Geri Dön
SigortaKaskoda ilk işaret büyümeyi gösterdi

Kaskoda ilk işaret büyümeyi gösterdi

2020’de pandemi zorlukları sigortada da etkilerini gösterdi. Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, 2021’de ise ilk prim verilerinin kaskoda yeniden büyümeye işaret ettiğini belirtti.

Kaskoda ilk işaret büyümeyi gösterdi

 

2020 yılında hayatımıza giren, iş süreci ve meslek kolu fark etmeksizin her alanda etkisini hissettiren pandeminin getirileri sigorta sektörünün yıl sonu rakamlarına da yansıdı.

Sektörün kilometre taşlarından oto sigortaları, 2020 yılında pandemi önlemleri çerçevesinde getirilen sokağa çıkma yasakları ile daha önce deneyimlenmeyen bir süreç içine girdi. TÜİK rakamlarına göre 2021 Şubat sonu itibarıyla trafiğe kaydı yapılan toplam taşıt sayısı 24 milyonu geçmesine rağmen zorunlu trafik sigortalarında (ZTS) yüzde 100 sigortalılık oranına ulaşılmış değil.

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, oto sigortaları verilerini ve pandemi etkisi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“2020 yıl sonu oto sigortalarında prim üretim verilerine baktığımızda pandeminin etkisi göze çarpıyor. Yıl sonunda zorunlu trafik sigortasında 20 milyar lira prim üretimi ve yüzde 30.1’lik bir pazar payı, kasko branşında ise 10 milyar lirayı aşan bir prim üretimi ve yüzde 15.8’lik bir pazar payı görüyoruz. Kaskoda yıl sonu büyümesi yüzde 14.2, ZTS’de ise yüzde 9.5 büyüme görülse de enflasyon etkili rakamlarda pandemi koşullarının etkileri hissediliyor.”

2020 yılının aksine 2021 yılında oto sigortalarının pandemi öncesi büyüme rakamlarının tekrar yakalanacağına dikkat çeken Kırmızı, “Hem normalleşme süreçlerinde sağlanacak mali destekler hem de kitlesel aşılamaların yaratacağı olumlu iyileşme süreçleri ile birlikte pandemi sonrası toparlanma sürecinin başlangıcı olacak 2021 yılı ile oto sigortalarında da pandemi öncesi büyüme ivmesinin tekrar yakalanacağını öngörüyoruz. 2021 yılının ilk verilerini incelediğimizde ocak sonu prim üretiminde kasko branşında yüzde 27.3, reel olarak ise yüzde 10.7’lik büyümenin yakalandığı görülüyor. Bu büyümenin kasko branşında 2021 yılını olumlu bir grafik ile kapatmasının habercisi olacağını öngörüyoruz” dedi.

Bir ilke imza attı

Doğa Sigorta’nın salgın döneminde müşterilerinin ve acentelerinin yanında olduğunu gözler önüne seren yeni bir kampanya ile sektörde bir ilke imza attığına dikkat çeken Kırmızı, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin yerli ve milli sigorta şirketi Doğa Sigorta olarak ‘Hasarsızlık indiriminiz 1 yıl güvende’ mottosuyla başlattığımız kasko sigortası kampanyamız ile bir ilke imza attık. Kasko sigortası ürününde hasarsız geçirilen her poliçe dönemi yenilemesinde sağlanan hasarsızlık indirimini 1 yıla kadar koruyoruz.

Mart-Haziran 2021 arası geçerli kampanya boyunca Doğa Sigorta olarak, kasko sigortasında hasarsızlık indirimi hak ettiği halde pandemi sebebiyle vadesinde yenilemesi yapılamayan otomobil ve kamyonet kullanım tarzındaki araçların poliçe boşluğu 6 aya kadar olması durumunda bir üst basamak, 6-9 ay arasındaysa mevcut basamağı koruyarak, 9-12 ay arasında ise mevcut basamağından iki basamak düşürerek sigortalılarının hasarsızlık indirimini koruyacağımızı taahhüt ediyoruz.”

Kırmızı, “Sigortalı araç sahibini ve aracını güvence altına alan, sigortalıdan kaynaklı meydana gelen kazalarda da araçta ortaya çıkan zararı kısmen veya tamamen karşılayan kasko sigortası, ülkemizde sıkça yaşanan deprem, yangın, dolu, toprak kayması gibi doğal afetler nedeniyle aracınızın zarar görmesi durumunda da güvence sağlıyor. Doğa Sigorta olarak sigortalılarımızın ve sigortalı adaylarımızın ihtiyaçlarına en uygun olan teklifleri sağlamaya 2021 yılında da devam edeceğiz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler