Geri Dön

Ak Parti tabanı süreci destekliyor

Galip Ensarioğlu, “Öcalan’ın talepleri realist ve demokratikleşme süreciyle örtüşen taleplerdir. Öcalan Türkiyeli bir çözümden bahsediyor. Muhalefetin süreci çok ciddi istismar ettiğini düşünüyorum” dedi

Ak Parti tabanı süreci destekliyor

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, dün Milliyet’te yayımlanan İmralı görüşme tutanaklarını değerlendirirken, sürecin sağlıklı yürüdüğünü ve görüşme tutanaklarında “hassasiyetleri tetikleyecek” herhangi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Ensarioğlu şöyle konuştu:
“Sürecin sağlıklı işlediği kanaatindeyim. Çok dikkatli bir yol izleniyor. Hem Öcalan hem de devlet dikkatli bir yol izliyor. Bu anlamda Öcalan’ın talepleri realist ve demokratikleşme süreciyle örtüşen taleplerdir. Görüşmede, ‘taviz’ olarak algılanacak ya da hassasiyetleri tetikleyecek bir şey yok. İki tarafta da karşılıklı olarak Türkiye gerçeklerini ayakları yere basan bir şekilde ele alan anlayış hakim. Cumhuriyetin demokratik değerleri ile evrensel değerler üzerinde anlaşma varsa, buna taviz demek yanlış olur. Öcalan Türkiyeli bir çözümden bahsediyor. Bu, makul bir ifadedir.

‘Taviz anlamına gelmez’
Muhalefetin süreci çok ciddi istismar ettiğini düşünüyorum. Milliyetçilik üzerinden kurdukları dil, görüşmelerin devlette zafiyet yarattığı ya da tavize neden olduğu gibi bir algılanmasına neden oluyor ama öyle değil. PKK ile uzlaşılsa da uzlaşılmasa da bizim her halükarda yürüttüğümüz bir süreç var. Uzlaşma olmasa da biz Ak Parti olarak yeni bir anayasa zaten yapacaktık. Bu bizim millete taahhadümüzdür. Uzlaşma ve çözüm süreci PKK ile yürümese dahi yapacağımız şeylerdir. Bunlar üzerinde mutabakat varsa, ‘taviz verdi’ demek sürece zarar verir. BDP ya da PKK tabanı kalkıp, ‘Devlete taviz veriyorsunuz’ derse olur mu? İlkesel anlaşma varsa taviz olduğu anlamına gelmez. Vatandaşlık tanımından tutun da anayasadaki özgürlüklere ya da adem-i merkeziyetçiliğe kadar, bunlar bizim zaten Ak Parti olarak hedeflediğimiz şeyler. Kimse tarafından empoze edilmiş değil. Ak Parti’nin kuruluş felsefesinde olan, yürüttüğü süreçle alakalı şeyler.

‘Kimseyle pazarlık yok’
(Öcalan’ın İmralı görüşme tutanaklarında yer alan, ‘Tayyip Bey’in başkanlığını destekleriz’ sözleri ile ilgili olarak) Başkanlık sistemi konusunda kimseyle pazarlık yapılmadı. Başkanlık sistemi, Ak Parti olarak sunduğumuz siyasal bir projedir. Olmazsa olmazımız değildir. Ama bu modeli birileri de uygun görüyorsa bu bir örtüşmedir. Başkanlık sistemi için kimseyle mutabakat yapmadık. Süreçten umutluyum.
Umutlu olmak zorundayız, başka şansımız yok. Kalıcı barışı sağlamak zorundayız. Ak Parti tabanında sürece destek var. Yapılan anketlere göre, destek verenlerin oranı yüzde 69’dur. Geriye kalan yüzde 31 de çözüm istiyor ama belki kuşkuyla bakıyor ya da ikna olmuş değil. Ancak ciddi bir destek var. Bana göre, öncelikli siyasi talepler anadilde eğitim ile vatandaşlık tanımıdır.”

TBMM Başkanı Şentop'tan teşekkür konuşmasıAK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı seçildiTBMM Başkanı Mustafa Şentop: "Yüce Meclisin ve kıymetli milletvekillerinin destek ve takdiriyle seçildiğim bu şerefli görevi yürütürken, bu vazifeyi üstlendiğim süre zarfında, Türkiye'nin ali menfaatlerini, milletimizin hukukunu, sivil siyasetin ve demokrasimizin sıhhatini, yüce Meclisimizin izzet ve itibarını korumak için bütün gücümle çalışacağım ve uygulamalarım daima azami bir dikkatle bu istikamette olacaktır."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber