Geri Dön

AB yolunda 250 proje

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde yalnızca AB kurumları ile değil, üye ülkelerle ikili ilişkiler de çok önem arz ediyor. İşte bu noktada 2007 yılında AB üyesi olan Bulgaristan’la 2004 yılından beri yürütülen ‘Interreg-IPA Türkiye Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı’ öne çıkıyor.

AB yolunda 250 proje

Program kapsamında uygulanan projelerle Trakya bölgesinin hem Türkiye hem Bulgaristan tarafında sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlanıyor hem de toplumları birbirine yaklaştırarak toplumsal ön yargıları kırılıyor.

70 milyon euro fon

Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen program kapsamında bu güne kadar Türkiye’de Edirne, Kırklareli, Bulgaristan’da Hasköy, Yambol ve Burgaz’da 200’ü aşkın proje tamamlandı. 50’den fazla projenin uygulaması ise devam ediyor. 2004’ten bu yana bölgede 70 Milyon euro’nun üstünde AB fonu kullanıldı. Uygulanan bu projelerle çevrenin korunması, sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir turizm alanlarında bölgedeki kamu kurumları, belediyeler, okullar, üniversiteler, ticaret odaları, gençlik, doğa ve kadın derneklerini de içeren çeşitli sivil toplum kuruluşları desteklendi.

Şimdi ise yeni 2021-2027 dönemi hazırlığı başladı. Yeni dönem için işbirliği alanlarının tespiti için taraflar bir yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “2021-2027 programlama dönemine ilişkin bu çalışmalar çerçevesinde geçtiğimiz yıl her iki ülkenin temsilcilerinden oluşan bir Ortak Çalışma Grubu oluşturulmuştur” denildi.

İlk toplantısını 12 Kasım 2019 tarihinde yapan Ortak Çalışma Grubu’nun bugün çevrimiçi olarak bir görüşme gerçekleştirilecek. İki ülkenin yerel ve merkezi kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin de katılım sağlayacağı toplantıya, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Sayın Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve İmar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Denitsa Nikolova başkanlık edecekler. Toplantıda, program alanının ihtiyaçları doğrultusunda belirlenecek olan 2021-2027 dönemine ilişkin öncelikli alanlar ve seçilen alanlarda proje uygulamak için nasıl bir yol izleneceği konusunda iki ülkenin ve Avrupa Komisyonu’nun bir mutabakata varması bekleniyor.

‘Daha yakın komşuluk’

Yapılan açıklamada,  “Türkiye, Program ile Avrupa’da komşuluk bağlarının güçlendirilmesini ve komşular arasında iletişim ve etkileşimi hedefliyor. Bugüne kadar Programdan elde edilen başarının devam etmesi için proje uygulama kapasitesinin daha da güçlendirilmesi ve bölgedeki kurumların projelere yeterli sayıda insan kaynağı ayırması önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Vatandaşlar güvenlik güçlerini alkışladıHatay'ın İskenderun ilçesinde 2 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda çıkan çatışmada bir özel Harekat polisi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber