Geri Dön

‘Aklıselimi önceleyen bir anlayışla sürece müdahil olacağız’

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MYK ve MKYK toplantılarına başkanlık etti. Erdoğan, toplantılarda İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesine ve bundan sonraki süreçte Türkiye’nin rolüne ilişkin değerlendirmede bulundu.

‘Aklıselimi önceleyen bir anlayışla sürece müdahil olacağız’

Erdoğan değerlendirmesinde hem ABD, hem de İran’a yönelik eleştirel ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Amerika’nın Kasım Süleymani’yi öldürmesinin bölgedeki krizi tırmandırdığını vurgulayarak, İran’ın da hem Türkiye’ye karşı, hem de bölgede yürüttüğü faaliyetler açısından eleştirdi. İran’ın Türkiye’ye karşı mezhepçi ve ırkçı bir taassupla bazı faaliyetler yürüttüğüne değinen Erdoğan’ın “Bu faaliyetlerden çok ciddi rahatsızız” dediği belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre; Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Bölgede oluk oluk akıtılan Müslüman kanında İran destekli mezhepçi yapıların ciddi rolü var. Suriye’deki kanlı savaşın bu boyutlara ulaşmasında İran’ın çok ciddi vebali var.”

Buna karşılık Türkiye’nin, İran’a yönelik batının ve Amerika’nın sergilediği tarzda bir husumet içine girmeyeceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkenin bölgenin kendi şartları ve gerçekleri içerisinde dizginlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun yolu savaş ve sıcak çatışma değildir. İran gibi akıl dışı bir taassupla davranamayız. Batı gibi kör bir düşmanlıkla da hareket edemeyiz. Aklıselimi ve diplomasiyi önceleyen bir anlayışla sürece müdahil olacağız” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandıCumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Gelen son dakika haberine göre, kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yapacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber