Geri Dön

Başbakan Yıldırım: Erbil yönetimine karşı ilk somut adım atıldı

Başbakan Binali Yıldırım,"Erbil yönetimine karşı ilk somut adım atıldı. KDP'nin Türkiye'deki ofisindeki görevli kişi şu anda Kuzey Irak'ta. Geri gelmemesi yönünde bildirim yaptık"dedi.

Başbakan Yıldırım: Erbil yönetimine karşı ilk somut adım atıldı

Başbakan Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri ile görüştü.Binali Yıldırım, görüşmenin ardından Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin gayrimeşru referandumu sonrası alınacak tedbirlere ilişkin açıklama yaptı. Süreci İran, Türkiye ve Irak'ın birliket yürüteceğini anlatan ve üçlü zirve yapmayı planladıklarını dile getiren Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Ortaya çıkan durumu ve bu konuda Türkiye ile İran'ın neler yapabileceği konusunda görüşmeler yaptık.İran'ın da bizimle aynı görüşü paylaştığını görmüş olduk. Bölgede bir parçalanmaya yol açacak faaliyetler, sınır değişiklikleri ve burada oluşturulmaya çalışılacak yapay devletçikler bölge huzurunu, güvenliğini tehdit edecek gelişmelerdir. Bu konularda İran, Türkiye, Irak olarak yakın işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hedefimiz gerek İran'da gerek Irak'ta, Türkiye'de yaşayan Kürt, Türkmen, Arap, farklı etnik gruptaki insanlar değil, bu kararı inatla alan, bütün dünyayı karşısına alarak bu referandumda ısrar eden yönetimdir. Doğan sonucun sorumluluğu da onlara ait olacaktır.

İLK SOMUT ADIM...

Somut adımlar gayet tabii ki atılacak, atılmaya başlandı. Şu anda Erbil'in Kuzey Irak yönetiminin Türkiye'deki ofisinde görevli kişinin Kuzey Irak'tan tekrar gelmemesi yönünde Dışişleri Bakanlığımız bildirimi yaptı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yle yaptığımız görüşmede de, özellikle Irak Meclisi'nin aldığı karar çerçevesinde, hudut kapılarının, havaalanlarının Irak merkezi hükümetince devralınmasıyla beraber Türkiye de artık Irak'a yönelik her türlü ekonomik, ticari, diplomatik ilişkilerini merkezi hükümetle beraber yürütecek. Bunun da kararını aldık.Buna petrol nakli de dahildir.Türkiye, İran ve Irak üçlü bir zirve yapılması planlanıyor.

YAZ SAATİ UYGULAMASI

Yaz saati uygulaması ile ilgili mahkeme kararı uygulanacak. Ancak yasal düzenleme yapacağız.

Polisle çatışmaya girip kaçan şahıs yakalandıKonya'da kendisini gözaltına almaya gelen polis ile girdiği çatışmada yara almadan yakalanan Hamza T. (23), adliyeye sevk edildi. Poliste 35 suçtan kaydı bulunan Hamza T.'nin salı günü sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği için polis tarafından durdurulmak istendiği ancak ekip otosuna ateş edip, kaçtığı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber