Geri Dön

'12 seçimde ne olduysa o olacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran için emin konuştu. Erdoğan “Bundan önceki 12 seçim ve halk oylamasında ne olduysa o olacak. Milletimizin tercihini yine istikrardan, güvenden yana kullanacağından şüphe yok” dedi.

'12 seçimde ne olduysa o olacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün TOBB Hizmet Şeref Belgesi Takdim Töreni’ne katıldı. Erdoğan özetle şunları söyledi:

BUNLAR BİZİ BAĞLAMAZ: Bizi ne kur spekülatörleri ne faiz lobisi ne de derecelendirme kuruluşu maskesi altında gizlenen Türkiye düşmanları ilgilendirmez, bunlar bizi bağlamaz. Bizim bakacağımız tek yer işte burasıdır. Buradaki kardeşlerimizin yüreğidir, umududur. Ekonomide attığımız her adımı biz sizlerle istişare ederek attık. Ülkemize karşı artan tüm saldırıları da birlikte göğüsledik. Çoğunluğu yurt dışı kaynaklı manipülasyonlarla Türkiye’yi hedefinden uzaklaştırmaya çalışanların önünü hep birlikte kestik. Ve tutmadı, ne yaptıysalar tutmadı.

KEFEN PARAMIZI EKLEDİK: Onlar bizi üretimimizle, istihdamımızla sıkıştırmaya çalıştı, biz hep birlikte yeni yollar geliştirerek çıkış yolları bulduk. Yeri geldi kefen paramızı dahi sermayemize eklemek zorunda kaldık ama namerde fırsat vermedik. Yeri geldi kan kustuk, ama kızılcık şerbeti içtik deyip yolumuza devam ettik. Yeri geldi hiç beklemediğimiz yerlerden beklemediğimiz darbeler yedik ama asla yılmadık, yıkılmadık, umutsuzluğa kapılmadık. Hep birlikte sağlam durdukça, Rabbim önümüze sürekli yeni kapılar açtı.

HOYRAT ŞEKİLDE: Ekonomi nazik bir alan. Biz söylentilere, dedikodulara çok açık olan ekonomiye ne derece titizlikle yaklaşıyorsak, birileri de hoyrat şekilde üzerine çullanıyor. Son günlerde yine böyle bir hoyratlıkla karşı karşıyayız. Küresel ekonomideki dalgalanmalardaki gelişmeleri sanki felaket habercisi gibi takdim eden bazı çevreler milletimizi huzursuz etmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

HİÇBİR ŞEY OLMADI: Petrol fiyatlarının 40 dolarlar düzeyinden 80 dolara doğru gittiği, küresel finans akışında ciddi daralmanın yaşandığı dönemde elde ettiğimiz sonuçlar geleceğimiz için umut ve güven veriyor. 2008 küresel kriz sırasında felaket senaryoları yazanlar vardı. Biz ‘bu kriz Türkiye’yi teğet geçecek’ Öyle oldu mu? Evet. 2009’daki küçük sıkıntıyı, 2010-11’deki rekor büyümelerle telafi ettik. Benzer durumu 15 Temmuz’da yaşadık. Darbenin yapıldığı günün ertesinde Türkiye ayakta durdu.

EN KÜÇÜK BİR ŞÜPHE YOK: Şimdi seçimi diline dolamışlar. Bu seçimde ne mi olacak? Bundan önceki 12 seçim ve halk oylamasında ne olduysa o olacak. Milletimiz sandığa gidecek, özgür iradesiyle tercihini yapacak. Ortaya çıkan sonuca herkes rıza gösterecek. Biz milletimizin iradesine teslim olmuşuz. Niye? Milletimize aşığız onun için. Milletimizin 24 Haziran’da tercihini yine istikrardan, güvenden, büyümeden yana kullanacağından en küçük bir şüphe yok. Benim milletim hep istikrar, güven aradı. Ben inanıyorum 24 Haziran’da da istikrar ve güvenin teminatı kimdir onu biliyor. Ak Parti. Ben inanıyorum 24 Haziran’da benim milletim bu oyunları çevirenlerin oyununu bozacak.

Hesaplarınızı seçimin yapılacağı pazara göre değil, 2023 hedeflerimize göre yapın ve yolunuza da böyle devam edin diyoruz.

‘Zor olan seçilmek değil, seçmektir’

Erdoğan, Ak Parti Gençlik Kolları Genel Merkezi’nin 5. Olağan Kongresi’nde şu mesajları verdi:

SEÇME SEÇİLME YAŞINI İNDİRDİK: Gençlerimizden aldığımız ilhamla 2023 hedeflerimizi ilan ettik. Başbakan olduktan sonra ilk işimiz, anayasa değişikliğiyle gençlerin seçilme yaşını önce 30’dan 25’e düşürmek oldu. Sonra bununla da kalmadık, 16 Nisan halk oylamasında seçilme yaşını, seçme yaşıyla eşitleyip 18’e indirdik. Zor olan seçilmek değil, seçmektir dedik.

PARLAMENTO ÇOK ÖNEMLİ: 24 Haziran’da Rabbim inşallah hem başkanlık ama parlamentoda da kahir ekseriyeti ile parlamentoyu almayı nasip etsin. Cumhur İttifakı’nın parlamentodaki zaferi bizler için çok ama çok önemli.

GELENLERE SORUN: Size gelenlere şunu söyleyin: Daha önce iktidara gelenler acaba bir Marmaray yapabildiler mi? Bir Avrasya Tüneli yapabildiler mi? Böyle somut sorun onlara sizlere verecekleri bir tane olumlu cevapları yoktur.

‘FAİZLE MÜCADELEDEN ZAFERLE ÇIKACAĞIM’

12 seçimde ne olduysa o olacak

Erdoğan şöyle devam etti: Madem piyasalarda tedirginlik var, bunun teşhisini yapmak ve tedbirini almak görevimizdir. İşte geçen ekonomide sorumlu olan bütün arkadaşları davet ettim, oturduk şöyle bir değerlendirme yaptık. Hemen ertesi gün o değerlendirme kendini hamdolsun gösterdi. Ve bir anda kur filan oynamaya başladı, lehte. Ben inancımı söylüyorum. Allah nasip eder de 24 Haziran’da milletim görevi tekrar ‘yola devam’ dediği anda, bir defa bu faiz belasıyla mücadeleden zaferle çıkacağımı söyleyeyim. Enflasyon neden değildir, neticedir. Faiz nedendir. Dolayısıyla bizim faizi aşağı çekmemiz lazım.

OYUNA GELİYORUZ: Amerika’da bu böyle mi? Böyle. Japonya’da böyle mi? Böyle. İsrail’de böyle mi? Böyle. Bize ne oluyor ya? Biz faizi yüksek tutmakla övünüyoruz ya, oyuna geliyoruz, tezgaha geliyoruz. Bak biz geldiğimizde 63’tü, indirdik indirdik o zaman 30’du. Enflasyon da inmeye başladı. 4,6’ya kadar indirdik, biliyorsunuz tek haneliye geldi enflasyon.

AÇIK PİYASA VAZGEÇİLMEZDİR: Gidere yol açan tüm adımları, yeni gelir kalemleriyle dengeleyerek bütçe disiplinine bağlılığımızı sürdürüyoruz. Açık piyasa ekonomisi Türkiye’nin vazgeçilmezidir. Türkiye’yi mevcut kaynaklarımızla istediğimiz şekilde büyütemeyeceğimizin farkındayız. Bunun için uluslararası yatırımları özellikle ülkemize çekmeye, ülkemizdeki yatırımcıları da yeni yatırımlara teşvik etmeye ihtiyacımız var.

ÇİFT HANELİ BÜYÜME: Para; hocam öyle derdi, ‘ürkektir, kendisi için doğru yer neresiyle para oraya kaçar’ derdi. Gerçekten böyle, onun için kendini güvenli hissettiği yere para akar. Burada sizin desteğinize ihtiyacımız var. Başka ülkelere yüzde 2’lik büyümeler yetebilir. Ama bize yetmez. Bize çift haneli rakamlara giden büyüme oranlarını hedeflememiz gerekiyor. Bugüne kadar bu anlayışla ülkemizi 3,5 kat büyütmeyi başardık.

DERSİMİ İYİ ÇALIŞTIM: Yeni dönemde kararları daha hızlı şekilde alacağımız araçlara sahip olacağız. Dersimi iyi çalıştım bak söyleyeyim, hazırım. İnşallah 25 Haziran’dan itibaren hazırlıklarımızla, meydana çıkacağız. Aldığımız ve alacağımız tedbirlerle, piyasaya yayılan o karamsarlık havasını seçime kalmadan dağıtacak ve yolumuza inşallah kararlılıkla devam edeceğiz.

BU OYUN BOZAR: 1.5 milyon istihdam sağladık ama bunu devam ettirelim diyorum. Ne olacak ya, iki tane garip işsiz varsa, bunlara iş yerlerini açtıkları zaman ne kaybederler ya? Kazanırlar. Ve bu oyun bozar. Kimlerin oyununu bozar? Batının oyununu bozar.

Esenyurt'ta 30 katlı binada patlamaİstanbul Esenyurt'ta 30 katlı binanın 9 katında henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Patlamanın ardından çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken yaralılar ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Olay yerindeki çalışmalar sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber