Geri Dön

‘AYM’nin beraat kararı vermeye yetkisi yok...’

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkındaki tahliye kararına ilişkin olarak, “Karar bir beraat kararıdır. AYM’nin beraat kararı verme hak ve yetkisi yoktur” dedi.

‘AYM’nin beraat  kararı vermeye  yetkisi yok...’

Partisinin Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde düzenlediği Kadın Kolları 5’inci Olağan Kongresi’ne katılan Bozdağ AYM’nin bireysel başvurular hakkında karar verme hakkına sahip olduğunu ancak bu konuda karar verirken ilk derece, istinaf, temyiz veya süper temyiz mahkemesi gibi hareket edemeyeceğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi’nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararının açıklanan gerekçesi incelendiği zaman ilk derece mahkemesi gibi inceleme yapılmıştır. Anayasa Mahkemesi bireysel başvuruyla kendisine gelen bir konu da vaka incelemesi yapamaz. Delillerin yeterliliğini değerlendiremez. Böyle bir yetkisi yoktur. AYM, bu kararıyla bireysel başvuru konusunda yetki ve görev sınırını aşmıştır.”
AYM’nin hak ihlali olduğuna karar vermesi durumunda ilk derece mahkemesinin yargılanmanın yenilenmesi yoluna gidebileceğine ya da bu imkan yoksa tazminata hükmedebileceğine ya da genel mahkemelere müracaat yolunu göstereceğine işaret eden Bekir Bozdağ, “Siz hak ihlali kararı mı verdiniz yoksa beraat kararı mı verdiniz? Bu kararlar, bir beraat kararıdır. AYM’nin beraat kararı verme hak ve yetkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

‘Devlet bilerek yanlış yapmaz’
Konuşmasında FETÖ’nün Mor Beyin tuzağına da değinen Bozdağ, “Bunlar o kadar vicdansız. Kendilerini kurtarmak için FETÖ ile ilgili olmayan insanları örgüt içine yönlendirerek onlara en büyük kötülüğü, zulmü yapıyorlar. Devlet FETÖ ile kılı kırk yararcasına itinayla mücadele diyor. Bilerek devletin bir yanlış yapması mümkün değil” dedi.

Ceketini hediye etti

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Ak Parti Yozgat İl Kongresi’nin yapılacağı spor salonuna girerken, Hasan isimli bir vatandaş bakandan ceketini istedi. Vatandaşın isteğini geri çevirmeyen Bozdağ da çıkarttığı ceketini vatandaşa giydirerek hediye etti.

Kocaeli'nde kaybolan doktorun son görüntüleri ortaya çıktıKocaeli’de 2 gündür kendisinden haber alınamayan doktorun, evinden çıktıktan sonra marketten alışveriş yaptığı anların güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Bölgede yapılan arama çalışmaları ise sonlandırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber