Geri Dön
Siyaset5 kere 5 25, elde var Ayten

5 kere 5 25, elde var Ayten

İstanbul’daki yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili olarak hükümet adına açıklama yapan Bülent Arınç, operasyonu psikolojik savaşa benzetti; ‘Arkasında cemaat mi var?’ sorusuna ise yanıtı ilginç oldu

5 kere 5 25, elde var Ayten

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yolsuzluk operasyonunun hükümeti yıpratma amacıyla devlet içindeki illegal bir örgüt tarafından gerçekleştirildiğini savunarak, bu örgütü bulmanın boyunlarının borcu olduğunu, bu konuda idari soruşturmalar bulunduğunu söyledi. Arınç, özetle şöyle konuştu:
- 3 ‘Y’ MÜCADELESİ: Kuruluş ilkemiz olarak da biz 3 Y ile mücadele edeceğimizi söyledik. Bu üç Y yolsuzluk, yoksulluklar ve yasaklardır. Resmi kayıtlarda 55 çeteyi çökerttik. Hükümetimizin, yolsuzluk söz konusu olan bir yerde yolsuzluktan yana tavır almasını hiç kimse beklemesin. Böyle bir şey ne dün vardı ne bugün olacaktır. Hükümetimiz, bu konuda da yargı sürecinin her zaman arkasında olacaktır.
- MASUMİYET İLKESİ: Eleştiriler her zaman yapılmalıdır ama bunu bahane ederek peşin hükümle karar vermek masumiyet ilkesini bertaraf etmek ve henüz ispatlanmış hiçbir şey yokken sadece basına ve internet medyasına servislerle vakit geçiriliyorken peşinen suçlu saymak muhalefete yakışmaz.
- PSİKOLOJİK SAVAŞ: Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek suçtur. Ne varki, biz hükümet olarak dosyada daha neler olduğunu bilmiyoruz. Ama boy boy fotoğraflar, kime ait olduğu belli olmayan resimler, onların altına konulan altyazılar, işadamlarını, gazetecileri, sanatçıları suçlayacak bir psikolojik savaşın içine sokmak hukukla bağdaşmaz. Soruşturma gizlidir ama şu anda uyulmuyor. İnsanları karalamayın. Hukuk herkese lazım.
- ALÇALABİLECEKLERİNİ DÜŞÜNMEDİM: Hükümet olarak siyasi noktada olaya bakma hakkımız var. Çünkü 3. 4 gün öncesinden başlayarak 4. 5 ay öncesinden başlamaya kadar bu tür bir suçlama ile bazı insanların karşı karşıya gelecekleri çok açık biçimde yazılıyor. Emniyetten atılma insanlar (Taraf yazarı Emre Uslu’yu kastederek) twitlerinde 4, 5 ay önce ‘güler mi ağlar mı barış mı bilmem ne mi’ derken, İçişleri Bakanımızın oğlu ile ilgili bir takım işaretleri vermiştir. Biz bugün farkında oluyoruz. 3, 5 gün öncesinden artık herşey bitti savaşacağız herkes için kötü olacak diyenlerle şunlar bunlar tutuklanacak kasetler, fotoğraflar serevise konacak tehditlerini siz de, biz de duyuyoruz. Ama bu kadar alçalabileceğini, bazılarının bu kadar belden aşağı insanların kişilik haklarına saygısızlık yapabileceğini gerçekten düşünmemiştim. Saflığımıza verin.
- ZAMANLAMA BUGÜNE KALDI: Birbirinden farklı konular ve isimlerin böyle bir operasyonda biraraya getirilmesinin amacı ne olabilir? Böyle bir şey görülmüş değil. Kaldı ki 14 aylık bir dinlemeyle bu işlerin takip edildiği ve şimdi sonuçlandığı iddia ediliyorsa yine bazı duyumlarımıza göre aslında 6 ay önce dinlemelerin kesildiği ama zamanlamasının bugünlere bırakıldığı duyumları da var. Kötü şeyler duyduk, kötü şeyler hissettik. Şüphesiz bunların planlayıcılarını ne amaçla yaptıklarını az çok biliyoruz ama bunların kamuoyuna açıklanması da bir diğer soruşturmaya gölge düşürebilir inancıyla belki zamanı geldiğinde açıklayabileceğiz.
- BASKIN TEPKİSİ: 52 kişi birbirlerini görmemişler, bir arada bulunmamışlar birbirleriyle ilişki kurmamışlar niye birini bir ay önce, birini iki ay önce yapmıyorsunuz da sabahın beşinde gel dendiği zaman gelebilecek insanların evlerine baskınlar yaparak bu operasyonu başlatıyorsunuz? Üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.
- ACIKLI BİR DURUM: Şube müdürünün başlattığı bir operasyondan üzerindeki müdür habersizdir, daire başkanı habersizdir, İstanbul Emniyet Müdürü, Ankara Emniyet Müdürü habersizdir. Bir İçişleri Bakanı’nın oğlunun gözaltına alındığını basından duyması kadar acıklı bir şey olabilir mi?
- DEVLET İÇİNDEKİ ÖRGÜT: Eğer devlet içerisinde kümelenmiş ve yuvalanmış illegal bir örgüt söz konusu ise bunları ortaya çıkarmak da boynumuzun borcu olsun.
- BEŞ KERE BEŞ 25: (Açıklamalarınızda eleştirdiğiniz kesimden biz cemaati anlayabilir miyiz? sorusu üzerine) Ümit Yaşar Oğuzcan’ın bir şiiri vardı, yedi kere yedi kırk dokuz / elde var Ayten / beş kere beş yirmi beş / elde var Ayten. Bu kadar laf söyledikten sonra ‘Siz cemaati mi kastediyorsunuz’ derseniz zikriniz ve fikriniz hep sürekli bununla meşguldür anlamına gelebilir. Bütün bu sözleri söylerken, bunu cemaat ile karşı karşıya getirecek bir anlam yüklemek doğru değil. Dolayısıyla biz işin, fitnenin söndürülmesi noktasındayız. 15 gün evvel açıkladığım söze, bazıları burun kıvırmışlardı ama bu işin ne kadar doğru olduğunu gelinen noktada görebiliyoruz. Eğer bir alçaklık söz konusu ise bu alçaklığı onlara hamletmek bence çok büyük bir yanılgı olur. Bu sözlerimle cemaati hedef aldığım anlaşılamaz. Onlar, kendilerini hedef yaparlarsa, bazıları, onu ayrıca tartışırız. n ANKARA Milliyet