Geri Dön
SiyasetAK Parti’den Kılıçdaroğlu’na gönderme: Savcılığa gitmezse sorumlu kendisidir

AK Parti’den Kılıçdaroğlu’na gönderme: Savcılığa gitmezse sorumlu kendisidir

AK Partililer, ‘siyasi cinayetler’ söylemi üzerinden Kılıçdaroğlu’nu suçlayarak, “Elinde bu yönde bir bilgi ve belgesi varsa derhal savcılığa teslim etmelidir. Aksi takdirde bu iddiayı dillendiren kişi bunun sorumlusu olacaktır” yorumunu yapıyor.

AK Parti’den Kılıçdaroğlu’na gönderme: Savcılığa gitmezse sorumlu kendisidir

Ayşegül Kahvecioğlu - Ankara / CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Siyasi cinayetler kaygım var. Erdoğan gitmemek için her şeyi yapacaktır” sözlerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resen başlattığı soruşturma AK Parti kulislerini de hareketlendirdi. AK Partililer, “Kılıçdaroğlu, elinde bu yönde bir bilgi ve belgesi varsa derhal savcılığa teslim etmeli. Aksi takdirde bunun sorumlusu olacaktır” tezini dile getiriyor.

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı Mersin ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardan gitmemek için her yolu deneyeceğini savunarak, “Siyasi cinayetler kaygım var” demişti. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da bir röportajında “Siyasi suikastler yapılacağı yönünde bizim de aldığımız duyumlar var” ifadesini kullanmıştı.

‘ŞİKÂYET GEREKMİYOR’

AK Parti kurmayları, konunun kamu hukukunu ilgilendirdiğini ve Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre söz konusu iddia ile ilgili soruşturma açılması için şikâyet gerekmediğine işaret ederken, “Savcılık bu iddiayı ihbar kabul etmiş ve resen harekete geçmiş. Sorumluluk sahibi bir genel başkan, dokunulmazlığı da olsa savcıyla görüşmesi gerekir. Kılıçdaroğlu’nun, elinde bu yönde bir bilgi ve belge varsa derhal savcılığa teslim etmelidir. Aksi takdirde bu iddiayı dillendiren kişi, şu andan itibaren bunun sorumlusu olacaktır. Kılıçdaroğlu eğer elindeki belge ve bilgileri vermez veya savcıya herhangi bir delil sunamaz ya da ifade vermeye gitmezse, hukuken herhangi bir yaptırım söz konusu olmaz ama siyasi olarak bu iddianın hesabını millete verir” değerlendirmesini yapıyor.

1993 HATIRLATMASI

AK Parti kulislerinde, 1993’te yaşanan Uğur Mumcu ve Eşref Bitlis cinayetleri ile Bingöl, Madımak, Başbağlar katliamları hatırlatılarak, “1993’te arka arkaya yaşanan bu olaylardan sonra 1994’te enflasyon yüzde 120 arttı. Siyasi suikastle seçim iddiaları Türkiye’de istikrarı bozar. Muhalefet de bu açıklamalarla istikrarsız bir ortam oluşturmaya çabalıyor ve bundan nemalanmak istiyor” yorumları da yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili “olumsuz bir imaj” üretilmeye çalışıldığını savunan AK Parti kaynakları, “Muhalefet bugün 7 Haziran-1 Kasım 2015 arası yaşanan süreç üzerinden bir okuma yapıyor ama şu unutulmamalı ki kaos hiçbir zaman iktidarlara yaramaz. AK Parti, 7 Haziran-1 Kasım arasında bir ‘kaos dönemi’ yaşandığı için yeniden iktidara gelmedi. Vatandaş, o süreçte hükümetin kurulamadığını gördü ve istikrarın yine AK Parti’yle sağlanabileceğini düşünerek oy verdi. ‘Seçimi kazanmak için siyasi cinayetlerden medet ummak’ 1990’ların 2000’lerin gündemi olabilirdi; bugünün değil. ‘AK Parti seçimi kaybederse iktidardan gitmez’ demek sorumsuzluktur. Bunun en önemli örneği de İstanbul ve Ankara seçimleridir. Bu iki ilde 25 sene sonra CHP kazandı ve AK Parti bu belediyeleri CHP’ye devretti” görüşünü dile getiriyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
'Muhteşem Cuma' için Van'a gelen İranlılar dönüyorMuhteşem Cuma için Van'a gelen İranlı turistler, ülkelerine dönüş yapmaya başladı.