Sertab Erener 'Bu Dünya' şarkısıyla bize ne öğretti?

Sertab Erener, 12 Haziran’da müzikseverlerin beğenisine sunacağı 14 şarkılık yeni albümü ‘Ben Yaşarım’dan ilk teklisi ‘Bu Dünya’ ile karşımıza çıktı. Günlerdir sosyal medyada duyurusu yapılan ve hayranlarının merakla beklediği şarkı, Corona günlerinde ayrı bir heyecan ve beğeni yarattı. Peki online lansmanı yapılan Sertab Erener'in 'Bu Dünya’sından biz neler öğrendik?

Sertab Erener 'Bu Dünya' şarkısıyla bize ne öğretti?

Beklediğimize değdi

Beklediğimize değdi

Sertab Erener deyince aklımıza, başarı, vizyon ve müzik kelimeleri aynı anda geliyor. Her daim bir adım önde olmayı başaran sanatçı, gerçekleştirdiği online lansmanda 12 Haziran’da çıkarmak için sabırsızlandığı 13. stüdyo albümü 'Ben Yaşarım'dan tekli ‘Bu Dünya’yı sevenlerinin beğenisine sundu.

Erener, yaklaşık yarım saat boyunca hem müzik konuştu hem de hayranlarının sorularını yanıtladı. Gelin şimdi tüm bu süreçte madde madde neler öğrendiğimize Molatik olalım...

Hem aşkta hem işte kazananlarda bugün!

Hem aşkta hem işte kazananlarda bugün!

Covid-19 salgını başlamadan önce şarkının hazırlandığını belirten Erener, evinden gerçekleştirdiği tanıtımda, “Evde kaldığımız süre boyunca sıkıldık ve yeniden hayata dönmeye karar verince, albüme yoğunlaştık. Kimseyle görüşemediğimiz için de eşim Emre Kula ile stüdyomuza kapandık” dedi.

Bu sözlerle Erener, bize karantina günlerinde üretimin durmadığını ve insanın istediği takdirde krizi fırsata çevirerek hem aşkta hem de işte kazanabileceğini öğretiyor.

İnsan olmak neydi?

İnsan olmak neydi?

Erener, günlerdir sosyal medyada duyuru yaparak, ''Birbirimizi tanımasak da aynı yolun yolcuları, aynı evin konuklarıyız. Yarın Güneş yeniden doğsun, yıldızların altında Dünya hep dönsün diye hepimiz sen, ben, o demeden yaşamalı” dedi. ‘Bu Dünya’nın sözleri arasında da “Önce insan olmaya bak. Bu dünya da hiç kimseye de kalmayacak” yer alıyor.

E bu sözlerle verilen mesajı zaten çok net anladık, hepimiz insanoğlu peki ne kadarımız insan sizce? Din, dil, ırk, cinsiyet vs. ayrımı yaşanan o anlar gelmiyor mu gözünüzün önüne? İşte tam bu noktada sorgulamanın ne demek olduğunu gözler önüne seriyor.

Yeni normalde ekip olmak

Yeni normalde ekip olmak

Sanatçı sözlerin kendisine, müziğin (akustik gitar, bas gitar, mandolin ve düzenleme) Emre Kula'ya, davul programlama ve mix’in Ozan Yılmaz’a, perküsyonun Onur Nar’a, kapak tasarımının Sadi Güran’a ve lyric video’nun Kübra Su Yıldırım’a ait olduğunu söyledi ve “Çok yoğun tempoda çalışırken frene basmak kolay olmadı” dedi.

Bizler de sanat dolu üretimler yapabilmek için yeni normalde bir araya gelmenin gerekmediğini ve nerede olursa olsun işinin ehli insanların başarıdan taviz vermeyeceğini görmüş oluyoruz.

Hayatımızı sorguladık

Hayatımızı sorguladık

Erener’in içinde bulunduğumuz zor günlere umut olması dileğiyle sunduğu şarkı, sound olarak biraz daha sakin ama sözleriyle içeride fırtınalar kopartmayı başarıyor. İnsanın kendini, benliğini sorgulatan şarkının ardından derin derin düşünceler sarıyor dört bir yanımızı… Albüm sürecinde de aynı şeylerin yaşandığından bahsediyor sanatçı, “Müzik üretmek için doğru zaman mı diye düşündüm ama müzik birçok şeyin ilacı…” diyor.

Tam bu noktada hayatın kıymetini anlıyoruz. Bu sözler düşünmenin özgürleştirdiğinin bir kanıtı değil mi sizce de?

Sıkılmak da neymiş?

Sıkılmak da neymiş?

Merakla beklenen ‘Ben Yaşarım’ albümü üzerinde iki yıldır çalışılıyor. Söylenene göre 11 yeni şarkının bulunduğu 14 parçalık albümün her şarkısının sound’u farklı. 3-4 parça da enerjik dans şarkıları formatında ve konserlerde imdada yetişen cinsten... “Tepinebileceğiz konserlerde” diyor Erener ve ekliyor: “Madem evlerde sıkılıyorsunuz. ‘Bu Dünya’ şarkısına klip çekip gönderin! Ben de yayınlayayım.”

Rüzgarına sevenlerini de katan Erener, güzel şeylerin ve iyi enerjinin paylaştıkça çoğalacağına bizi de inandırıyor.

Sabırsızlıkla bekliyoruz

Sabırsızlıkla bekliyoruz

Sertab Erener pandemi süreciyle ilgili, yeni albümünde birkaç parçanın sözlerini yazdığı belirtiyor “Şarkı sözü yazmanın en etkili yöntemi yaşanmışlıklar üzerine yazmak diye düşünüyorum. Bu albümde acısıyla tatlısıyla yaşadıklarımı bir şekilde müziğin içine yerleştirmeye çalıştım” diyor.

Yaşadığımız her şeyden ders çıkarmamız gerektiğini hâlâ öğrenemeyen varsa hatırlatıyor bu sözlerle Erener. Hayatımız boyunca, dersimizi aldıkça, sınavlarımızı verdikçe bir adım daha öteye gidebileceğimizi de beynimize beynimize sokuyor. Her zamanki gibi çok da iyi yapıyor minik dev kadın!
 


Sertab Erener, ‘Ben Yaşarım’ albümünü 12 Haziran’da yayınlayacak. O gün de yine canlı yayın yapmayı planlıyor. Bizler de bir yandan ‘Bu Dünya’yı dinliyor bir yandan da beklemeyi öğreniyoruz. Şahane ekibi kutluyor ve onu konserlerinde canlı dinlemenin kıymetini de bir kez daha anlıyoruz.


İyi ki varsın Sertab!

instagram.com/unsun_eda/
eda.unsun@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak