Geri Dön
SiyasetAvusturyalı bakanlardan dikkat çeken ziyaret

Avusturyalı bakanlardan dikkat çeken ziyaret

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında iki ülkenin NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalanmasının ardından Avusturya Dışişleri ve İçişleri bakanlarının bugün Ankara’ya yapacağı ziyaret dikkat çekti.

Avusturyalı bakanlardan dikkat çeken ziyaret

ANKARA Milliyet - Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Avusturya Cumhuriyeti Federal Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ve Federal İçişleri Bakanı Gerhard Karner 3-4 Temmuz 2022 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştireceklerdir. Konuk bakanların Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile yapacakları ortak görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ile Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra, yasadışı göç, terörizmle mücadele ile Ukrayna’daki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alınması öngörülmektedir” denildi.  

Avusturya, PKK ve yandaşlarının gösterilerine izin vermesi nedeniyle Türkiye’nin tepkisi ile karşılaşmıştı. Rusya-Ukrayna savaşının ardından “Avusturya NATO’ya üyeliği gündemine alır mı?” sorusu sorulmuştu. Türkiye, 2017’de Avusturya’nın NATO’nun ortak eğitim programlarına katılmasını
veto etmişti.