Geri Dön
Siyaset‘ABD bizimle stratejik iş birliği yapmak arzusunda’

‘ABD bizimle stratejik iş birliği yapmak arzusunda’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gelecek hafta yapılacak NATO zirvesine ilişkin “Biz Cumhurbaşkanımızın, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’la görüşmesini ön plana çıkarıyoruz ama bu zirvenin kendisi çok önemli çünkü NATO’nun 2030 vizyonu belgesi görüşülecek” dedi.

‘ABD bizimle stratejik iş birliği yapmak arzusunda’

Çavuşoğlu, TRT Haber’de son Paris ziyaretinde Fransız mevkidaşının Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un da zirve kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebini ilettiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Onun da saati ayarlanıyor. Almanya Başbakanı Merkel, İngiltere Başbakanı Johnson, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve diğer liderlerle görüşmeler olacak” dedi. Çavuşoğlu, “ABD’nin Türkiye ile birçok stratejik alanda çalışma arzusu olduğunu görüyoruz. Tüm muhataplarımızda bunu görüyoruz, Biden’ın kendisinde de var. Örneğin Suriye konusunda ABD bizimle bu dönemde daha iyi bir şekilde çalışmak istiyor. Bir ara Suriye’den tamamen kopmuştu, sadece kuzeydoğu Suriye ile ilgileniyordu. Trump döneminde ‘Burada petrol var onun için kalacağız’ diyordu. Libya’yla hiç ilgilenmiyordu ABD, şimdi daha yakından ilgileniyor” diye konuştu. Çavuşoğlu, Macron’un Türkiye’ye hava savunma sistemi SAMP/T göndermek istediğini ancak Barış Pınarı Harekatı sonrası bu karardan vazgeçtiğini belirtirken, “Türkiye olarak Eurosam’la satın alma ve ortak üretim konusunda niyet mektubu imzalamıştık. Bunu canlandırabiliriz. İlla Patriot olması şart değil” dedi.

Afganistan tartışması

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki havalimanının Türkiye’nin işletmesi konusunda uluslararası basındaki haberlere değinen Çavuşoğlu, bu havalimanının herkesi ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi. NATO ve müttefik ülkelerle bu konunun görüşüldüğünü belirten Çavuşoğlu, “Afganistan’da kalmak tek başına bir ülkenin destek olmadan üstlenebileceği bir sorumluluk değil. Bunun güvenlik riski de var aynı zamanda da ciddi bir külfet boyutu var. Bunun paylaşılması gerekiyor” dedi.Afganistan’ın da bu konuda bir talebinin olması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Kararlı Destek Misyonu çekilirken Afganistan’a nasıl bir destek vereceğiz, bu havaalanının güvenliği ve işletilmesiyle ilgili Türkiye tek başına mı yoksa başka ülkelerle mi olacak? Türkiye’nin önerisi, NATO çatısı altında olmasa bile NATO ve önemli ülkelerin desteğiyle bazı ülkeler bu sorumluluğu üstlenebilir” dedi.

Bakan Koca paylaştı! Candan Erçetin'den aşı çağrısıÜnlü sanatçı Candan Erçetin, Sağlık Bakanlığının koronavirüs aşısı için çektiği kamu spotunda yer aldı. Erçetin, "İhmal etmeyin, ertelemeyin ki yine birlikte şarkılar söyleyelim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler