Geri Dön
Sigorta‘Büyüme trendi sigortaya yarar’

‘Büyüme trendi sigortaya yarar’

Ülkemizin tüm sektörleriyle birlikte büyümesinin önemine dikkat çeken Maher Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Erdemoğlu, 2022’de Türkiye’nin büyüme trendinin sigortacılığı da büyüteceğini söyledi.

‘Büyüme trendi sigortaya yarar’

 

Sigorta alanındaki Quick Sigorta ve Corpus Sigorta şirketleriyle güçlü büyüme planlarına sahip olan Maher Holding’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Erdemoğlu, “Gelecek planlarımız içinde sigortacılık çok önemli bir yer tutuyor. Hedefimiz, finans şirketimizin faaliyete başlayarak bize katacağı ivmeyle birlikte önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’nin en büyük ilk 5 sigorta grubundan birisi olmak. Bunun için sigorta grubumuzun prim üretimini 5 milyar lira seviyelerine çıkaracağız. Bilanço büyüklüğümüz ise 8 milyar lira seviyesine yükselecek. Bunları yaparken kârlılığımızı korumaya da dikkat edeceğiz” dedi.

Teknolojiye yatırım

Holding olarak sigortacılık, finans, enerji, gayrimenkul, bilişim ve eğitim alanlarında faaliyet gösterdiklerini belirten Erdemoğlu, “Şirketler grubumuzun Türkiye’deki iş hacmini artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca pandeminin etkisiyle önemi artan dijital ve teknoloji alanlarında yatırım yapıyoruz. Sigorta alanında sektörün dinamikleri ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyoruz. Bunlardan en dikkat çekeni, banka teminat mektubu yerine geçen, kurumların kredi limitlerini düşürmeyen, böylece reel sektörün elini rahatlatan ‘Kefalet Sigortası’ ürünümüz. Bu ürünümüzle bankaların domine ettiği piyasaya girdik. Şimdiye kadar piyasaya yaklaşık 3.2 milyar liralık teminat sağladık. Türkiye’de kamu ihalelerine giren müteahhit şirketlerin geçici, kesin ve avans teminatlarında kefalet sigortası talep ettikleri şirket durumundayız” ifadelerini kullandı. Maher Holding olarak 2021 yılındaki belirsizliklere rağmen yatırımları sürdürdüklerini kaydeden Erdemoğlu, “2022 yılında da yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Ancak önemli olanın, ülkemizin tüm sektörleriyle birlikte büyümek olduğuna inanıyoruz. 2022’de ülkemizin yakaladığı büyüme trendinin kurlar, faizler ve enflasyonda sağlanacak düşüşlerle yakalanacak finansal istikrarla taçlanacağını bunun da sigortacılığı büyüteceğini düşünüyoruz” dedi.