Selin Ciğerci'yi hangi mesaj çıldırttı?

Evet yine sosyal medya üzerinden yapılan bir zorbalık haberiyle karşı karşıyayız. Bu sefer de zorbalığın hedefi Selin Ciğerci oldu. Takipçisinden gelen hangi mesaj Selin Ciğerci’yi çıldırttı? Sosyal medya zorbalığı nereye gidiyor? Molatik olmamak elde değil…

Selin Ciğerci'yi hangi mesaj çıldırttı?

Takipçisi ne yazdı?

Takipçisi ne yazdı?

Selin Ciğerci, Instagram hesabından yeğeniyle çekildiği bir fotoğrafı “Halasının gülü” notuyla paylaşıyor. Bir vatandaşımız da içindeki o artık ne diyeceğimi şaşırdığım bir dürtüyle Selin Ciğerci’nin paylaştığı fotoğrafa cinsiyet değiştirme operasyonu üzerinden hedef alıp “Amcası diyecektin herhalde” diye yorum yapmış.

Bu zorbalığa neden ihtiyaç duyuyorlar?

Bu zorbalığa neden ihtiyaç duyuyorlar?

Ben artık bunun psikolojik bir boyutta incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanlar artık kötü düşünme olayını geçip kötülük yapma boyutuna çok rahat bir şekilde ulaşıyorlar. Bir başkasının farklılıkları, yaptığı seçimler üzerinden bir üstünlük kurma çabasına mı giriyorlar? Ya da bir başkasının mutsuzluğu insanları mutlu mu ediyor? Anlayabilmiş değilim. Yani o mesajı hadi düşünürsün geçtim düşünmek bile bir şey… Hangi motivasyonla kelimelere dökülüyor merak etmiyor değilim.

Selin Ciğerci ne dedi?

Selin Ciğerci ne dedi?

Takipçisinin yorumunu ifşa eden Selin Ciğerci; "Yeğenimle foto paylaşırım, bunları yazarsınız. Bir de yeni evlenmişsiniz, evlatlarınız olacak. Bana 'anne ol, çocuk evlat edin' diyen güzel yürekli hanımefendilere sesleniyorum; bunlar bitmez bunlar bana ve evladıma neler yaşatır, insan cinnet geçirir ya bambaşka bir insana dönüşürüm evladım varken. Bu mübarek Kadir gecesinde Allah'ım sizi evlatlarınız ile sınamasın inşallah" tepkisini bu sözcüklerle ifade etmiş.

Larissa Gacemer’i hatırlattı

Larissa Gacemer’i hatırlattı

Baktığınız zaman sayıp söveceği yerde ne kadar da naif bir biçimde ifade etmiş kendini. Bu tepkisi bana Larissa Gacemer’in çektiği videoyu hatırlattı. O da aslında herkesin “Sana ne” diye cevap vereceği bir meseleye “Güzel insanlar” deyip “Bana yapıyorsunuz bir başkasına” yapmayın diyerek telkinde bulunmuştu. Yazık günah vallahi neden bu insanlara bu açıklamayı yaptırıyorsunuz?

“Evladıma neler yaşatır”

“Evladıma neler yaşatır”

Açıklamasında en üzücü cümle gerçekten “Evladıma neler yaşatır” cümlesiydi. Selin Ciğerci nelerle karşılaşmış olacak ki “He bir evlat edineyim de bir de onu kötülüklerinizle boğun” diyecek seviyeye gelmiş. Gerçekten şaşırtıcı bir durum. Kadın insanların kötülüğünden ve çocuğun psikolojisine verecek olduğu zarardan dolayı evlat edinemiyor. “Ben bu kötü dünyaya evlat getirmek istemiyorum” cümlesi vücut bulmuş resmen. Gerçekten hayret edilesi bir durum.

“Keşke evladım olsaydı”

“Keşke evladım olsaydı”

Youtube'da yayınlanan bir programa katılan Selin Ciğerci, "Hiç aklından geçmiyor mu? Keşke doğurganlık özelliğim olsaydı, bir evladım olsaydı diye” sorusuna: "Bu her gün aklımda olan bir şey ama maalesef öyle bir özelliğim yok. Şu anda bak ezan okunuyor, Allah olmayanlara, çok isteyenlere gerçekten versin" diyerek cevap vermiş. Cevabından da görüldüğü gibi “Anne” olmak isteyen bir kadın. Fakat muhtemelen yeğenine söylendiği gibi “Sana anne mi desin baba mı” cümlelerini duymamak için belki de bu büyük arzusundan feragat ediyor.

Büyük zorluklar yaşamış

Büyük zorluklar yaşamış

Selin Ciğerci’nin bir Youtube kanalına yaptığı röportajını izlemiştim. Gerçekten o kadar zor şeyler yaşamış ki. İnsanlar sadece Selin Ciğerci değil onunla evlenmeyi tercih eden Gökhan Çıra bile böyle bir tercih yaptığı için mutsuz olsun istiyor. Farklı olduğunu düşündükleri -kime ve neye göre- için kötülüğe ve zorbalığa maruz kalınması gerektiğini düşünüyorlar. Farklı olarak gördükleri şeylere neden bu kadar yabani bu insanlar? Anlayabilmiş değilim.

Empati kurmaktan uzağız

Empati kurmaktan uzağız

Selin Ciğerci gibi trans bireylerle ilgili bir haber okuduğumda insanların yazdıkları ve düşündükleri ilk konu “Lanetlenmişler”, “Günah”, “Normal değil”, “Yanlış” cümleleri oluyor. Sanki bu zamanda herkes birbirini yargılamak için sıraya giriyor gibi geliyor. Bence insanların kaçırdığı şey şu; herkesin bir sınavı ve bir mücadelesi var. Eminim ki Selin Ciğerci olan birçok gibi insan bu durumda olmayı ve bu kötülüklerle mücadele etmeyi tercih etmemişlerdir.

Ne hissettiklerini anlamaya çalışabiliriz

Ne hissettiklerini anlamaya çalışabiliriz

Bence biraz insanların ne hissettiği üzerinden dursak yalnızca bu konuda değil genel olarak bir huzura varacağız -He bir de insanlar el ele tutuşsa hayat bayram olsa de Fazi- ama öyle de olmuyor.

Selin Ciğerci’nin mücadelesi bu olabilir fakat bence kendini 'normal' olarak nitelendiren insanların da mücadelesi o kötü düşüncelerini bir kenara bırakıp kim olursa olsun herkese 'insan' gözüyle bakabilmeyi öğrenebilmek olduğunu düşünüyorum. Hiçbirimizin cennet ve cehennemi yok arkadaşlar, bu yargılama dürtüsü nerden geliyor?

Kabullenmeli miyiz?

Kabullenmeli miyiz?

Sadece Selin Ciğerci değil şöyle bir magazin haberlerini okuduğumda ya da sosyal medyaya girdiğimde bu gibi zorbalıklarla hep karşılaşıyorum. Sanırım Selin Ciğerci gibi bu duruma maruz kalan birçok insan bunu kabullenmiş. Bunu kabullenecek gücü olmayan insanların da akıbetini haberlerde görüyoruz zaten.

Bir bakıma bu zorbalığı yapan insanlar belki birinin ölümüne sebep oluyorlar ama farkında değiller. Kimin ne yaşadığını ne ile mücadele ettiğini bizler bilemeyiz. Sonuç olarak ünlü bir düşünürün de dediği gibi “Önemli olan kabulleniş”, “Bu böyle ne yapalım” diyebilmek… Saygılar.

 

Bu makaleye ifade bırak