça etkili oldu. Bizler de ‘Save Ralph’e Molatik olduk. ‘Save Ralph’ bize ne anlatmak istedi, bizler ne anladık?

'Save Ralph' bize ne anlattı?

Sosyal medyada neredeyse hepimiz son günlerde bir tavşana denk gelmişizdir. Birçoğumuz ne olduğunu biliyor ama bilmeyenler için kısaca anlatayım. Ralph isminde bir deney tavşanını izliyoruz. Kozmetik şirketlerinin kullandığı deney tavşanlarından birisi. Kendisi oldukça ‘Polyanna’ birisi çünkü başına gelen onca şeyden sonra bile olumlu(!) düşünmeye çalışıyor. Ancak anlattıkları hiç de olumlu şeyler değil.

Biliyor muyduk yoksa ilk kez mi denk geldik?

 

Kozmetik firmaları uzun yıllardır deney tavşanları kullanıyor. Ben ilk defa bir arkadaşımdan birkaç yıl önce duymuştum bu bilgiyi ve oldukça da şaşırmıştım. Bir erkek olarak çok fazla bilgi sahibi değildim kozmetik firmalarının bu tarz çalışmalarından. Lakin aldığım bu bilgi aklımda yer etmişti.

Kadınlar bakımlı ve daha güzel olmak için kozmetik ürünleri kullanıyorlar. Peki, birçoğu tavşanların denek olarak kullanıldığını biliyor mu? Bana göre birçoğu bu durumdan habersizdi. Paylaşımlardan onu görüyorum. Böyle bir durumu bilip alışverişlerini ona göre şekillendirecek büyük bir çoğunluk var. Ya bilip hala alışveriş yapanlar? Ya da sabah akşam "Yaaa bu ruju çok sevdim. Linki aşağıya bıraktım" diyen, beleş ürün reklamı yapan 'infulusırlar'?

Ralph'i kurtarabilir miyiz?

 

Sevimli ama çilekeş tavşan Ralph'i kurtarabilir miyiz? Evet, bunu yapabiliriz. Hangi kozmetik firması nasıl çalışıyor, nasıl geliştirmelerde bulunuyor, sadece tavşanlara değil çevreye de duyarlı mı? Bu ve benzeri soruları cevaplandırarak hem kendimizi hem de Ralph’i kurtarabiliriz. Onun da bahçede, ormanda koşup, oynama hakkı var.

Seni seviyoruz Ralph…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak