Geri Dön

Ana dilde eğitime 1 milyon imza

Kürt kökenli siyasi parti ve kurumlarının ana dilde eğitim hakkının tanınması talebiyle ortak yürüttükleri kampanya sonucu toplanan 1 milyon 100 bin imza Meclis Dilekçe Komisyonu’na sunuldu.

Ana dilde eğitime 1 milyon imza

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, “Başbakan Mısır’daki olaylar için ‘halkın taleplerini dikkate alın’ demişti. İşte imzalar; halkın anadilde eğitim taleplerini dikkate alın. Kürtçe Türkçe kadar saygıdeğer bir dildir, hak gaspının iade edilmesini istiyoruz” dedi.

Diyalog ve uzlaşı
Ana dilde eğitim hakkının Kürt sorunundan bağımsız ele alınamayacağına dikkat çeken Tuğluk, “Kürt sorunu çok boyutlu bir hak ve özgürlükler sorunudur. Bu yüz yıllık soruna hak ve özgürlükler genişletilerek çözüm bulunabilir. Bunun yolu da diyalog ve uzlaşmadan geçer” diye konuştu.

‘Azını kabul etmeyiz’
Ana dilde eğitim hakkının uluslararası insan hakları sözleşmelerinde tanındığına dikkati çeken DTK Eşbaşkanı, “Kürt gerçeğini tanımak demek Kürtlerin kültürel ve siyasal haklarının tanınması demektir. Emin olun ki Kürtler bundan daha azını kabul etmezler” dedi. Farklı kültürlerin, dillerin, inançların o ülkenin zenginliği olduğuna dikkat çekilen dilekçede şu görüşlere yer verildi:
“Kürtçenin anayasal ve yasal düzlemde kabul edilmemesi, halkımız açısından bir ‘kültür kırım’, ‘dil kırım’ halini almıştır. 20. yüzyılın tekçi-asimilasyoncu ulus-devlet mantığından kurtulmamız ve tam demokratik çoğulcu bir Türkiye’ye ulaşabilmemiz için ana dillere eğitim ve öğretim serbestisinin tanınmasının bir ilk adım olacağını öngörerek, uygar ve tam demokratik bir ülke olmanın temel şartları olan üç kuşak insan haklarını, çekincesiz bir şekilde imzalayıp onaylayarak, bu temel belgeler ışığında çağdaş bir anayasaya kavuşmamıza önayak olmasını diliyoruz.”

Einstein’li eylem yapılmıştı
Van’da 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla düzenlenen mitingde ünlü bilim adamı Albert Einstein’in dilini çıkardığı fotoğrafının bulunduğu dövizler dikkat çekmişti. Mitingde bir vatandaş da anadil isteğini dil çıkararak göstermişti.

Otomobilinin üzerine hafriyat kamyonu devrildiİstanbul'da Şişli'de, hafriyat kamyonu, önündeki otomobile çarparak üzerine devrildi. Kamyondan dökülen taş parçalarının da karşı yoldan gelen bir otomobilin camını kırdığı kazada mucize eseri kimsenin burnu dahi kanamadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber