Geri Dön

Antalya’da kıran kırana mücadele

Antalya’daki seçim yarışında kıran kırana bir mücadele yaşandı. AA’ya göre AKP’li Türel seçimi beş puan önde götürürken, Cihan, CHP’li Akaydın’ın iki puan önde olduğu yolunda veriler sundu.

Antalya’da kıran kırana mücadele

AKDENİZ

Tarihin en hararetli tartışmalarına, karşılıklı sert suçlamalara ve yıpratıcı iddialara sahne olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde tam anlamıyla kıran kırana bir mücadele yaşandı. Oy sayımlarını izleyen Anadolu Ajansı ile Cihan Haber Ajansı’nın gece boyunca birbiriyle çelişen farklı veriler sunması ise kafaları karıştırdı. Anadolu Ajansı’na göre AKP adayı Menderes Türel seçimi beş puan önde götürürken, Cihan Haber Ajansı CHP Adayı Prof. Mustafa Akaydın’ın iki puan önde olduğu yolunda veriler sundu. Bu durum tam bir bilgi kirliliğine yol açtı ve seçimin galibi konusunda ilerleyen saatlere kadar ortak bir mutabakat oluşmadı.
Türel: 5 puan öndeyiz
AKP’li Menderes Türel, saat 23.00 itibariyle Milliyet’e “Beş puan önde görünüyoruz” açıklamasını yaparken, Akaydın taraftarları ise önde olduklarını ifade ettiler. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndaki başa baş mücadele bir yana, önemli merkez ilçeleri Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı ilçelerini CHP kazandı. Merkezde elindeki tek ilçe olan Kepez’i yine AKP aldı, buna Aksu ilçesini de ilave etti.
Antalya seçimlerinde en büyük sürpriz ise Alanya’da yaşandı. ANAP’tan geçtiği AKP’de iki dönem belediye başkanlığını sürdüren Hasan Sipahioğlu, rakibi MHP’li Murat Yücel karşısında yenilgiye uğradı.
Ak Parti 8 ilçede galip
Antalya’nın toplam 19 ilçesinde ise farklı ve ilginç sonuçlar alındı. Örneğin AKP elinde tuttuğu Finike’yi MHP’ye, İbradı ilçesini ise CHP’ye kaptırdı. Daha önce beş ilçe belediyesine sahip olan AKP dünkü seçimlerde bu sayıyı sekize yükseltti. Resmi olmayan sonuçlara göre AKP’nin Antalya’da kazandığı ilçeler şunlar: Kepez, Aksu, Elmalı, Serik, Akseki, Gazipaşa, Kaş ve Demre. Demre sonucu AKP’den istifa eden eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yazlığının bulunduğu yer olması açısından dikkat çekici.
CHP 3 ilçeyi kaybetti
Dağlık Akseki ile kıyıdaki tatil yerleri Kaş ve Gazipaşa’yı elinde tutmayı başaramayan CHP ise bir önceki seçimde kazandığı yedi ilçeden üçünü kaybetti. Muratpaşa, Konyaaltı, Manavgat ve Döşemealtı ilçelerini koruyabilen CHP ilave olarak İbradı’yı kazandı ve böylece beş ilçeye geriledi.
İlçe sayısında en büyük düşüş ise MHP’de yaşandı. Halen beş belediyeye sahip olan MHP bunlardan Aksu, Serik ve Elmalı’yı AKP’ye kaptırdı, Korkuteli ve Kemer’i elinde tutmayı başardı. Kesin olmayan sonuçlar MHP’nin Alanya ile birlikte üç belediye başkanlığını kazandığı gösteriyor.
Muratpaşa’da büyük fark
Antalya’nın en fazla seçmene sahip Muratpaşa ilçesinde ise CHP büyük farkla seçimi kazandı. CHP’nin aday göstermediği için DSP’den seçime katılan eski Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen önemli bir varlık gösteremedi.
Oyların yaklaşık yarısının sayıldığı 23.30 itibariyle Antalya seçim sonuçları siyasi partilerin hangi seçmen kitleleri üzerinde etkili olduklarını da ortaya koyuyor. Kentin varlıklı kesimini oluşturan Muratpaşa’da seçmenlerin tercihlerini yine CHP’den yana koydukları anlaşılıyor. Yine orta sınıfa mensup insanlarla emeklilerin yaşadığı ve okur yazarlık oranı yüksek olan Konyaaltı ilçesinde de seçmenin tercihi açık ara CHP’den yana oldu. Antalya’nın seçmen sayısı bakımından Muratpaşa’dan sonra gelen ikinci büyük ilçesi Kepez ise AKP tercihi değiştirmedi. AKP’nin kurucuları arasında yer alan ancak partiden uzaklaştırılan eski belediye başkanı tartışmalı Erdal Öner tartışmalı biçimde CHP’den aday gösterilmişti, ancak güçlü bir sonuç almayı başaramadı. Antalya’nın 63 bin gecekonduya sahip, sakinlerinin büyük çoğunlukla yoksul olduğu Kepez, mevcut başkan Hakan Tütüncü’ye olan desteğini sürdürme kararlılığı gösterdi. Bunda genç belediye başkanının ilçeyi değiştirmeye yönelik projelerinin etkili olduğu söylenebilir.
2-B etkilemedi
Seçim öncesinde Antalya’da en çok tartışılan konuların başında 2-B arazilerinin fiyatlandırılması konusu yaşanıyordu ve sert sokak gösterileri, yol kapatma türünde eylemler görülüyordu. Bu durumun AKP’ye seçimlerde oy kaybettireceği yolunda görüşler ileri sürülüyordu. Ancak görüldü ki, 2-B konusu seçmenlerin tercihlerinin değişmesine neden olmadı. Örneğin konunun yoğun biçimde yaşandığı Aksu’da AKP adayı kazanmayı başardı.
Kırsal kesimde Ak Parti
Antalya tarımının önde gelen yerleşim birimlerinin tercihlerinin de AKP’den yana olduğu ifade edilebilir. Örneğin devasa seralarıyla cam kentler olarak adlandırılan Kumluca ve Demre ilçelerinde AKP rakiplerine göre avantajlı bir sonuç elde etti. Kırsal kesim olarak tanımlanabilecek Antalya’ya hayli uzak yerleşim birimlerinin sonuçları ise farklı partilerde şekillendi. Akseki bir örnek olarak verilebilir. Daha önce CHP’nin elinde olan Akseki ile MHP’nin elindeki Elmalı ilçelerini AKP kazandı. Korkuteli ise MHP’nin elinde kaldı. Henüz kesin olmayan sonuçlar, özet itibariyle Antalya’nın 642 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridine yayılmış yerleşim birimleriyle kırsal kesimdeki seçmen davranışlarının farklı özellikler sergilediği ortaya koyuyor.

Burdur’da sürpriz sonuç

Batı Akdeniz’e gelince...

Antalya’nın hemen yan komşuları olan Burdur ve Isparta seçimleri ise beklendiği gibi sonuçlandı. Burdur’da alınan sonuçlar sürpriz olarak nitelenebilir. Çünkü Burdur iki dönemdir AKP’li Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya tarafından yönetiliyordu. Karşısına rakip olarak çıkan CHP adayı Eczacı Ali Orkun Ercengiz hem projeleri hem de genç duruşuyla seçmenleri etkilemeyi başararak seçimlerden birinci olarak çıkmayı garantiledi. Böylece Burdur’da iki dönemdir süren AKP üstünlüğü sona ermiş oldu.
Batı Akdeniz’in güller diyarı olarak bilinen ve Süleyman Demirel’in memleketi olan Isparta ise mevcut belediye başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile bir anlamda güven tazeledi. Yusuf Ziya Günaydın 2009 seçimlerinde belediye başkanlığını AKP’nin elinden almıştı, bu kez de yeniden seçilmeyi başardı.

Sandıktan plaja!

- Antalya’da oyunu kullananlar soluğu sahilde aldı. Hava sıcaklığının 20 dereceyi aştığı turizm kentinde sahil, denize giren ya da yürüyüş yapan yerli ve yabancılarla doldu.
- Antalya’da KOAH hastası Hikmet Yılmaz, oksijen tüpüyle birlikte geldiği sandıkta kullandı. Kepez İlçesi’nde oturan 66 yaşındaki Hikmet Yılmaz, sandığa giderken yanında oksijen tüpünü de götürdü.
- Isparta’da sandık görevlilerinin belediye başkanlığı oy pusulalarını çuvaldan çıkarmayı unutması nedeniyle 65 seçmen, belediye başkanlığı seçimi için oy kullanamadı.
- Özellikle Akdeniz bölgesinde yaşayan çifte vatandaşların bir çoğu da sandık başına giderek oyunu kullandı. Ukraynalı çifte vatandaş Natali Akkaya, “Burada oturuyorum, burada yaşıyorum. Bu çocuklar mutlu olsun, savaş olmasın. Onun için de oy kullandım” dedi.
- Geç açılan sandığa tepki. Antalya Konyaaltı’nda saat 09.00’da bir saat gecikmeli olarak açılan sandık tepkiye yol açtı. Kuyruk oluşan sandıkta bekleyenler oy verme süresinin kısalmasına tepki gösterdi.
- Antalya’nın Manavgat ilçesinde oy pusulasını cep telefonu ile görüntüledikleri iddia edilen 2 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. (AA/ DHA)

İletişim Başkanı Altun’dan ‘ Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ video paylaşımıİletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ dayanışma kampanyasını anlatan bir video paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber