Geri Dön

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu açıkladı! Yarın Ankara'ya geliyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Lajcak ile ortak basın toplantısı düzenliyor. Rusya'dan yarın Dışişleri heyetinin Ankara'ya geleceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Rejimin saldırganlığı arttı. Rusya ile süreci tekrar ele alıyoruz. İdlib'deki insani felaketi durdurmak için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu açıkladı! Yarın Ankara'ya geliyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Esed rejiminin saldırganlığı nedeniyle İdlib ilinde durumun vehametini koruduğunu, bu konuyu ele almak için Rusya'dan bir heyetin yarın Türkiye'ye geleceğini bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İdlib'in Serakib ilçesindeki durumun sorulması üzerine Çavuşoğlu, İdlib'deki durumun vehametini koruduğunu, Esed rejiminin saldırganlığı nedeniyle çok sayıda kişinin evini terk ettiğini hatırlattı.

Türk askerlerine de saldırı düzenlendiğini ve 8 şehit verildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Buna kat kat karşılığını verdik. Bu konudaki kararlılığımızı Rusya'ya da ilettik. İnsani dramı ya da felaketi durdurmak için ne gerekiyorsa yapacağız." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Rusya ve İran ile Astana ve Soçi mekanizmalarının başlatıldığını; bunların Suriye'de ateşkesi tesis etmenin, bunun kalıcı olmasını sağlamanın ve siyasi sürece geçişin amaçladığını belirterek "Bunların bugüne kadar faydalarını gördük. Ne var ki siyasi sürece inanmayan, sadece askeri çözümle barış getireceğini düşünen, ki bunda çok yanlış düşündüğünü söylemem lazım, rejimin saldırganlığı arttı." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar birlikte çalıştığımız ve rejimin garantörü olan, özellikle İdlib'de birlikte çalıştığımız Rusya ile de bu süreci tekrar değerlendiriyoruz, ele alıyoruz. Benim (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov ile görüşmelerim oldu. Askerlerimiz her gün Rus muhataplarıyla zaten görüşüyorlar. Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip) Erdoğan iki gün önce Sayın (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu telefon görüşmesinin sonunda heyetlerimizin buluşması, Rusya'dan bir heyetin Türkiye'ye gelmesi konusunda hemfikir oldular. Biz de Dışişleri Bakanlığı olarak tarih önerilerinde bulunduk. Dışişleri Bakan Yardımcımız Sedat Önal sürekli muhatabıyla temastaydı. Biraz önce gelen bilgiye göre, yarın Rusya'dan gelen, Dışişleri Bakanlığının başkanlığını yaptığı bir heyet Türkiye'ye geliyor. Görüşmelerimizi yapacağız. Eğer bu görüşmelerden sonra ihtiyaç olursa liderler düzeyinde de görüşme konusunda Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Putin mutabık kalmışlardı. Amacımız bu çalışmalarla bir an önce bu zulmü ve rejimin saldırganlığını durdurmak ve Anayasa Komisyonu toplantılarına kaldığı yerden devam ederek, siyasi sürece ivme kazandırmaktır.

Avrupa Parlamentosundaki bir etkinliğe terör örgütü PKK elebaşlarının katılması konusundaki soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Terörle mücadeledeki iki yüzlülüğü anlatmaktan biz yorulduk fakat bu iki yüzlülüğü sergilemekten bazı Avrupa ülkeleri, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu yorulmadı. AB'nin terör listesinde olan bir terör örgütünün kırmızı bültenle aranan mensuplarının AP'de ağırlanmasını neyle izah edeceğiz." diye konuştu.

Daha önce de benzer toplantılar yapıldığını ve Türkiye'nin tepki gösterdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bu sefer PKK'yı, teröristlerin isimlerini, listede göstermediler. Bize dediler ki 'Bu isimleri çağırmadık.' Ama bizim arkadaşlarımız listede isimlerini göstermedikleri Remzi Kartal başta olmak üzere teröristlerin toplantı salonunda olduğunu tespit ettiler. Artık buna ne diyebiliriz ki? Bu kadar yalancılık, iki yüzlülük, tüm bunlar, Avrupa Birliği'ne olan güveni, varsa bir güven tabii, sarsıyor."

Çavuşoğlu, "Bu parlamenterlerden Avrupa için ve Avrupa ülkeleri için ne beklersiniz?" diyerek, Avrupa ülkelerindeki aşırı sağ ve sol akımların kıtayı felakete doğru götürdüğü uyarısında bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, gidişatın tersine çevrilmemesi durumunda Avrupa ülkelerinin halklarının, istikrarının ve demokrasisisin zarar göreceğini vurguladı.

İKİLİ İLİŞKİLER MÜKEMMEL

Çavuşoğlu, Slovak mevkidaşı Miroslav Lajcak ile görüşmesi ve Türkiye-Slovakya arasındaki ilişkiler hakkında bilgi verirken de ikili ilişkileri “mükemmel”olarak tanımladı. Enerji ve savunma sanayisi gibi alanlarda iki ülke arasında önemli bir iş birliği bulunduğunu, Slovakya’daki milletvekili seçimlerinden sonra karşılıklı ziyaretleri artırmayı planladıklarını aktaran Çavuşoğlu, Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova’yı Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını belirtti.

Slovakya’nın da içinde bulunduğu Vişegrad Dörtlüsü ile Türkiye’nin dışişleri bakanları düzeyinde önemli toplantılar yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, bu toplantılardan birini ilerideki dönemde liderler düzeyinde de yapmak istediklerini dile getirdi.

Çavuşoğlu görüşmede, Balkanlar, Türkiye-AB ilişkileri ve AB’nin yeni politikalarını ele aldıkları bilgisini paylaşarak, “Slovakya nüfus ve coğrafya olarak küçük bir ülke olabilir ama yumuşak gücü güçlü ve AB içinde de etkin bir ülke. Türkiye’nin AB ilişkilerinde ve üyelik sürecinde her zaman destek veren bir ülkedir. Bunun için teşekkür ediyorum.” dedi.

RUM KESİMİ HARİÇ HERKESLE İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ

Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri ve Libya deniz yetki alanlarının sınırlandırılması hakkında imzaladığı mutabakat nedeniyle Türkiye'nin AB ile arasında gerilme olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"AB'nin maalesef objektif olmayan, sadece dayanışma anlayışıyla hareket etmesi sebebiyle ve gerçekçi yaklaşımlardan uzak tutumu sebebiyle aramızda bazı olumsuz gelişmeler oldu. Fakat biz tüm bu konularda Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk halkının hakkını savunurken, Doğu Akdeniz'de zenginliklerin hakça paylaşımı konusunda Rum kesimi hariç herkesle iş birliği yapmaya hazırız, Yunanistan da dahil. Türkiye bu olumlu yaklaşım içindeyken Türkiye'yi dışlayan yaklaşımlara karşı olduğumuzu vurgulamak isterim."

Çavuşoğlu, konuk bakana Libya'da ve Suriye'deki son durum hakkında da bilgi verdiğini, Lajcak'ı bu akşam Antalya'da ağırlayacağını söyledi.

SLOVAKYA YARDIM AJANSI'NDAN AFAD'A DESTEK

Çavuşoğlu, ayrıca Lajcak'ın Slovakya Yardım Ajansının Elazığ depremi nedeniyle AFAD'a iletilmek üzere desteğini takdim ettiği bilgisini verdi.

Slovakya Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanının depremden sonra taziye mesajı gönderdiğini ve yardım ihtiyacı olup olmadığını sorduklarını aktaran Çavuşoğlu, yardıma ihtiyaç olmadığını söylediklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, "Bugün ise bu sembolik rakamı halklarımız arasındaki dostluğun nişanesi olarak kabul ediyoruz. Slovakya halkının gönlünden kopan bir yardım olarak bunu AFAD'a ulaştıracağız. Tekrar çok teşekkür ediyorum." dedi.

Kartal'da uyuşturucu operasyonu! 1 kişi tutuklandıİstanbul Kartal'da gençleri uyuşturucu kullanmaya teşvik ettiği ve uyuşturucu ticareti yaptığı tespit edilen şahıs tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber