Geri Dön

AB’den 160 kişiye 5.6 milyon euro

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nın faydalanıcısı olduğu, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracının (IPA) altında desteklenen Jean Monnet Burs Programı’nın 2021-2022 akademik yılı duyurusu kapsamında 160 civarında kişiye yaklaşık 5.6 milyon euro’luk hibe desteği sağlanıyor.

AB’den 160 kişiye 5.6 milyon euro

 

Jean Monnet Burs Programı 2021-2022 akademik yılı kapsamında başvuru yapacak adaylara yönelik Bilgilendirme Toplantısı önceki gün yaklaşık 400 kişinin katılımıyla çevrimiçi olarak düzenlendi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, açılış konuşmasında, burs programının Türk avrokratlığına giden yolda önemli bir adım olduğunu, başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere Jean Monnet bursiyerlerinin yaptıkları çalışmalarla ve üstlendikleri görevlerle ülkemize çök önemli katkılar sağladığını ifade etti.

AB’nin fikir babası olan Jean Monnet gibi, Jean Monnet Bursu ile okuyan Türklerin de AB’li Türkiye’nin ve Türkiyeli AB’nin öncüleri olacağını ve AB’nin geleceğini şekillendirebileceklerini belirten Kaymakcı, Türkiye-AB ilişkilerine dair katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

‘Prestijli burs’

Uygulamaya konulduğu 1990 yılından bu yana 2.000’den fazla kişinin faydalandığı Jean Monnet Burs Programı, Türkiye’nin en köklü ve en prestijli burs programlarından biridir. Program temel olarak AB alanında uzmanlaşmış kişi sayısını artırmayı ve bu alanda ihtiyaç duyulan idari kapasitenin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Program, AB ve Türkiye sivil toplumları arasında diyalog köprüleri kurulmasına katkıda bulunmaktadır.

Jean Monnet Burs Programı, ülkemizin AB’ye uyum süreci ve AB müktesebatı ile ilintili konularda gerçekleştirilecek akademik çalışmaları desteklemektedir. Burs programına kamu sektörü çalışanları, özel sektör ve STK çalışanları, üniversite son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile üniversitelerin akademik ve idari personeli programa başvuru yapabilmektedir.

Türkiye’ye özgü

2021-2022 akademik yılı kapsamında burs almaya hak kazanacak 160 bursiyer AB üyesi ülkelerde AB müktesebatı ile ilgili konularda yüksek lisans öğrenimi görme veya araştırma programlarına katılma imkanına sahip olacak.

Bursiyerler, enerjiden rekabet politikasına, mali hizmetlerden yargı ve temel haklara kadar uzanan çok çeşitli alanlarda akademik çalışmalar gerçekleştirecektir. Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen ve AB tarafından IPA altında finanse edilen Jean Monnet Burs Programı, sadece Türkiye’ye özgü bir programdır. Bu programa ilişkin detaylı bilgi (www.jeanmonnet.org.tr) internet adresinde yer almaktadır.

İYİ Partili Ümit Özdağ'dan İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili bomba FETÖ iddiasıİYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'la Tarafsız Bölge'de ses getirecek flaş açıklamalarda bulundu. Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etti. Öte yandan programa telefonla bağlanan Buğra Kavuncu, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber