Geri Dön

22 Mayıs kongre gündemi belirlendi

Ak Parti Tüzüğü’ne göre, kongre genel başkanın, MKYK’nın veya büyük kongre delegelerinin en az 5’te 1’nin yazılı talebi üzerine olağanüstü toplantıya çağırılabiliyor. 22 Mayıs’taki olağanüstü kongre gündeminin belirlendiği ve MKYK üyelerinden de Kongre’nin teknik alt yapı çalışmaları için imza toplandığı ifade edildi.

Yoklama ve açılış ile başlayacak kongrede, divan seçimi yapılacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Genel Başkan Ahmet Davutoğlu konuşacak. Daha sonra genel Başkan adayları divan başkanlığına başvuracak. Başvuruların alınmasından sonra genel başkan adayları konuşmalarını yapacak. Dilek ve temennilerin ardından seçimlere geçilecek. Kongre’de MKYK’nın 50 asıl, 25 yedek üyesi, MDK’nın 11 asıl ve 5 yedek üyesi seçilecek. Genel Merkez Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu’nun 3 asıl, 2 yedek üyesinin, Siyasi Erdem ve Etik Kurulunun 5 asıl, 2 yedek üyesinin seçimi yapılacak. Olağanüstü kongrenin Ankara Spor Salonu’nda yapılması planlanıyor.

Davutoğlu, olağanüstü kongrede yeni genel başkan ve başbakan adayı belirlenene kadar görevini sürdürecek. Davutoğlu, genel başkanlık görevini kongrede aday olmayarak bırakacak. Yeni hükümetin oluşabilmesi için ise Davutoğlu’nun Başbakanlık’tan istifası gerekiyor. Davutoğlu’nun istifasıyla birlikte de 64. Hükümet düşmüş olacak. Yeni hükümet kurulana kadar Davutoğlu, hükümeti görevini sürdürecek. Kulislerde yeni hükümetin oluşumu için de hiç zaman kaybedilmeyeceği, kongrenin sonuçlarının kesinleşmesinin ardından yeni genel başkana hükümet kurma görevinin verileceği ifade ediliyor.

Koronavirüsten ölen doktor, öğretmen ve esnaf kardeşlerin, halaları da kurtarılamadıSamsun'da koronavirüs nedeniyle yaklaşık bir ay içinde dayıları Teyfik Akbaş ile yaşamını yitiren esnaf Kenan Emirhan, özel hastanede görevli doktor Necati Emirhan ve öğretmen Selman Emirhan kardeşlerin ardından halaları Mesure Akbaş da koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 5 kişiyi koronavirüsten kaybeden aile, son gelen acı haberle hüzne boğuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber