Geri Dön

‘24 Haziran Türkiye için bir milat olacak’

Erdoğan, seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçileceğini hatırlatarak, “Yeni sistemle şahlanış ve yeniden yükseliş idealimiz, tüm unsurlarıyla hayata geçecek, 24 Haziran Türkiye için bir milat olacak” dedi.

‘24 Haziran Türkiye için bir milat olacak’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yapılacak çok iş, atılacak çok adım var. Parıldayan gözlerinizde, ak alnınızda, iman dolu kalbinizde, bükülmez bileğinizde, çelikten sinenizde, dualı dillerinizde bir şahlanış görüyorum; erdem, irade ve cesaretle Türkiye’nin şahlanışını görüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimine yönelik manifestosunu Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen Ak Parti İstanbul İl Kongresi’nde açıkladı. 24 Haziran’da şahlanışa talip olduklarını dile getiren Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

“Ak Parti’nin hamurunu milletimiz yoğurdu, siz yoğurdunuz, rotasını milletimiz çizdi. Ak Parti’nin hikayesi Türkiye’nin hikayesidir. Bu hikayede gariban sofralarının mesajları var. Başının okşanmasına hasret yetimlerin özlemleri var. Dili dualı anaların istekleri var. Bu hikayede ailesinin helal lokmasını kazanan babaların beklentileri var. Okul sıralarındaki gençlerin umutları var. Genç kızlarımızın mutlu yarınları var. Hamdolsun, milletimiz bizi dualarına, yarınlarına ortak ederek emanetine layık gördü. İşte bu yüzden, daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok büyüme dedik. Ülke büyüdükçe ve kalkındıkça milli egemenlik ve bağımsızlık da perçinlendi. Milli geliri 3,5 kat artırdık. İhracatı 5 katına çıkardık. Enflasyonu tek haneli rakamlara düşürdük. Yerli ve milli siyaset, işte tam da budur. Milli olmak, milli geliri artırmak, milletin iş ve aşını büyütmek demektir.”

‘24 Haziran Türkiye için bir milat olacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongre salonu dışında bekleyen partililere, zaman zaman şiddetini artıran yağmur altında hitap etti.

‘Tamamlama zamanı’

Ak Parti iktidarları döneminde zihniyet dönüşümünün tamamlandığını söyleyen Erdoğan, “Şimdi kurumsal dönüşümü tamamlama zamanı geldi. Eski düzenden beslenenler değişime düşman olurlar. Geride kalan 16 yıllık diriliş döneminde büyük dirençlerle karşılaşsak da imkansız olanı birlikte başardık. Zor bir coğrafyada, risk ve tehditlerle dolu bir bölgede büyük dönüşümlere gebe bir zaman dilimindeyiz” dedi.

‘İstikrar adası’

Türkiye’nin de içinde bulunduğu kadim coğrafyanın ne acıdır ki vekalet savaşlarının arenası haline geldiğini söyleyen Erdoğan, “Rabb’imize hamdolsun ki Türkiye, sahip olduğu demokratik güçlü devleti, büyüyen ekonomisi ve milli seferberlik ruhu sayesinde, bu ateş denizi içinde bir istikrar adası olarak kalabildi. Artık bölgemizde Türkiye’ye rağmen, Türkiye’nin menfaatlerine aykırı adımlar atmak mümkün değildir. Artık coğrafyamızda Türkiye’nin güçlü iradesine rağmen kirli oyunlar kurmak, sınırlar tanzim etmek, oldu bittiler yapmak mümkün değildir” diye konuştu.

Türkiye’nin 16 yıl önce AB kapısında bekleyen ama pazarlık şansı olmayan bir ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

‘Dünyaya açıldık’

“Değişimden korkan, kendine güvensiz, mücadele ruhu körelmiş, içine kapanmış bir Türkiye vardı. Çok parçalı koalisyonlar ve zayıf iktidarlar Türkiye’nin vizyonunu daraltmıştı. Ak Parti’yle Türkiye siyasi istikrar ve ekonomik büyümeyle tanışıp her alanda gücünün farkına vardı ve dünyaya açıldı. Son zamanlarda muhataplarımızda aynı kararlılığı ve isteği görmesek de Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefinden asla vazgeçmedik. Neticede siyasi engellemelere, çifte standartlara ve ayrımcılığa karşı Türkiye’nin menfaatlerinden taviz vermedik. Dün olduğu gibi bugün de demokrasiden, özgürlükten, hakların serbestçe kullanılmasından yanayız, yarın da öyle olacağız. Biz aynı zamanda güçlü olmaktan, bağımsız olmaktan da yanayız. Bunlar birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır. Biz, milletin egemen olduğu tam bağımsız, tam demokratik ve müreffeh Türkiye istiyoruz.”

“Türkiye şahlanacak”

“Birlikte tarih yazdık. Yapılacak çok iş, atılacak çok adım var” diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Parıldayan gözlerinizde bir şahlanış görüyorum; erdem, irade ve cesaretle Türkiye’nin şahlanışını görüyorum. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken, kuruluşunu ve dirilişini tamamlamış bir milletin yeniden yükselişini görüyorum. Tıpkı Kasım 2002’de, Temmuz 2007’de, Haziran 2011’de, Ağustos 2014’te, Kasım 2015’te, 16 Nisan 2017’de olduğu gibi, 24 Haziran’da da biz bu şahlanışa talibiz. Tecrübelerimiz, milletimizin umutlarının hizmetkarıdır. Bizim yeniden yükselişimiz, bölgemizin de dünya mazlumlarının da salih-i selamete çıkışı olacak. İçinde bulunduğumuz dünyada Türkiye, bölgesinin en önemli gücü haline geliyor. Yeni dönemde Türkiye, küresel bir güç, öncü bir ülke olacak. İnşallah önümüzdeki dönemde, erdem, irade ve cesaretle Türkiye şahlanacak. 24 Haziran seçimleri Türkiye için bir milat olacak. Seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle şahlanış ve yeniden yükseliş idealimiz, tüm unsurlarıyla hayata geçecek. Milletin tercihi ile kabul edilen yeni yönetim sistemimiz, yasamayı daha itibarlı, yürütmeyi daha güçlü ve yargıyı daha bağımsız hale getirecek. Tam kuvvetler ayrılığı ile Meclis yasa yapmaya ve hükümeti denetlemeye, hükümet etkili icraata, yargı da bağımsız ve tarafsız bir biçimde adaletin tecellisine odaklanacak. Milli irade siyasetin merkezine tam yerleşeceği için, demokrasi tüm kurum ve kurallarıyla eksiksiz işleyecek.”

‘24 Haziran Türkiye için bir milat olacak’

‘En büyük şamarı vuracağız’

Salonun önündeki kalabalığa otobüsün üzerinden seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi bölmek isteyenlere en büyük şamarı 24 Haziran’da tekrar vuracağız” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti: “24 Haziran’da Türkiye’de yeni bir dönemin başlangıcını hep beraber gerçekleştireceğiz. Sizler gibi yol arkadaşlarıyla bu yolculuğu Ak Parti olarak 16 yıl sürdürdük ve sürdürüyoruz. İnşallah bundan sonra da bu yolculuğa devam edeceğiz... Bizi bölemeyecekler. Topraklarımızı parçalayamayacaklar. Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, Bestler Deresi’nde F16 olduk, tepelerine tepelerine bindik. Şu anda teröristlerden etkisiz hale getirilenlerin sayısı 4 bin 415. Rahat durmazlarsa devam. Durmak yok yola devam. Bu millete yan bakana affımız yok. Bu millet kutlu, asil, yüce bir millet. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi koruyalım. Onun için bizler ‘Tek devlet’ diyeceğiz. Yok bilmem paralel devletmiş, yok bilmem şu devletmiş, bu devletmiş. Paralel devleti çok sevenler, Pensilvanya’ya. Biletlerini de alırız. Bu topraklarda onlara yer yok.”

‘Siperlerden fırlayan aslan bizdik’

“Bu toprakları bize vatan yapan aziz milletim” ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti: “Dedem Osman Gazi’nin rüyası hakikat oldu. Göğsündeki çınar, devleti ebed müddet oldu. İstanbul’da yeni bir çağın kapısını açan bizim ordumuzdu. Sultan Fatih bizim ceddimizdi. Sina Çölü’nde Resul-ü Ekrem’in ardına düşen, Haremeyn’e hizmetkar olan Yavuz bizdik. Kudüs’ü alan Selahattin Eyyübi bizdik. ‘Kanla alınan toprak, parayla satılmaz’ diyen Abdülhamit bizdik. Çanakkale’de yedi düvele meydan okuyan bizdik. Sırtladığı top mermisiyle kahramanlık destanı yazan Seyit Onbaşı bizdik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Size ölmeyi emrediyorum’ dediğinde bir ok gibi siperlerinden fırlayan aslanlar bizdik. Maraş’ta Sütçü İmam, İzmir’de Hasan Tahsin, Erzurum’da Nene Hatun, Antep’te Şahin Bey bizdik. 1920’de Meclisimizi açarken dua dua yakaran bizim ellerimiz, bizim kalbimizdi. 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde devletimizin yönetim şeklini Cumhuriyet olarak ilan eden bizim irademizdi.”

‘Diklenmeden dik durduk’

Cumhuriyet dönemindeki darbelere değinen Erdoğan, şöyle devam etti: “27 Mayıs darbesi bize yapıldı, darağacına çekilen de bizim irademizdi. 12 Mart muhtırası bize verildi. 12 Eylül darbesi bizi hedef aldı. 28 Şubat’ta milletin inancını boğmaya kalkıştılar. Her darbede hapse düşen, zulüm gören, acı çeken biz olduk. Varlığımıza, birliğimize, dirliğimize, refahımıza, huzurumuza kastettiler. Yılmadık, yıkılmadık. Mücadeleden bir adım geri durmadık. Bir gece 27 Nisan 2007’de bu kez bir e-muhtırayla karşımıza çıktılar; milli iradeye, sivil siyasete gölge düşürülmesine fırsat vermedik. Geri çekilmedik, kimsenin önünde eğilmedik, diklenmeden dik durduk.”

Tenisle tanışan köylüler kendi imkanlarıyla yaptıkları kortta raket sallıyorŞanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde beden eğitimi öğretmeni sayesinde tenisle tanışan köylüler kendi imkanlarıyla yaptıkları toprak kortta yöresel kıyafetleriyle raket sallıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber