Geri Dön
Siyaset2021'de yoğun diplomasi trafiği

2021'de yoğun diplomasi trafiği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgını şartlarına rağmen 2021’de 14 yurt dışı ziyareti gerçekleştirdi.

2021'de yoğun diplomasi trafiği

 İletişim Başkanlığı’nın internet sitesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun diplomasi trafiğine yer verildi. Salgın nedeniyle yılın ilk yarısında yurt dışı ziyaretlerine ara veren Erdoğan, yıl içinde 2’si Azerbaycan’a olmak üzere 14 yurt dışı ziyarette bulundu. İlk yurt dışı ziyaretini NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere 13-14 Haziran’da Belçika’ya yapan Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile ilk yüz yüze görüşmesini zirve sırasında yaptı. İkinci ziyaretini Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in daveti üzerine haziranda Azerbaycan’a gerçekleştiren Erdoğan, Aliyev ile Ermenistan işgalinden kurtarılan Fuzuli’de buluştu. Erdoğan, Azerbaycan’a ikinci ziyaretini ise 26 Ekim’de yaptı.

Türkevi’ni açtı

Erdoğan, 2021 yılı Kurban Bayramı’nı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın daveti üzerine gittiği KKTC’de karşıladı. 27 Ağustos’ta Bosna Hersek’e, 28 Ağustos’ta ise Karadağ’a resmî ziyaret yapan Erdoğan, eylül ayında ise BM 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’ye gitti. Erdoğan, New York’ta Yeni Türkevi’nin açılışını yaptı. Erdoğan aynı ay içinde Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Erdoğan, Türkiye’nin büyükelçilik sayısını 43’e yükselttiği Afrika’da ekim ayı içerisinde Angola, Togo ve Nijerya’yı kapsayan bir dizi ziyarete imza attı. Erdoğan, G20 Liderler Zirvesine katılmak üzere 30-31 Ekim’de bulunduğu İtalya’da çok sayıda devlet ve hükûmet başkanı ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan kasım ayında Türkmenistan’da Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Zirvesi’ne katıldı. Erdoğan, zirve kapsamında İran, Tacikistan, Pakistan ve Azerbaycan devlet başkanlarıyla ikili görüşmeler yaptı. Erdoğan, yılın son ziyaretini Emir Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin davetine icabetle 6-7 Aralık’ta Katar’a gerçekleştirdi.

Çok sayıda konuğu ağırladı

Erdoğan, ayrıca çok sayıda devlet ve hükûmet başkanını da Türkiye’de ağırladı. Bu isimler arasında, Almanya Başbakanlığına veda eden Angela Merkel ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan da yer aldı.

Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 8. Zirvesi’ne katılan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Cumhurbaşkanları, Türkmenistan Devlet Başkanı, Macaristan’ın Başbakanı ile de görüştü. Türkiye-İspanya Hükûmetlerarası 7. Zirvesi’ne katılmak üzere Türkiye’ye resmî ziyarette bulunan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’le bir araya geldi. İstanbul’da düzenlenen 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi marjında 15 ikili görüşme yaptı.