Geri Dön
Siyaset4 milyon haneye doğal gaz desteği

4 milyon haneye doğal gaz desteği

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı.

4 milyon haneye doğal gaz desteği

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Yaklaşık 2 saat 45 dakika süren toplantının ardından konuşan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

163 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI: Ekonomimizin gerçekleriyle uyumlu olmayan, daha ziyade belli kesimlerin oluşturduğu suni bir panik halinin etkisiyle ortaya çıkan döviz kuru dalgalanmasına şahit olduk. Kendi içerisinde dinmesini beklediğimiz ekonomideki dengesizlik hali devam edince, serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde 20 Aralık’ta açıkladığımız bir tedbir paketiyle panik havasını dağıtmak mecburiyetinde kaldık. Kur yeniden dengeye oturduğunda gördük ki, aslında ortada böyle bir sert çıkış yaşanmasını gerektirecek hiçbir sebep, tehdit, tehlike mevcut değildir. Kur Korumalı Türk Lirası Mevduatına bireylerin ve yatırımcıların ciddi ilgi gösterdiğini görüyoruz. Şu ana kadar 163 milyar liralık mevduat kur korumalı sisteme geçmiştir.

ÇİFT PARALI OLMAKTAN ÇIKARACAĞIZ: Türkiye’yi çift paralı bir ülke olmaktan çıkartarak dış ticaretle iştigal edenler dışında herkesin işini de, tasarrufunu da Türk lirası ile yaptığı bir yer haline getirmek için destek istiyoruz. Ülkemizde döviz mevduat hesapları hala oldukça yüksek seviyelerdedir. Vatandaşlarımızı, kurumlarımızı, yatırımcılarımızı sağladığımız imkanlardan faydalanarak dövizden kendi paramıza geçmeye davet ediyoruz.

FATURADAKİ ARTIŞ EN ALT SEVİYEDE: Geçtiğimiz yıl sadece milletimize daha uygun fiyatlarla doğal gaz, elektrik ve akaryakıt vermek için yaptığımız fedakarlığın tutarı 165 milyar liradır. Bu tutarın bütçenin neredeyse 10’da 1’i kadar olduğunu hatırlatmak istiyorum. Yılbaşından itibaren bu ürünlerin fiyatlarında yaşanan artışlar da mümkün olabilecek en alt seviyede yapılmıştır.

ÇÖZÜLMEDİK SORUN BIRAKMAYACAĞIZ: Son dönemde vatandaşlarımızdan gelen serzenişleri biliyoruz. Bunların da çözümü için gereken hazırlıkları yapıyoruz, milletimiz müsterih olsun. Bu ülkenin  çözülmedik hiçbir sorununu bırakmayacağız. Tarım ürünleri zararlarının karşılanması konusundaki eksikleri tamamlamak için AFAD üzerinden 200 milyon liralık bir kaynak daha ayırıyoruz. Bu meblağ da en kısa sürede Antalya, Artvin, Aydın, Bartın, Kastamonu, Mersin, Muğla, Osmaniye, Rize, Sinop ve Van’daki hak sahiplerine dağıtılacaktır.

AFGANİSTAN’A İYİLİK TRENİ: Öte yandan çok zor şartlarda hayata tutunma mücadelesi veren Afganistanlı kardeşlerimizi yalnız bırakmamakta kararlıyız. AFAD koordinasyonunda 10 STK’nın desteğiyle bu ülkeye 700 ton gıda, giyim, sağlık, acil ihtiyaç ürünleri taşıyan bir iyilik treni göndermeye hazırlanıyoruz.

20 BİN AİLEYE DAHA ELEKTRİK DESTEĞİ: Pancar üreticilerimize verilecek avans kota tamamlama pirimi ve posa bedellerinde yüzde 100’e varan oranlarda artış yaptık. Pancar alım fiyatını 42 kuruştan 80 kuruşa çıkardık. Pirim ve posa desteğiyle birlikte önümüzdeki dönem için üreticilerimize ton başına 875 liralık bir pancar bedeli ortaya çıkıyor. Elektrik tüketim desteği kapsamında ülkemizde son 3 senede yıllık ortalama 2,1 milyon haneye toplamda 6,4 milyar lira kaynak tahsis edilmiştir. Kapsamını kronik hastalığı sebebiyle cihaz kullanan maddi imkanı yetersiz vatandaşlarımızın elektriğe erişimde sıkıntı yaşamalarının önüne geçecek şekilde genişletiyoruz. 50,4 milyon liralık ilave kaynakla 20 bin aileyi daha elektrik desteği kapsamına alıyoruz. Kömür yardımı alan hanelerden isteyenlerin bunu doğal gaz olarak da kullanabilmelerini sağlayacak düzenlemeyle doğal gaz desteğinden yaklaşık 4 milyon hane yararlanacaktır.