Geri Dön
SiyasetAK Parti'den flaş seçim açıklaması

AK Parti'den flaş seçim açıklaması

Ak Parti sözcüsü Beşir Atalay açıklama yapıyor.

AK Parti'den flaş seçim açıklaması

Atalay'ın açıkalamsından satır başları şöyle:

-Parti adayların seçim ve sıralamasında merkez yoklmasını esas aldık bununla 11 Şubat 2015'te aday aday başvuruları başlayacak 10 gün sürecek il teşkilatı ya da merkeze başvurularını yapabilirler. Biz daha önce bir ilke kararı aldık 50 olağan kongremizde yönetici seçilenler aday adayı olamayacak olurlarsa istifa ederlerse aday listesine giremeyecekler. Bunu daha önce açıklamaıştık aday olmak için istifa etmesinler.

Belediye başkanı il genel meclisi üyeleri istifa etmesinler bunlar aday listesine giremeyecekler. Seçime doğru giderken bunların açık olarak ifade edilmesinde fayda var.

Erkek adaylardan 5 bin lira kadın adaylardan 2 bin 500 lira alınacak engellilerden bu aidat alınmayacak.

- Bu aday adaylarının başvurularının birmesinden sonra 28 Şubat 1 Mart tarihleri arasında teşkilat temayül yoklaması yapılacak. 6 Mart tarihinden itibaren genel merkezde komisyon çalışmaları ve mülakatlar yapılacak.

Sorular

- Hakan Fidan'ın milletvekilli adayı olacağı iddiası. Bankasya el koyma

Bu benim bildiğim bir konu değil sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanı arasında olan bir konu. Bankasya konusu geniş bir konu Türkiye'de bankacılık sistemine geniş bir denetim getirildi kriz öncesi döneminde çok sayıda bankanın batması dolayısı ile çok ciddi düzenlemeler getirildi bunun nedeni hem bankacılık sistemi yürüsün hem de vatandaşlarımız madur olmasın. Orada bir risk varsa bu tür tedbirler alınır bu yeni bir gündem değil eğer siyasi bir etkilenme ile olsaydı daha önceleri olurdu risk aşamasına geldiği için mevduat sahiplerini korumak açısından böyle bir karar alındı. Ben olayı böyle yorumluyorum bankacılık sisteminin kendi iç mekanizması ile alınan bir karardır.

- Başkanlık sistemi konusunda mütakabat var mı? AK Parti bu konuda kara verdi mi?

Bu konu her yerde tartışılıyor bu yeni bir konuda değil. Bizim henüz bir seçim beyannemiz yayımlanmadı biz çalışanlar basına bilgi vermeyiz bir gazetemizde böyle bir haber yer aldığı için böyle bir açıklama yapıldı. Etik olarak şöyle yaparız son güne kadar ne içeriğe sahip söylemeyeiz bu genel başkanın hakkıdır. Bu açıklamayı genel başkanımız yapacak bu tartışmaya girmiyoruz işin özü ile ilgili size birşey söylemedik birazda bunlar sürpriz olacak.

- Bürokratların aday olması konusunda Davutoğlu'nun gengel olduğu iddiaları ve kadın adaylarına yönelik pozitif ayrımcılık olacak mı? Genel başkanımızın bu konuda engel olduğuna ilişkin bilgim yok bürokratlarımızın adaylığı kendi tercihleridir başvurularını yaparlar değerlendirilir. Onlara da söylediğimiz budur aday adaylarımızın çok olmasını isteriz hiç sınırlama getirmeyiz bir engelleme düşüncemiz yok. Kadın adaylarla ilgili kota uygulamıyoruz bu konudaoldukça fazla yer vermeye çalışıyoruz kadın adaylarımız oldukça arttı. Bu politikamız önceden vardı.

Sağlık Bakanlığı duyurdu: 5 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye'ye ulaştıSağlık Bakanlığı, THY kargo uçağı ile Çin'den yola çıkan 5 milyon doz Sinovac aşısının bugün Türkiye'ye ulaştığını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı randevularında yaş sınırının 30'a indiğini açıkladı. Öte yandan Bakan Koca'dan aşılarla ilgili randevu uyarısı geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler