Geri Dön
Siyaset15 yıl sonra ilk! Bakan Çavuşoğlu'ndan İsrail'de flaş açıklamalar

15 yıl sonra ilk! Bakan Çavuşoğlu'ndan İsrail'de flaş açıklamalar

İsrail'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı Yair Lapid ile ortak basın toplantısı düzenledi. 15 yıl sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleşen ziyaretle ilgili Bakan Çavuşoğlu çarpıcı açıklamalarda bulunurken Filistin-İsrail meselesine de değindi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun tarihi ziyareti gerçekleşti. Bakan Çavuşoğlu'nun ziyareti Türkiye'den İsrail'e Dışişleri Bakanı düzeyinde 15 yıl sonra ilk kez gerçekleşmesi açısından büyük önem taşıyor.

Çavuşoğlu'nun ziyareti sabah saatlerinde ilk olarak Yad Vashem Holokost Müzesi gezisiyle başladı. Bakan Çavuşoğlu Holokost kurbanlarına çelenk bıraktı. Müze Holokost kurbanlarının merkez anıtı olarak biliniyor.

Bakan Çavuşoğlu ilk olarak İsrailli mevkidaşı Yair Lapid bir araya geldi ve baş başa görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası iki Bakan kameraların karşısına geçerek basın toplantısı düzenledi. İsrailli Bakan Lapid, "Türkiye ve İsrail ilişkilerde yeni bir sayfa açıyor" derken Bakan Çavuşoğlu, Filistin ve İsrail meselesi için 'İki devletli bir çözümün kalıcı barış için tek çözüm olduğuna inanıyoruz' dedi.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN LAPİD'E TEŞEKKÜR

Toplantıda konuşan Çavuşoğlu, "Sayın Bakan Yair Lapid’e nazik daveti için ve bana ve heyetime göstermiş olduğu sıcak misafirperverlik için çok teşekkür etmek istiyorum. Aynı zamanda Sayın Bakan Lapid’e çok samimi ve açık bir şekilde bugün gerçekleştirdiğimiz hem baş başa görüşmemizde hem de aynı zamanda heyetlerarası görüşmemizde bu tutumu için de teşekkür ediyorum" dedi.

Çavuşoğlu, "Biz şu konuda hemfikir olduk. Farklılıklarımıza rağmen sürdürülebilir diyaloğun devam ettirilmesi faydalı olacaktır. Bu da birbirimizin hassasiyetlerine karşılıklı saygı temelli olmalıdır. Bu sadece bizim iki taraflı ilişkilerimiz için değil, aynı zamanda bölgemizdeki barış açısından da faydalı olacaktır ki görüşmelerimiz sırasında bizler de bölgesel konularla ilgili olarak da görüş alışverişinde bulunduk. Bundan dolayı da teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE İLE İSRAİL ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN YENİDEN ARTIRILMASI VURGUSU

"Pozitif bir gündem üzerinde çalışmak anlaşmazlıkları da yapıcı şekilde ele almamıza yardımcı olabilir" diyen Çavuşoğlu, "Gerçekten de geçen Ramazan ayında devlet başkanları seviyesinde tesis etmiş olduğumuz diyalog, sükunetin korunmasına ilişkin çabalara da katkıda bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Bizler aynı zamanda bakanlıklarımız ve ilgili kamu kurumlarımız arasında teknik toplantıları yeniden tesis etme üzerinde hemfikir olduk. Aynen Türkiye’de de ifade etmiş olduğumuz gibi benim Bakan Yardımcım Sayın Büyükelçi Önal ve Genel Müdür, daha sonra bu konuları önümüzdeki dönemde daha detaylı bir şekilde ele alacaklar. Sayın Bakan Lapid’in de ifade etmiş olduğu gibi bizler birçok alandaki ilişkilerimize yeniden enerji kazandırmaya ve bundan sonra farklı mekanizmaların toplantılarını yeniden oluşturmaya ve sivil havacılıkla ilgili görüşmeleri yeniden başlatmaya hemfikir olduk. Bizler de ulusal havayolunuz ve İsrail’den diğer şirketlerin farklı destinasyonlara, Türkiye içerisindeki farklı şehirlerle İsrail arasında uçuşların gerçekleştirilmesine katkıda bulunacağız" dedi.

"TÜRKİYE VE İSRAİL KARŞILIKLI OLARAK BİRBİRLERİNİN EN ÇOK TİCARET YAPTIĞI 10 ÜLKE ARASINDA"

Çavuşoğlu, "Coğrafi anlamda yakınlığımız ve birbirimizi tamamlar nitelikteki ekonomilerimiz Türkiye’yi ve İsrail’i doğal ticaret ortağı haline getiriyor sizin de haklı bir şekilde bahsettiğiniz gibi. Türkiye ve İsrail karşılıklı olarak birbirlerinin en çok ticaret yaptığı 10 ülke arasında. Yaşadığımız zorluklara rağmen Covid gibi ve geçmişimizdeki farklılıklara rağmen ticaret hacmimiz sürekli olarak artmaya devam etmiştir" diye konuştu.

TÜRKİYE'DEN İSRAİL'E REKOR İHRACAT

Geçtiğimiz yıl Türkiye ile İsrail'in iki taraflı ticaret hacminin 8 milyar doları aştığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Hemen bu senenin ilk çeyreğinin rakamlarına baktım, bunlar da gerçekten ümit vaat edici ve ihracatımızda da bir rekor var, 1.8 milyar dolarlık bir ihracat var Türkiye’den İsrail’e nisan sonu itibarıyla. Dolayısıyla bizler ticaret hacmini ve ekonomik iş birliğini arttırmaya kararlıyız. Bunlar her iki tarafa da fayda sağlayacaktır. Yine aynı şekilde yenilenmiş siyasi diyalog ve teknik temaslar da bu rakamları daha da arttıracak diye inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL VE TÜRKİYE, İSRAİLLİ TURİSTLERİN VARIŞ ÜLKELERİ ARASINDA BİR NUMARALI ŞEHİR VE ÜLKE OLMUŞTUR"
Çavuşoğlu, "İsraillilerin Türkiye’yi ne kadar sevdiğinden bahsettiniz. Ben de her bir İsrailli’den buraya geldiğimden bu yana aynı şeyleri duydum. Rakamlar da zaten bunu ifade ediyor. Geçen sene İstanbul bir şehir olarak ve Türkiye bir ülke olarak İsrailli turistlerin varış ülkeleri arasında bir numaralı şehir ve ülke olmuştur. Dolayısıyla bizler de daha fazla turistin farklı şehirlerimize gelmesini bekliyoruz. Tabii ki İsrailliler İstanbul’u çok seviyorlar, benim de memleketime, Antalya’ya geliyorlar. Ama eminim Karadeniz’deki şehirleri ve Türkiye’nin her yerini ziyaret etmeyi de isterler. Biz de buna yardımcı olmak isteriz" dedi.

"İKİ DEVLETLİ BİR ÇÖZÜMÜN KALICI BARIŞ İÇİN TEK ÇÖZÜM OLDUĞUNA İNANIYORUZ"

İki ülke arasında temiz enerji, yüksek teknoloji, tarımsal teknoloji, turizm, tarımsal ürünler ve diğer alanlarda da birçok fırsat mevcut olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Tabii ki bizler aynı zamanda Filistin-İsrail meselesini de görüştük. Bildiğiniz gibi dün ben Devlet Başkanı Abbas ve Dışişleri Bakanı Maliki ile de görüştüm. Onlarla da çok güzel görüşmelerimiz oldu. Aynı zamanda onlarla kapsamlı bir şekilde İsrail-Filistin meselesini görüştük" şeklinde konuştu.

15 yıl sonra ilk Bakan Çavuşoğlundan İsrailde flaş açıklamalar

İsrail’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail Turizm Bakanı Yoel Razvozov ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Esawi Frej ile bir araya geldi. Görüşmeye dair sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, “İsrail Turizm Bakanı Yoel Razvozov ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Esawi Frej ile çalışma yemeğinde bir araya geldik” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Birleşmiş Milletler parametresi içerisinde iki devletli bir çözümün kalıcı barış için tek çözüm olduğuna inanıyoruz. Bizim gerçekten görmek istediğimiz şey zaten bu, kalıcı bir barışın Orta Doğu’da sağlanması. Tabii ki Kudüs’le ilgili olarak hassasiyetleri paylaştım. Aynı zamanda Harem-i Şerif’in kutsallığıyla ilgili hassasiyetimizi paylaştım. Biz aramızdaki bağların normalleşmesinin, bu çatışmanın barışçıl bir şekilde çözüme kavuşturulmasında olumlu bir etkiye sahip olacağına da inanıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE, DİYALOĞA YÖNELİK ÇABALARA KATKIDA BULUNMA YÖNÜNDE SORUMLULUK ALMAYA HAZIR"

Çavuşoğlu, "Her zaman olduğu gibi Türkiye olarak bizler her zaman yapıcı bir rol oynadık. Şimdi de Türkiye, diyaloğa yönelik çabalara katkıda bulunma yönünde sorumluluk almaya hazırdır. Bir kez daha bize göstermiş olduğunuz sıcak misafirperverlik için teşekkür ediyorum. Aynı zamanda samimi görüşmelerimiz için de teşekkür ediyorum" dedi.

Çavuşoğlu, ayrıca Bakan Lapid'i samimi görüşmeler gerçekleştirmek ve iş birliğini devam ettirmek üzere Türkiye'ye davet etti. Lapid ise Çavuşoğlu'na verdiği esprili yanıtta, "Döner, kebap olacaksa geliyorum" ifadesini kullandı.

"İSRAİL VE TÜRKİYE BÖLGEDEKİ İKİ GÜÇ"

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid de konuşmasında şunları kaydetti; "İsrail ve Türkiye bölgedeki iki güç ve daha da önemlisi çok uzun, ortak geçmişe ve tarihe sahip olan iki ulus. Tanah’a göre; Tanrı, İbrahim'e ilk kez vahyedildiğinde güneydoğudaki Türk şehri Harran'daydı."

"İbrahim de sizin dün uçakla geldiğiniz rotadan İsrail topraklarına geldi. O ve ailesi Türkiye’yi asla unutmadı. Konsolosluğunuzu korkutmak istemiyoruz Sayın Bakan ama bizim kitabımıza göre aslında hepimiz Türkiye’den geliyoruz."

'TÜRKİYE'NİN, İSRAİL’İ TANIYAN İLK MÜSLÜMAN ÜLKE OLDUĞUNU UNUTMADIK'

"Sayın Bakan ilişkilerimizde iniş çıkış olmamış gibi davranmayacağım ancak Türkiye’nin 1949 yılında İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke olduğunu unutmadık. Ve her zaman diyaloga ve işbirliğine nasıl geri döneceğimizi biliyorduk. Uzun geçmişleri olan milletler her zaman bir faslı kapatıp yenisini açmayı bilirler. Bugün burada yaptığımız da bu. İbrahim Mutabakatı'nın ardından teröre, istikrarı baltalama girişimlerine karşı Ortadoğu'da yeni bir güç ortaklığı yaratıldı. Son aylarda terör saldırılarında 19 İsrailli hayatını kaybetti. Bu tür son saldırıda üç İsrailli sokakta baltalarla katledildi. Terörle kararlılıkla mücadele ediyoruz ve dostlarımızdan bu savaşta bizimle işbirliği yapmalarını bekliyoruz. Bu bağlamda, İran Devrim Muhafızları'nı yaptırımlara tabi terör örgütleri listesinde tutma kararlarından dolayı Başkan Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken'e teşekkür etmek istiyorum. Son aylarda, Başbakan Bennett, Savunma Bakanı Gantz ve ben bu konuda Amerikalılarla yakın bir şekilde çalıştık ve ve Amerika’nın bu kararı, derinden sahiplenilen ortak değerlere ve temel stratejik çıkarlara dayanan bir ittifak olan bizimle ABD arasındaki kırılmaz ittifakın bir başka kanıtıdır."

'BİNLERCE İSRAİLLİ HER GÜN TÜRKİYE'YE GELİYOR'

"Bir Türk Dışişleri Bakanı'nın 15 yıl aradan sonra İsrail'e yaptığı ilk ziyaret olan bu ziyaretin ardından, ikimiz sadece diplomatik ve güvenlik ilişkilerimizde değil, ekonomik ilişkilerimizde de ilerleme görmeyi bekliyoruz. Amaç, ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve sivil işbirliğini oluşturmak ve genişletmek. İşletmeden işletmeye ve insandan insana bağlar oluşturmak. Ve iki ülkenin karşılaştırmalı avantajlarından bölgesel ve küresel olarak yararlanmak. Pandemi sırasında ve hatta siyasi gerginlik dönemlerinde bile, ülkelerimiz arasındaki ekonomik işbirliği sürekli yükseliyordu. Geçen yıl işbirliği emsalsiz bir kapsama ulaştı. Bu memnuniyetle karşılanan bir süreç ama bununla yetinmeyeceğiz. Bugünkü görüşmemizde ‘ortak ekonomik komisyonumuzu’ yeniden başlatma ve ülkelerimiz arasında yeni bir sivil havacılık anlaşması için çalışmalara başlamak konusunda anlaştık. Diplomasinin ötesinde Sayın Bakan, İsrail tek kelimeyle Türkiye'yi seviyor. Kültürünüzü ve müziğinizi, güzel kumsalları ve renkli çarşıları seven binlerce İsrailli ile her gün onlarca uçakla İsrail'den Türkiye'ye hareket ediyor. Sayın Bakanım ziyaretiniz ve bu sabah yaptığımız verimli, dürüst ve verimli sohbetler için sizi takdir ediyorum. Bugün, sadece bizim değil, çocuklarımızın da yıllarca yararlanacağı ilişkilerimizi geliştirmek için yeni bir çerçeve başlatıyoruz."

ÇAVUŞOĞLU, TÜRK VE İSLAM TOPLULUKLARIYLA DA GÖRÜŞECEK

Bakan Çavuşoğlu'nun üst düzey görüşmelerinin ardından Türk ve İslam topluluklarıyla da bir araya gelmesi bekleniyor.