Geri Dön
Siyaset10 ülkenin büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

10 ülkenin büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara büyükelçisi, Osman Kavala’nın tutukluluğuna ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçilerin bu sabah bakanlıkta olmaları bekleniyor.

10 ülkenin büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

ANKARA Milliyet - ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ile Yeni Zelanda Büyükelçilikleri’nin sosyal medya hesaplarından yayımlanan açıklamada, Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması yönünde Türkiye’ye çağrıda bulunuldu.

Açıklamaya Türkiye’den sert tepki gelirken; büyükelçiler Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

‘İşinize bakın’

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye’de devam eden dava hakkında, TBMM’de soru sormak ve görüşme yapmak bile Anayasa tarafından yasaklanmışken, mahkemenin nasıl karar vereceğini söylemek başka ülkelerin büyükelçilerinin hakkı değildir, büyük bir haddini bilmezliktir. İşinize bakın” tepkisini gösterdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, büyükelçilerin telkinde bulunmak sorumluluğu olmadığını belirterek, “Diplomatlar, kabul edildikleri devletin hukukuna saygıyla mükelleftir. Anayasamıza göre mahkemelerimize tavsiye ve telkinde bulunmak hiçbir büyükelçinin haddi değildir. Hukukun üstünlüğüne gölge düşüren şey de bu had ve hudut bilmezliktir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Cumhuriyeti’nin, demokratik bir hukuk devleti olduğunu vurgulayarak, “Büyükelçilerin, yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez. Tavsiye ve telkininiz, hukuk ve demokrasi anlayışınıza gölge düşürmektedir” görüşünü paylaştı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “Ülkemizde görev yapan diplomatların kendi ülkeleri ile ülkemiz arasındaki ilişkilere katkı yapmalarından memnuniyet duyuyoruz. Buna karşın ülkemizin egemenliği konusundaki yanlış beyanatlarını en güçlü şekilde reddediyoruz. Tüm diplomatik makamların ülkemizin egemenliğine, Türk yargısının bağımsızlığına saygı duymaları ve içişlerimize müdahaleden kaçınmaları zorunludur. Aksi bir tutum, diplomasiyle bağdaşmayan bir sorumsuzluktur.”

 

Meclis'te tansiyon yükseldi! AK Partililerden Kılıçdaroğlu'na tepki
Beyaz Saray sıcak gelişmeyi duyurdu! ABD'den Çin'i şoke eden karar...
Erdoğan’ın mitingine bombalı saldırı girişiminde çarpıcı tespit! Benzerlik var
Yasak bölgeye girdi! Yunan polis gözaltında
Asgari ücrette kritik gün yarın! Canlı yayında rakam verdi
Sakin kasaba kan gölüne döndü! Korkunç gerçek ortaya çıktı...
Satmak için sıraya girdiler ama... 'Gerçeği böyle anlaşılır'
Ayrılık sürprizi! 'Geri dönmesi için uğraşıyoruz'
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te böyle görüntülendi...
Danilo Zanna-Tuğçe Demirbilek ayrılığında '500 bin euro' krizi!
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Deniz Seki sosyal medyada gündem oldu! 'Seni tanıyamıyorum'
MHP'den seçim anketi çıkışı! Ters köşeye yatıracak
Yunan medyası kendinden geçti! ABD'den şoke eden adım
Çekiliş Salı Akşamı 21:30’da!