Senaryo yazmak için okumanız gereken 10 kitap

Yazmaya meraklı birçok insan mutlaka senaryo yazmayı da denemiştir. Fakat senaryo yazmak çok ayrı bir disiplin ve teknikleri de bir o kadar önemli. Öncelik ise çok kitap okumak. Fakat bunun yanında senaryo ile ilgili yazılmış kitapları da okumak gerekiyor. İşte senaryo yazmak için okumanız gereken 10 kitap...

Senaryo yazmak için okumanız gereken 10 kitap

1- Senaryo Nasıl Yazılmaz – Denny Martin Flinn

1- Senaryo Nasıl Yazılmaz – Denny Martin Flinn

Denny Martin Flinn’in yazdığı, Ali Kerem Gülermen’in çevirdiği 205 sayfalık bu rehber kitap, senaryo yazımındaki genel yanlışlar üzerinden doğruyu gösteriyor. Büyük ihtimalle senaryo hakkında yarım deste kitap okudunuz ve nelerin bilinmesi gerektiğinin farkındasınız. Bu sebeple bu kitabın mı size iyi bir senaryo yazmayı öğreteceğini düşünüyorsunuz? Hayır, bu kitap size iyi yazmayı öğretmeyecek. Bu kitap size kötü senaryoların görünmez tehlikelerinden kaçınmayı ve hedefe zarar görmeden ulaşmayı öğretecek.

2- Diyalog – Robert McKee

2- Diyalog – Robert McKee

İstanbul Medya Akademisi Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan Diyalog, 2011 yılında Plato Yayınları tarafından basılmıştı. Senaryo yazmanın inceliklerini bu kitapta anlatan McKee şimdiye kadar 50 binden fazla öğrenciye senaryo yazmanın inceliklerini anlattı. Birçok televizyon yazarına, film yapımcısına, senariste, edebiyatçıya, reklamcıya, metin yazarına, aktöre, prodüktöre, yönetmene ve oyun yazarına ilham kaynağı oldu. Öğrencileri şimdiye kadar 27 Oscar, 140’tan fazla Emmy ödülü kazandı. Akıl Oyunları, Yüzüklerin Efendisi, Arabalar, Cindrella Man, Da Vinci’nin Şifresi, Shrek, Karayip Korsanları, X Men, Kayıp Balık Nemo gibi kapalı gişe oynayan filmlerin, Friends, Frasier, Seinfeld gibi dünya çapında popüler televizyon dizilerinin altında onun öğrencilerinin imzası var.

3- Senaryo Kuramı – Semir Aslanyürek

3- Senaryo Kuramı – Semir Aslanyürek

Sinemamızın etkili yönetmenlerinden Semir Aslanyürek’in senaryo kuramı üzerine görüşlerini önce kavramlar üzerinden, daha sonra teorik ve pratik yanlarıyla irdelediği ve okura bir yol haritası sunduğu 272 sayfalık kitabı.

4- Senaryo Yazımı – John Costello

4- Senaryo Yazımı – John Costello

Barış Baysal’ın çevirdiği kitabı Kalkedon Yayınları’ndan edinebilirsiniz. 170 sayfalık kitapta, senaryo yazımının incelikleri ve ünlü yönetmen ve senaristlerin de alıntılarını bulabilirsiniz.

5- Bir Senaryo Yazmak – Michel Chion

5- Bir Senaryo Yazmak – Michel Chion

258 sayfalık eserin yazarı Michel Chion. Kitabın sunu ise şöyle: İyi senaryolar kendiliğinden yazılmaz; iyi senaryo kaleme almak, özenli çalışmaların, deneyim ve eğitimle kazanılacak sezgilerin ve öyküleme sanatını beyazperdeye uygulamayı iyi bilmenin ürünüdür. Bu kitap da bu amaçla, sinemanın ayrı dönemleri ve farklı ülkelerinden özenle seçilmiş, hepsi ayrı bir senaryo türünü temsil eden dört klasik film senaryosunun derinlemesine çözümlenmesiyle hazırlanmış; ayrıca, Hitchcock’tan Polanski’ye, Fritz Lang’dan Jacques Demy’ye değişik yönetmenlerin kullandığı formüller ve örneklerle zenginleştirilmiştir.

6- Senaryo Tekniği ve Senaryolar – Orhan Kemal

6- Senaryo Tekniği ve Senaryolar – Orhan Kemal

320 sayfalık bu kitap yazar Orhan Kemal’in sinema serüveninden yola çıkıyor. Öyküleri, romanları, tiyatro oyunları ile yaygın okur kitleleri tarafından vazgeçilmez bir yazar olarak kabul edilen Orhan Kemal’in çok iyi bilinmeyen özelliklerinden biri sinemaya verdiği emeklerdir. Türk sinemasının en güzel filmlerine senarist olarak katkıda bulunan Orhan Kemal’in bu kitabı sinema meraklılarına olduğu kadar, yazmaya da meraklı olanlara yeni ufuklar açacaktır.

7- Senaryo Yazarı Olmak – Feridun Akyürek

7- Senaryo Yazarı Olmak – Feridun Akyürek

Senaryo yazmak isteyenlerin en sık başvurduğu kitaplardan biri. Senaryo yazma tekniğinin tüm aşamalarını örneklerle destekleyerek anlatan bu 434 sayfalık rehber zihninizden geçen öyküleri sinemanın sözcük ve tümceleriyle, yani çekimler, sahneler ve sekanslarla yazma konusunda size yol gösterecek. Çekim ölçeklerinden diyaloglara, olay örgüsünden kişilere kadar film dilinin tüm unsurlarını ayrıntılı bir biçimde ortaya koyan bu kapsamlı kitap, beyaz perdede öykü anlatma sanatına sağlam bir ilk adım atmanızı sağlayacak.

8- Kısa Film Yazmak – Pat Cooper / Ken Dancyger

8- Kısa Film Yazmak – Pat Cooper / Ken Dancyger

Deneysel ya da geleneksel üslupta olsun, kısa film, senaryo yazarı açısından ciddi disiplin gerektiren bir biçimdir. Bu kitap bir sinema öğrencisine veya işe yeni başlayan acemi bir senaryo yazarına canlandırmadan dramatizasyona, karakter yaratmadan diyaloglara dek her acıdan kısa filmde hikâye anlatmanın yöntemlerini gösteriyor ve kısa film için en iyi şekilde nasıl senaryo yazılacağını öğretiyor.

9- Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği - Turgut Özakman

9- Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği - Turgut Özakman

328 sayfalık kitap, Turgut Özakman’ın, 51 yıllık yazarlık, 36 yıllık öğretmenlik birikiminin ürünü olan bir kitap; yalnız öğrencilerin ve dramaturgların değil, oyun ve senaryo yazmak isteyen herkesin yararlanabileceği özgün bir çalışma. Kitapta, birçok örnekle desteklenmiş olarak, konu bulmakla ilgili bütün yöntemler, karakter yaratmanın yolları, drama sanatının başlıca teknik ve estetik sorunları ve çözümleri, pratik bir anlatımla açıklanmaktadır.

10- Senaryo Kitabı: Senaryo Yazım Teknikleri ve Film Örnekleri - Öktem Başol

10- Senaryo Kitabı: Senaryo Yazım Teknikleri ve Film Örnekleri - Öktem Başol

Öktem Başol‘un senaristler için başucu kitabı olmaya aday eseri Senaryo Kitabı: Senaryo Yazım Teknikleri ve Film Örnekleri, 1000’e yakın film örneğinden yola çıkarak senaryo yazmanın kurallarını ve dramatik teknikleri sokaktaki insana ulaştırmayı hedefliyor.

Öktem Başol, uzun-kısa metrajlı filmler, belgesel niteliğindeki yapımlar ve reklam filmleri için senaryo ve diyalog yazımını, karakter ve ortam yaratımını, ortaya çıkan senaryonun yapımcılara nasıl sunulacağını tüm ayrıntılarıyla okura anlatıyor. Sinema ve televizyon sektörünün tüm alanları için faydalı ve güncel bilgiler içeren eser, öğrenciler için de bir başvuru kitabı niteliğinde.

Bu makaleye ifade bırak