Geri Dön

At pazarlığı yapılıyor

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Kobani’ye selam gönderirken, ABD’nin silah yardımına göz yumarken, Salih Müslim’i Ankara’da ağırlarken, Süleyman Şah’ı PYD eskortluğunda terk ederken PYD terörist değil miydi?” diye sordu.

At pazarlığı yapılıyor

Vural, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin dış politikasının, “iflas ettiğini” öne sürdü. Türkiye’nin “caydırıcılığı ortadan kaldırılmış, ciddiye alınmayan bir ülke konumuna getirildiğini” savunan Vural, Türkiye’nin, dünyada terör örgütleriyle anılacak bir duruma getirildiğini iddia etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yönelik, “Bizimle mi PYD ile mi berabersiniz?” sözlerinin ABD’li yöneticiler tarafından dikkate alınmadığını dile getiren Vural, şunları kaydetti:

‘Ey Erdoğan...’
“(Ortadoğuda artık bizden habersiz yaprak bile kıpırdamayacak) diyenler, PYD ile Türkiye Cumhuriyeti’ni aynı kefeye koyma gafletine de düşüyorlar. Ey Erdoğan, Kobani’ye giden yardım, Kobani’deki teröristlere gitmiyor muydu? Vatan topraklarını peşmergeye açan siz değil miydiniz? Ey Çavuşoğlu, o zaman PYD terör örgütü değil miydi? Peşmergeyi onların imdadına göndermek için koridor açan sen değil misin? Ey Erdoğan, ‘Bu PYD terör örgütüdür, ben koridor açmam’ diyemedin mi? Bunu o zaman diyecektin. Bunu muhtarlara söylemeyeceksin, orada söyleyeceksin. Adamların lahmacun parasını bile ödediniz.”
Vural, Türkiye’deki mülteciler üzerinden AB ile “at pazarlığı yapıldığını” öne sürerek, mültecilerin geleceklerini Suriye’de arayabilecekleri bir projenin oluşturulması gerektiğini söyledi.

HDP’lileri eleştirdi
Meclis’te temsil edilen bir partinin milletvekilinin Moskova’da PYD’nin temsilciliğinin açılışında arzı endam ettiğini belirten Vural, “Bunların kökü dışarıda. Terörist başının posteriyle açılış yapıyor” değerlendirmesinde bulundu. Bir grup milletvekilinin de ABD Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmeler yaptığını anımsatan Vural, “Yabancı başkentlere gidip terörle mücadeleyi şikayet edenler, Moskova’ya gidip oradan medet umanlar, bu milletin ne tarihinden ders almıştır ne de geleceğinde pay sahibi olacaktır” diye konuştu.

Şentop'tan, Trakya Üniversitesi'nde Kosova'nın bağımsızlık günü kutlama programına videolu mesajTBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Kosova'nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliği Balkanlar'daki istikrar ve barış için olmazsa olmaz bir husustur." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber