Geri Dön
Siyaset43 emeklilik çıktı

43 emeklilik çıktı

Genelkurmay Başkanlığı’ndan YAŞ kararlarına ilişkin yapılan açıklamada, 41 general/amiralin kadrosuzluk nedeniyle, 2 generalin ise yaş haddini doldurdukları için emekli edildiği belirtildi.

Açıklamada, 34 general/amiralin bir üst rütbeye terfi aldığı, 50 albayın generalliğe yükseltildiği, 33 general/amiralin de görev sürelerinin bir yıl uzatıldığı kaydedildi.
YAŞ toplantısına 345 general/amiral kadrosuyla giren TSK’nın toplantı sırası kadrosu terfi, atama ve emeklilik kararlarıyla 352’ye yükseldi.
Toplantıda, disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle TSK’dan ayrılacak personelin dosyaları da görüşülecek. Son olarak Aralık 2009’da yapılan YAŞ toplantısında iki personel irticai faaliyetleri nedeniyle ordudan atılmıştı. Bu toplantıda ihraç kararı çıkmadı.

İlk bilgilendirme başdanışmandan
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 3 gün ve toplam 5,5 saat süren kritik YAŞ toplantısı için YAŞ üyeleri, dün Genelkurmay Karargâhı’nda son kez bir araya geldi. YAŞ toplantısının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, saat 12.00’de Çankaya Köşkü’ne çıkarak kararları arz etti. Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan kararlar, saat 12.30 sıralarında Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden duyuruldu. Bu sırada Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever de kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı’na yapılan atamalara ilişkin Çankaya Köşkü’nde kısa bir bilgilendirme yaptı.

En çok terfi Özel Kuvvetler’den
Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki terfilere ise Suriye ve Irak sınırında görevli komutanlar ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli isimler damgasını vurdu. Suriye sınırındaki 2. Ordu’ya bağlı olan, Hatay ve Gaziantep sınırından sorumlu olan Adana merkezli 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Sezai Bostancı, korgeneralliğe birinci sıradan terfi alırken, Özel Kuvvetler Komutanı Abdullah Barutçu da korgeneralliğe terfi edildi. Çukurca’daki 2. Hudut Tugay Komutanı Mehmet Okkan ile 1. Özel Kuvvet Komutanı Zekai Aksakallı da tümgeneralliğe terfi oldu.

Uludere’de görevli komutana temdit
İsmi Uludere olayında geçen 2. Analiz Değerlendirme Dairesi Başkanı Tuğgeneral Ali Rıza Kuğu ile, Diyarbakır Silvan’da 14 askerin şehit düştüğü saldırı sırasında Jandarma Bölge Komutanı olarak görev yapan ve ihmali bulunduğu iddia edilen Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu’nun görev süresi de 1 yıl daha uzatıldı.