Geri Dön
Sigorta'Sigorta zor gün dostu, bu görüldü'

'Sigorta zor gün dostu, bu görüldü'

Türk sigorta sektörünün 2021 yılında da çift haneli büyüyerek prim üretiminde 105 milyar lirayı aştığını ifade eden VHV Reasürans CEO’su Stahl, bu büyümede en önemli etkinin varlıkları koruma bilincinin artmasının olduğunu belirtti.

'Sigorta zor gün dostu, bu görüldü'

 

VHV Reasürans iddialı hedeflere yoluna hız kesmeden devam ediyor. VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl, 2022 yılında hedeflerini daha da yukarılara taşıdıklarını söyledi. Son iki yılda Türkiye sigorta piyasasının birçok zorluğa rağmen rüştünü ispat ettiğinin altını çizen Stahl, “VHV olarak Türkiye’nin gücüne inanıyor ve bu yönde yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz” diye konuştu. VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl, 2021 yılına yönelik değerlendirmelerini ve 2022 yılı beklentilerini paylaştı. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin her geçen gün etkisinin daha da hissedildiği 2021 yılında, dünyanın birçok ülkesi gibi Türkiye’nin de doğal felaketlerle sarsıldığının altını çizen Maximilian Stahl, “Canların yandığı her türlü felaket bizleri derinden üzüyor. Acıların biz nebze de olsa sarılmasında ise sigortanın önemi ortada. Sigorta sektörü son iki yılda başta Kovid-19 salgını olmak üzere, yaşanan her türlü olumsuzlukta hızlıca sigortalılarının yardımına koşarak sigortaya olan güveni artırmada önemli bir yol aldı. Tüm yaşananlar bizlere şunu gösteriyor ki, tüm bu yaşananlar sigortacılığa yeni bir bakış açışı getirdi” dedi.

'Reasürans güçleniyor'

Türk sigorta sektörünün 2021 yılında da çift haneli büyüyerek prim üretiminde 105 milyar TL’yi aşma başarısı gösterdiğini ifade eden Stahl, bu büyümede en önemli etkinin varlıkları koruma yönündeki bilincin artmasının olduğunu belirtti. Ülke ekonomisinde özellikle 2021 yılının son aylarında döviz kurlarında yaşanan aşırı volatilitenin sigortacılıkta maliyetleri ciddi oranda artırdığına işaret eden Stahl, “Sigorta sektörü sermaye gücünü göstererek ekonomide yaşanan volatiliteye rağmen poliçe fiyatlarında artışı makul seviyelerde tutarak her zaman olduğu gibi zor gün dostu olduğunu gösterdi. Öte yandan henüz 1.5 yılını geride bırakan ve bu süre zarfında birçok önemli düzenlemeye imza atan sektörün düzenleyici kurumu SEDDK’nın işbirlikçi, sonuç odaklı ve proaktif yaklaşımı da sektörün sürdürülebilir ve sağlıklı büyümesinde büyük bir kazanım” diye konuştu. Reasürans piyasasının ise son yıllarda yaşanan doğal afetlere rağmen gücünü koruduğuna dikkat çeken Maximilian Stahl, “Küresel reasürans kapasitesi 500 milyar doların üstünde ve bunun daha da artması bekleniyor. Fakat unutmamak gerekiyor ki, iklim değişikliği ve siber riskler küresel ekonomi için uzun vadeli en büyük tehditleri oluşturuyor. Bu nedenle de reasürans piyasasında fiyatların bir miktar yukarı yönlü hareket edeceğini söyleyebiliriz” dedi.