Geri Dön

Başbakan Erdoğan, İnovasyon Haftası'nda Konuştu

Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bugün bilim ve insanlığın teknolojide ulaşmış olduğu yer göz kamaştırıcıdır. Dünyada mücadele devam ediyor. Bilimin bu seviyeye ulaşmasında Doğu medeniyetlerin çok etkisi vardır. Batılı bilim tarihçileri de kabul ediyor ki Rönesans Osmanlı biliminin üzerinde yükselmiştir. Bilim ve sanata yön veren Doğu, bilim ve ilim üretme noktasında gerilerde kalmıştır. Takip eden asla öne geçemez. Başkasının avucuna bakan asla lider olamaz. Bilim ve sanatın öne geçtiği yerler, cazibe merkezi olan yerlerdir. Aslında bu tarihi gerçek, günümüzde de değişmemiştir. Silikon Vadisi, dünyanın her yerinden bilim adamlarının başarılarıyla büyüyor.

Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bilim ve sanatın çok öne geçtiği şehirler cazibe şehirleridir. Cazibe merkezi olabilmek için çok çalışmak gerekiyor.

Herkesin aynı düşündüğü bir toplum yeni fikirler üretemez. Farklılık bir dezavantaj değil, tam tersine avantajdır. Renklilik bir zenginliktir. Standart kimliklere sahip bir toplum öne geçemez. Sadece grinin tonlarından ibaret bir ülke söyleyecek söz bulamaz.

Farklılıklara tahammül edemeyen toplum yükselemez. Türkiye hiçbir zaman ırkçı bir yaklaşım içinde olmamıştı. Bizim inancımız ırkçılığa müsaade etmez.

Türkiye 11 yıllık süreçte rekor seviyede başarıların altına imza attı. 786 milyar dolara ulaştık. Bu durup dururken olmadı. Çalışarak oldu.

Gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir ülke olmaya mecburuz. Geçtiğimiz 11 yılda başardığımız büyük dönüşüm bize gelecek için umut veriyor.

Son dakika... Kuyumcular bile sahte altını anlamadı! 10 kuyumcu...Gelen son dakika haberine göre; İstanbul Üsküdar’da dolandırıcılar sıralı kuyumcuların olduğu caddeyi mesken tuttu. Teker Teker gezdikleri yaklaşık 10 kuyumcuya ellerindeki sahte gramseleri sattı. CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever’in özel haberi...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber