Serdar Ortaç'ın askerlik açıklamasını nasıl yorumlamalıyız?

Serdar Ortaç, "Gerekirse Azerbaycan için askere giderim" deyince sosyal medya kullanıcıları eski defterleri açmış, Ortaç'ın askerlik yapmamak için kendini Meksika'da işçi olarak gösterdiği günleri hatırlatmış. Ortaç epey ti'ye alınmış. Peki Serdar Ortaç'ın askerlik açıklamasını tam olarak nasıl yorumlamalıyız?

Serdar Ortaç'ın askerlik açıklamasını nasıl yorumlamalıyız?

"Gerekirse askere giderim"

Malum, gündem Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ krizi... Hal böyle olunca pek çok ünlüye bu konuya ilişkin görüşleri soruluyor. peş peşe Azerbaycan'a destek mesajları geliyor. Azerbaycan'a desteğini açıklayan isimlerden biri de Serdar Ortaç. Popçu, Azerbaycan için askere gitmeye hazır olduğunu söylemiş. Ve devamında "Bana görev gelirse tabii ki yaparım ama bana gelene kadar Azerbaycan kendi askeriyle koruyor vatandaşını" demiş.

 

 

Eski defterler açılmış hemen

Ortaç'ın bu askerlik açıklaması ise tam da tahmin edileceği gibi sosyal medyada epey ti'ye alınmış. Bir Sovyet askerine benzerliği ile yakın dönemde sosyal medya kullanıcılarının dalga konusu olan Ortaç'a 90'lı yılların sonunda patlak veren bir haberi hatırlatılmış, yani eski defterler açılmış. "Türkiye'de askerden kaçan Ortaç, Azerbaycan için askere gitmeye hazır" yorumu yapılmış.

 

 

Iskalanan ne?

Liseliler pek bilmez ama Serdar Ortaç askerlik yapmamak için kendini Meksika'da işçi olarak göstermiş, askerlikten kaçmak için çifte pasaport kullanması gerekçesiyle 61 gün askeri cezaevinde yatmıştı. Hal böyle olunca, Ortaç'ın bu askerlik açıklaması kafaları karıştırıyor tabii. Eylem ve söz arasında doğru orantılı bir bağ olmasını savunanlar online olmuş yani. Ancak ıskaladığımız şey şu: Büyümek! Ortaç, belki de geçmişte böyle bir olayla gündeme geldiği için büyük bir pişmanlık duyuyor, bir kez daha o yaştaki haline dönse o hareketini asla yapmıyor olabilir. Neden illa eski defterleri açma merakındayız? İnsanların fikirleri değişemez mi? İlla Serdar Ortaç'ın tıpkı Ahmet Kaya olayındaki gibi bu konuda da günah çıkartması mı gerekiyor? Neden değişimlere açık olmasının gerekliliğini teoride savunurken bir başkasıyla empati kurmakta zorluk çekiyoruz bu kadar?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak